Cera wrażliwa nie jest łatwa w pielęgnacji. Wymaga cierpliwości, rozwagi w wybieraniu kosmetyków i uważności. Zebrałyśmy wskazówki, które pomogą w codziennym dbaniu o skłonną do podrażnień cerę.
Cera wrażliwa nadmiernie reaguje na wiele, z pozoru niegroźnych czynników. Często idzie w parze z chorobami skóry, takimi jak atopowe czy łojotokowe zapalenie skóry. Zwykle po prostu rodzimy się z taką skórą i musimy żyć z nią przez całe życie. Rzadko zdarza się, aby cera nagle stała się wrażliwa, a jeśli się tak dzieje, wynika to z nadmiernego uszkodzenia warstwy lipidowej.
Jak rozpoznać cerę wrażliwą
Cera wrażliwa piecze, czerwieni się i przesusza. Przyczyny jej podrażnienia możemy podzielić na dwa rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne to drażniące kosmetyki, pocieranie skóry, ale także wiatr i mróz. Wewnętrzne to reakcja na stres, pot i zaburzenia hormonalne.
Wrażliwa skóra rumieni się i reaguje podrażnieniem na różne czynniki w zależności od osoby, często jest to też trudne do przewidzenia. Wyróżnia się jednak cztery typy reakcji cery wrażliwej:
- Typ cery wrażliwej, która reaguje rumieniem na stres, emocje, pokarm, alkohol, zmianę temperatury.
- Typ cery wrażliwej, która reaguje rumieniem, ściągnięciem, łuszczeniem na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, suche powietrze, mróz
- Typ cery wrażliwej, która reaguje nagle na kontakt z drażniącym ją kosmetykiem uczuciem mrowienia, zaczerwienienia, ściągnięcia
- Typ cery wrażliwej, która reaguje rumieniem na zmiany związane z hormonami i menstruacją.
Jak dbać o cerę wrażliwą
Niezależnie od tego, który typ cery wrażliwej posiadamy, jej pielęgnacja nie jest prosta. Powinna być jednocześnie oszczędna jeśli chodzi o ilość kosmetyków, ale i bardzo świadoma pod względem zawartych składników. Większości wrażliwych cer szkodzi alkohol, kwasy, witamina C, retinol. Ewentualne prowadzenie tych substancji do pielęgnacji powinno odbywać się powoli i w małych stężeniach, a jeśli wystąpi zaczerwienienie, zaprzestać na jakiś czas ich stosowanie.
Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że cera wrażliwa może być przy okazji sucha, mieszana lub tłusta, co także ma wpływ na ostateczny wybór kosmetyków do twarzy.
Mając cerę wrażliwą warto jednak przestrzegać kilku zasad:
- Oczyszczać skórę delikatnym płynem, bez pocierania.
- Nie stosować pary wodnej, nie myć twarzy gorącą wodą
- Stosować delikatne pianki i żele bez drobinek.
- Sięgać po kosmetyki do skóry atopowej, bez SLS’ów, z ceramidami, kwasem hialuronowym i pantenolem.
- Stosować tylko peelingi enzymatyczne, nie częściej niż raz w tygodniu.
- Używać filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok – cera wrażliwa nie lubi kontaktu ze słońcem.
Tekst: Vers-24