Tekst: Katarzyna Kałaska
Zdjęcia: Vers-24
Znaczenie wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest ogromne. Powinien sobie z tego zdawać sprawę każdy. Są jednak osoby, które traktują soki, herbaty , kawy lub co gorsze napoje gazowane jako wystarczającą dawkę przyjmowanych codziennie płynów. Należy uzmysłowić sobie, że podstawowym napojem dla każdego, bazą powinna być woda, inne napoje mogą jedynie uzupełniać dzienne zapotrzebowanie. Kawa i herbata odwadniają, działają moczopędnie przez co nie spełniają funkcji nawadniającej.
Zawartość wody w ciele zmienia się z wiekiem, jednak przeciętnie stanowi około 60% masy ciała. Mężczyźni po 12 roku życia mają procentowo więcej wody w organizmie niż kobiety (posiadające więcej tkanki tłuszczowej). Woda w ciele ulokowana jest w dwóch rodzajach przestrzeni: wewnątrz- (stanowi 2/3 wody ustrojowej), i –pozakomórkowej.
Jakie są funkcje wody w organizmie?
- stanowi przede wszystkim strukturalną część komórek i tkanek, budując je,
- zapewnia środowisko do rozpuszczania się wielu składników, zachodzenia procesów życiowych m.in. transportuje składniki odżywcze, tlen, hormony, produkty przemiany materii i dwutlenku węgla, usuwane z komórek,
- jest niezbędna do procesów trawienia (m.in. tworzenie kęsów, przesuwanie pokarmów w przewodzie pokarmowym, odpowiednie działanie enzymów trawiennych, umożliwianie wchłanianie substancji odżywczych, ponieważ są one przyjmowane jedynie w formie zawiesiny),
- uczestniczy w procesie termoregulacji,
- przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania stawów poprzez zwilżanie torebki stawowej, zapobiega tarciu,
- chroni mózg, narządy wewnętrzne, rdzeń kręgowy czy gałki oczne.
Oprócz dostarczanej codziennie wody z zewnątrz, około 200–300 ml syntetyzowane jest w wyniku spalania tłuszczów, węglowodanów i białek (spalenie 1 g węglowodanów dostarcza 0,6 g wody, 1 g tłuszczu daje 1, 07 g wody, 1 g białka 0,4 g wody).
Picie wody i wydalanie jej jest kontrolowane przez mechanizmy homeostatyczne. Jednym z nich jest układ hormonalny. Inną bardzo ważnym aspektem jest pobudzanie pragnienia, więc jeżeli ktoś nie wykształci w sobie prawidłowego nawyku regularnego picia wody przez cały dzień, może spodziewać się, że nie będzie odczuwał takiego pragnienia jak osoba przyjmująca odpowiednią ilość płynów, i błędne koło zamyka się.
Jakie jest zapotrzebowania na wodę?
Zależy ono od składu posiłków, aktywności fizycznej, temperatury i klimatu. Zgodnie z zaleceniami WHO ilość spożywanej wody przez osoby zdrowe powinna wynosić 30 ml/kg masy ciała/dzień.
Komisja ds. Żywności i Żywienia USA zaleca dla osób dorosłych ilość około 1000 ml na 1000 kcal energii wydatkowanej. Dla niemowląt jest równa 1500 ml/1000 kcal. Kobiety ciężarne powinny przyjmować więcej płynów niż przed ciążą, natomiast w okresie laktacji o 750 ml więcej/dzień.
Polskie normy mówią o dziennym spożyciu, które powinno wynosić około 1300 ml dla dzieci w wieku 1–3 lat, 3300 ml dla chłopów i 2300 ml dla dziewcząt między 16 a 18 rokiem życia oraz 3700 ml dla mężczyzn i 2700 ml dla kobiet dorosłych. Oczywiście liczby te uwzględniają podaż zarówno czystej wody, jak i tej pochodzącej z pokarmów stałych.
W następnej części artykułu dowiecie się jakie negatywne konsekwencje może nieść za sobą odwodnienie oraz polecimy Wam jakie wody wybierać w sklepie i czym się od siebie różnią.
For Vers-24, Warsaw
_____
POLECAJCIE: