Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Niezdrowa dieta wpływa negatywnie na metabolizm, powoduje przyrost masy ciała, a nawet może uszkodzić niektóre narządy, takie jak serce czy wątroba. To, co jemy, wpływa również na inny, ważny organ – naszą skórę. To, co jemy, może znacząco wpłynąć na zdrowie i starzenie się skóry.
Każdy ma swój ulubiony krem do twarzy, ale należy pamiętać, że piękna skóra zaczyna się od odżywienia jej od wewnątrz – należy dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych, aby pozostała gładka, elastyczna i zdrowa.
Oczywiście nasza skóra starzeje się w naturalny sposób. Zmarszczki i plamy starcze są nieuniknionym rezultatem czasu, jednak starzenie się skóry może zostać przyspieszone przez nadmierną ekspozycję na słońce i korzystanie z solarium, nieodpowiednią pielęgnację i złe odżywianie. Dieta dobra dla skóry powinna być bogata w przeciwutleniacze z owoców i warzyw, zdrowe tłuszcze z ryb i orzechów, beta karoten, witaminy C i E, cynk i selen.
Produkty, które są wrogami skóry:
1. Cukier – im więcej cukru w diecie, tym słabsza kondycja naszej cery. Cukier uszkadza kolagen i elastynę – białka budujące naszą skórę. Oznacza to, że skóra staje się cienka i ma tendencję do pękania. Poza tym duża ilość węglowodanów sprawia, że nasza cera jest blada i ziemista i szybciej się starzeje.
2. Mleko – jeśli zmagasz się z trądzikiem, spożywanie mleka może nie być korzystne dla skóry. Prawdopodobnie jest to związane z androgenami, które naturalnie występują w mleku (nawet w wersji organicznej). Ponad to nabiał powoduje wydzielanie insuliny, ta z kolei powoduje wzrost androgenów, których nadmiar zwiększa produkcję łoju, który sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.
3. Pikantne jedzenie – u osób z trądzikiem różowatym jedzenie pikantnych potraw może spowodować zaostrzenie plamistości i zaczerwienienia.
Jak się odżywiać, żeby cieszyć się zdrową cerą:
- Warzywa i owoce – zawierają silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami komórek spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki, palenie tytoniu i światło słoneczne mogą powodować zmarszczki i plamy starcze. Pamiętaj, aby codziennie jeść 5 porcji warzyw i owoców.
- Pamiętaj o witaminie C – to silny przeciwutleniacz, który nie tylko wspomaga odporność, ale też stymuluje produkcję kolagenu i wzmacnia naczynia włosowate, które odżywiają skórę.
- Selen – silny przeciwutleniacz, który może pomóc w ochronie przed rakiem skóry, poparzeniami słonecznymi i plamami starczymi.
- Witamina E – chroni skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi (komórkowymi).
- Dbaj o nawodnienie – pamiętaj, aby zachować elastyczność, skóra potrzebuje wilgoci. Nawet łagodne odwodnienie sprawi, że będzie wyglądać na suchą, zmęczoną i lekko poszarzałą. Pij sześć do ośmiu szklanek wody dziennie.
- Zdrowe tłuszcze – tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, występujące w awokado, tłustych rybach, orzechach i nasionach, dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, które działają jak naturalny nawilżacz skóry, utrzymując jej elastyczność. Dieta musi dostarczać też wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega‑3 i omega‑6, które pobudzają organizm do walki z egzemą i łuszczycą.
- Cynk – bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych skóry (wytwarzają sebum), pomaga w naprawie uszkodzonej skóry oraz w utrzymaniu jej elastyczności.
Zdrowa dieta pomoże Ci w problemach skórnych, ale po wprowadzeniu zmian nie spodziewaj się cudu z dnia na dzień. Nowa skóra pojawia się na powierzchni po około sześciu tygodniach, więc na widoczne korzyści wynikające ze zmian w diecie będziesz czekać równie długo. W przypadku uporczywych problemów skórnych rozważ wizytę u dermatologa.
Tekst: Martyna Ludwiniak