Toniki z kwasami są nieocenione w pielęgnacji każdej skóry. Wygładzają, odświeżają, delikatnie złuszczają i przygotowują skórę do dalszych etapów dbania o jej zdrową kondycję. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto zamienić swój zwykły tonik na tonik z kwasem.
Jeśli choć trochę interesujecie się pielęgnacją i nowinkami w świecie beauty, zapewne nie raz słyszeliście o toniku Pixi o nazwie ‚Glow Tonic’. Jego dobornczynne działanie oparte jest właśnie na zawartości kwasu – znajdziemy tu 5 proc. kwas glikolowy. Tymczasem to nie jedyny produkt tego rodzaju, który bije rekordy popularności wśród Influencerek, ekspertów od beauty, a nawet dermatologów. Na czym polega fenomen toniku z kwasem i czy naprawdę warto go stosować?
Toniki z kwasami – dla kogo?
W na półkach w drogerii możemy znaleźć coraz więcej kosmetyków z kwasami – i o ile serum i krem raczej nikogo nie dziwi, to zdecydowaną nowością są toniki z kwasami. Co więcej, to toniki właśnie polecane są niemal wszystkim – niezależnie od wieku i problemów skóry. Dlatego wbrew powszechnej opinii nie warto się ich bać – stosowane w odpowiedni sposób wcale nie podrażnią cery, ani jej nadmiernie nie wysuszą.
Toniki z kwasami – jak działają na skórę?
Toniki z kwasami mogą zrobić naszej skórze naprawdę wiele dobrego. Zaczynając od wyleczenia drobnych wyprysków, aż po spłycenie pierwszych zmarszczek. Pierwszy efekt, który zauważymy krótko po zastosowaniu toniku z kwasem, to zdecydowane wygładzenie powierzchni skóry, a następnie widoczne jej rozświetlenie.
Tak jak inne kosmetyki z kwasami, toniki działają na powierzchni skóry lekko ją złuszczając. To bardzo pożądany proces – odnowa komórek opóźnia przecież proces starzenia się. A im czystsza i jaśniejsza skóra, tym wyraźniejszy efekt glow.
Toniki z kwasami – jak wybrać?
Kiedy zdecydujemy się na włączenie do swojej codziennej pielęgnacji tonik z kwasem, trudnością może okazać się wybór jego rodzaju i wysokość stężenia. W końcu skąd mamy wiedzieć, czy dany kosmetyk nie będzie dla nas za mocny lub za słaby?
Dla skóry normalnej i suchej najlepsze będą toniki z kwasem glikolowym. Najczęściej spotykane są stężenia 5 bądź 7 proc. kwasu i jest to ilość, która nie powinna narazić nas na żadne podrażnienia. Kwas glikolowy wnika w pory zmniejszając ich reaktywność i wydzielanie sebum, ale także poprawia nawilżenie skóry oraz wpływa na produkcje kolagenu. Spełni więc oczekiwania młodej cery z pierwszymi zmarszczkami, jak i tej mocno dojrzałej.
Tonik z kwasem salicylowym to doskonały wybór dla osób o problematycznej cerze – skłonnej do wyprysków, zaskórników i nadmiernego wydzielania sebum. Dodatkowy atutem będzie wyraźne działanie antybakteryjne. W dużym stężeniu może jednak wywołać podrażnienie i ściągać skórę – dlatego wrażliwcy powinni zaczynać od niewielkiej ilości tego kwasu w codziennej pielęgnacji.
Jednym z najpopularniejszych kwasów stosowanych w pielęgnacji jest kwas migdałowy. Nietrudno więc znaleźć toniki do twarzy z kwasem migdałowym. Taki produkt będzie najodpowiedniejszy dla osób z wrażliwą, nawet bardzo reaktywną skórą. Kwas migdałowy w 5 bądź 10 proc. stężeniu nie spowoduje podrażnień, ale lekko złuszczy i nawilży powierzchnie skóry.
Toniki z kwasami – jak stosować?
Tonik z kwasem możemy stosować zarówno rano, jak i wieczorem. W dodatku, użycie go przygotuje skórę na przyjęcie możliwe dużej dawki nawilżenia i składników odżywczych w następnym kroku pielęgnacji, czyli aplikacji krem. Decydując się na stosowanie kwasów musimy jednak pamiętać o ochronie przed światłem UVA/UVB, dlatego zaopatrzenie się w krem z SPF to konieczność, nawet zimą. Na szczęście, stosując sumiennie ochronę przeciwsłoneczną, możemy używać toników z kwasami przez cały rok, również latem – bez ryzyka przebarwień i plam na skórze.
Tekst/grafika: Vers-24