Tekst: Helena Chmielewska
Zdjęcia: fotopedia.com
Te drobne listki to nie tylko bogactwo olejków eterycznych (głównie mentolu, który odświeża, działa antyseptycznie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo) ale przede wszystkim źródło karotenu, witaminy A i C oraz pierwiastków, takich jak żelazo, magnez, potas, czy wapń. Oprócz tego znajdziemy w nich m.in. garbniki (właściwości przeciwzapalne i ściągające) oraz flawonoidy (przeciwutleniacze mające działanie rozkurczowe).
Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by nie podawać mięty niemowlętom i dzieciom do 4 roku życia – to co dobre dla dorosłych, nie zawsze jest odpowiednio tolerowane przez młody organizm. Odradza się ją, również astmatykom i –według niektórych szkół – kobietom w ciąży. Warto podkreślić, ze odnotowano przypadki alergicznych reakcji na mentol, dlatego zanim sięgniesz po siłę zawartą w naturze upewnij się, że przyniesie oczekiwany efekt.
#Księżna kosmetologii
Mięta doskonale sprawdza się jako dodatek przeciwgrzybicznych i dezynfekujących preparatów kosmetycznych, jak np. specyfiki przeciwdziałające nadmiernemu poceniu się stóp. Smak i zapach jest doceniany przez koncerny dbające o higienę jamy ustnej (producenci past do zębów, czy płukanek), którzy prześcigają się w kampaniach reklamowych produktów mających zapewnić uczucie chłodu i odświeżenie.
Medycyna ludowa niezwykle często wykorzystywała ziele do leczenia dolegliwości dermatologicznych, ze względu na kojące oraz przeciwzapalne właściwości. Na sklepowych półkach nie brakuje kremów i maseczek z dodatkiem mięty. Ich zadaniem jest łagodzić podrażnienia skórne w stanach zapalnych (m.in. walka z trądzikiem). Co ciekawe, według najnowszych badań, w przyszłości działanie mięty ma pomóc w leczeniu wirusa opryszczki zwykłej.
# Wróg migreny, przyjaciel nerwusów
Napar z liści mięty ukoi nerwy nawet największego złośnika – łagodzi nerwobóle, drgawki nerwowe, a nawet bezsenność. Jej właściwości są szczególnie doceniane przez osoby zmagające się z migreną, bowiem stosowanie olejku lub okładów z naparu w znacznej mierze redukuje napięciowy ból głowy. Ze względu na rozkurczające działanie doskonale sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych.
# Jedz i oddychaj normalnie
W Polsce mięta słynie przede wszystkim ze zbawiennego wpływu na układ pokarmowy – koi objawy zgagi i zespołu jelita drażliwego, wspomaga trawienie, likwiduje kolkę, nudności, wzdęcia, czy zaparcia. Stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i wytwarza żółć, a dodatkowo ma właściwości moczopędne, dzięki czemu przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Pomoże, również w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za zatrucia pokarmowe, jak salmonella, gronkowiec złocisty, czy E. coli. Lecznicza moc olejku miętowego w pełni uwidacznia się w trakcie inhalacji, przynosząc ulgę przy nieżytach oskrzeli oraz gardła. Ułatwia oddychanie, udrażnia nos i zatoki oraz łagodzi objawy przeziębienia.
For Vers-24, Warsaw