Tekst: Anna Jankowska
Zdjęcia: mnw.art.pl
Urodzona w Krakowie, wykształcona w Monachium, u szczytu kariery – w Paryżu. Olga Boznańska jest jedną z najsłynniejszych portrecistek przełomu XIX i XX wieku. Jak twierdzi wielu znawców sztuki, klasyfikacja malarstwa Boznańskiej nie jest możliwa. Jej obrazy są objęte wpływami impresjonistycznymi i postimpresjonistycznymi. Dla jej portretów charakterystyczne są niewyraźne kontury prezentowanych postaci, które wraz z niedookreślonym tłem wywołują ogromną impresję, wzbudzając lęk oraz zainteresowanie duszą portretowanej osoby, ale i samej portrecistki. Obrazy niemalże „pulsują” subtelnymi barwami na szorstkiej powierzchni tekturowej bazy. Portrety autorki mają zabarwienie psychologiczne, ze względu na niesamowitą zdolność malarki do wnikliwej obserwacji. Są przy tym pełne dyskrecji i umiaru. Uświadomimy to sobie przyglądając się autoportretowi malarki z 1906 roku, który zdradza jej subtelność i dystyngowanie tak charakterystyczne dla całej jej twórczości. Jak podkreślił w 1913 roku Max Goth: „[Boznańska] nie maluje oczu, lecz spojrzenia; nie maluje ust, lecz uśmiech bądź łkanie, grymas lub naiwną szczerość”.
Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje wystawę 150 prac Boznańskiej pochodzących z różnych etapów jej twórczości oraz dzieła innych artystów: Diego Velazqueza, Edouarda Maneta czy Henriego Fantin’a – Latour. Na miłośników arcydzieł światowych czeka niespodzianka – to obraz Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander, wypożyczony tylko na pierwszy miesiąc warszawskiej ekspozycji przez londyńskie muzeum Tate.
Powróćmy jednak do dzieł pędzla Boznańskiej, bo one są dla nas najistotniejsze. Wystawa jej prac pochodzi z krakowskich, warszawskich, poznańskich i wrocławskich galerii oraz Bliblioteki Polskiej w Paryżu i Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
Prace są uporządkowane tematycznie – osobne pomieszczenie zajmują portrety dziecięce, pejzaże, obrazy wnętrza pracowni oraz martwe natury, którym malarka poświęciła całe swoje życie.
Wystawa Olgi Boznańskiej dostępna jest zwiedzającym od 26 lutego do 2 maja 2015 roku.
For Vers-24, Warsaw