Czapki noszone na głowie przez całą zimę, suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach i codzienne używanie suszarek, prostownic i lokówek najczęściej powodują, że włosy stają się porowate, odbarwiają się i tracą połysk. Łuska włosa jest otwarta przez co traci on wilgoć. W konsekwencji łamią się, kruszą i zaczynają wypadać.
Najprostszym sposobem rozwiązującym ten problem jest zakup intensywnie regenerującej maski i szamponu do włosów.
Jeśli nie macie tendencji do przetłuszczania się włosów, preparat odżywiający należy położyć na całą długość włosa, w przeciwnym wypadku jedynie na końcówki. Znajdujące się w nim proteiny utworzą na powierzchni osłonki włosa elastyczną otoczkę, regenerując silnie zniszczony włos oraz zahaują wysychanie.
Inną możliwością wspomagającą uporanie się z nieswornymi włosami jest zastosowanie odżywczych olejków np. arganowego lub maski. Po nałożeniu produktu, należy włożyć czepek, ręcznik i ogrzewać przez chwilę suszarką. Ciepłe powietrze otworzy łuski włosów przez co produkt swobodnie będzie mógł wniknąć w strukturę włosa. Taki zabieg należy powtórzyć kilka razy w miesiącu.
Pamiętajcie jednak, że gęstych i mocnych odżywczo preparatów nie należy używać zbyt często, gdyż mogą one nadmiernie obciążyć włosy przez co stają się ciężkie i niepodatne na układanie. Panie posiadające cienkie włosy powinny szczególnie uważać, aby nie doprowadzić do efektu przetłuszczonych włosów.
Zadbanie o mocne włosy jest ważne szczególnie przed latem kiedy włosy narażone są na jeszcze większe zniszczenia spowodowane działaniem promieni UV.
Zdrowe odżywianie się zawsze powinno stanowić bazę, podstawę naszego zewnętrznego piękna. W przypadku włosów niezbędna może okazać się suplementacja przez pewnien okres preparatami multiwitaminowymi w celu spotęgowania efektu wzmacniania zewnętrznego. Witamina D3 wspomaga syntezę białek, zwłaszcza keratyny. Selen i żelazo są pomocne jeśli u kogoś występują problemy z tarczycą. Wyciągi roślinne ze skrzypu polnego, cynk, krzem, magnez, fluor, witamina H, kwas pantotenowy, witamina B5 są niezwykle cenne dla struktury włosa. Na pierwsze efekty przyjmowanych preparatów trzeba poczekać przynajmniej 2–3 miesiące.
Domowe sposoby na wzmocnienie włosów
Naturalne składniki, które znajdziemy w zaciszu własnego domu również mogą okazać się pomocne w procesie regeneracji. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na niesworne włosy. Proste składniki można dokupić w każdej aptece.
Włosy przesuszone, mocno zniszczone
Maska oliwna
Należy przygotować łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju rycynowego i połączyć ją z jednym surowym żółtkiem oraz 2–3 kroplami witaminy A+E. Wszystkie składniki łączymy i wmasowujemy w skórę głowy i włosy. Natępnie zakładamy foliowy czepek i owijamy ręcznikiem. Chodzimy w turbanie 20–30 minut, po czym zmywamy wszystko dokładnie ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Zabieg powinien być wykonywany dwa razy w tygodniu.
Mieszanka multiwitaminowa
Łączymy 2–3 łyżki oleju rycynowego z łyżeczką soku z cytryny, 3 kapsułkami witaminy B1, 3 kapułkami witaminy B2 i ampułką witaminy C. Miksturę rozprowadzamy na mokrych włosach. Pozostawiamy na 20 minut, następnie myjemy włosy. Zabieg powtarzamy raz na 2 tygodnie przez okres 3 miesięcy.
Odżywczy balsam
Surowe żółtko należy połączyć z 10 g gliceryny, 10 kroplami soku z cytryny, 3 łyżeczkami wody. Mieszankę wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na 30 minut. Włosy myjemy ciepłą wodą z szamponem. Zabieg powtarzamy raz na 10 dni przez okres 2–3 miesięcy.
Wywar z siemienia lnianego
Łyżeczkę siemienia lnianego należy zalać 3 łyżkami wody i gotować przez kwadrans. Nasiona przecedzić przez sito, w celu uzyskania galaretki, którą następnie kładziemy na włosy. Kilka minut trzymamy na głownie, po czym myjemy ją. Zabieg można powtórzyć co 10 dni.
Włosy przetłuszczające się
Drożdzowa maseczka
Łyżkę drożdzy rozpuszczamy w odrobinie ciepłego mleka i wcieramy w skórę głowy. Pozostawiamy na kilka minut, dokładnie myjemy. Maseczkę warto wykonywać raz w tygodniu.
Odżywka cytrynowa
Sok wyciśnięty z 2 cytryn nakładamy na głowę i przeczesujemy grzebieniem. Pozostawiamy na 20 minut. Głowę myjemy letnią wodą. Czynność powtarzamy raz w tygodniu.
Maska aloesowa
Jeden duży liść aloesu, po dokładnym umyciu miksujemy z połową szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Następnie do mikstury dodajemy łyżeczkę miodu i dokładnie mieszamy. Całość nakładamy na zwilżone włosy, zakładamy czepek foliowy, pozostawiamy na 20–30 min, po czym dokładnie myjemy włosy. Maseczkę wykonujemy raz na 10 dni.
Mamy nadzieję, że przedstawione zabiegi wzmocnią wasze włosy dzięki czemu staną się one bujne i lśniące.
For Vers-24, Warsaw