Kwas migdałowy jest jedyny w swoim rodzaju – zarówno złuszcza skórę, jak i ją nawilża. Jest doskonały dla osób, które borykają się z problemem zaskórników, ale mają wrażliwą cerę.

Kwas migdałowy – jak go stosować? Produkty: DermaQuest antybakteryjno-enzymatyczny żel do mycia skóry z kwasem migdałowym; Sesderma serum intensywnie odmładzające; Medik8 żel oczyszczający minimalizujący widoczne pory; Norel Dr Wilsz żel do głębokiego oczyszczenia każdego rodzaju cery; FILORGA Oxygen-Peel peeling do twarzy; SesDERMA MANDELAC krem nawilżający; ALLIES OF SKIN bogate serum do stosowania na noc; Yonelle peeling z kwasem migdałowym.
Wybór kwasu odpowiedniego dla naszej skóry jest trudny, szczególnie dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu pielęgnacją. W drogeriach i perfumeriach znajdziemy wiele kosmetyków z różnymi kwasami i o różnych stężeniach. Nie wszystkie nadają się dla każdego, ponadto nie wszystkie należy stosować przez cały roku. Wyjątkiem jest kwas migdałowy – to bezpieczny dla skóry kwas, który odpowiednio stosowany przyniesie oczekiwane rezultaty bez zbędnego podrażnienia.
Kwas migdałowy – działanie
Kwas migdałowy to jeden z najdelikatniejszych kwasów stosowanych na skórę. Jego cząsteczki są stosunkowo duże, dzięki czemu wolniej penetruję on skórę. Delikatność nie oznacza jednak osłabienia skuteczności – stosując kwas migdałowy osiągniemy te same rezultaty, co przykładowo z kwasem glikolowym, ale w nieco dłuższym czasie.
Kwas migdałowy działa przede wszystkim antybakteryjnie i złuszczająco na skórę. Zapobiega powstawaniu pryszczy i redukuje zaskórniki. Skóra staje się gładka, oczyszczona i pełna blasku. To jednak nie wszystko! Jak każdy kwas dodaje on skórze elastyczności, zmiękcza ją, redukuje blizny i przebarwienia. W dodatku w niskich stężeniach także ją nawilża.
Kwas migdałowy – jak stosować
Na początek warto wybrać kwas migdałowy w maksymalnie 10-procentowym stężeniu. Wtedy odczujemy nie tylko delikatne złuszczenie, ale także nawilżenie cery. Kwas migdałowy o niskim stężeniu pobudza komórki do produkcji kwasu hialuronowego oraz kolagenu – jest to więc dodatkowe działanie przeciwstarzeniowe. Bardziej stężony kwas migdałowy wskazany jest w przypadku nasilonego trądziku.
Kwas migdałowy można stosować przez cały rok na skórę twarzy i szyi tylko jeśli dodatkowo zadbamy o ochronę przeciwsłoneczną. Warto nakładać serum z kwasem na noc, najlepiej pod ulubiony krem nawilżający. Następnie rano należy umyć twarz i nałożyć krem z filtrem UVA/UVB o SPF 50 i A++, nawet jeśli większość czasu przebywamy w pomieszczeniach. Jak każdy kwas, również migdałowy, uwrażliwia skórę na promieniowanie, co może skutkować oparzeniami i przebarwieniami w przyszłości.
Ze stosowania kwasu migdałowego najbardziej zadowolone będą osoby o mieszanej, cienkiej i naczynkowej skórze. Mogą po niego sięgnąć także ci, którzy zmagają się z tłustą, normalną i zanieczyszczoną skórą, co pomoże im przyzwyczaić skórę do kwasu, by następnie sięgnąć po te o wyraźnie mocniejszym działaniu – salicylowy czy azelainowy.
Tekst: Vers-24