Weganizm to jedna z odmian wegetarianizmu, która zakłada wykluczenie z diety mięsa, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja i nabiał. Dieta wegańska pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jednak nie jest przeznaczona dla każdego. Wśród jej zwolenników znajdują się nie tylko ekolodzy i osoby przeciwne zabijaniu zwierząt w celach konsumpcyjnych, ale także wielu lekarzy i dietetyków, którzy podkreślają, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska, a także wegańska, jest bezpieczna i odpowiednia dla człowieka na każdym etapie życia.
Czym jest weganizm?
Wegetarianie nie jedzą czerwonego mięsa, ryb oraz drobiu. Weganie wykluczają także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja i nabiał. Są również przeciwnikami noszenia futra, produktów wykonanych ze skóry, a także używania kosmetyków, które zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego lub były testowane na zwierzętach.
Typy diet wegetariańskich:
- Laktowegetarianizm – wykluczone są: mięso, ryby, drób i jaja, oraz żywność, która je zawiera, natomiast dozwolone produkty mleczne takie jak: mleko, ser, jogurt i masło.
- Laktoowowegetarianizm – dozwolony jest nabiał i jaja.
- Owowegetarianizm – dozwolone są jaja.
- Weganizm – wykluczone są: mięso, drób, ryby, jaja i produkty mleczne oraz żywność, która zawierają te produkty.
Niektórzy ludzie, nie chcąc całkowicie rezygnować z mięsa podążają za semiwegetarianizmem – jest to dieta oparta na bazie roślin, jednak obejmuje mięso, nabiał, jaja, drób i ryby małych ilościach i okazjonalnie.
Wegańska piramida żywieniowa
Wegańska/wegetariańska piramida żywieniowa może być pomocnym narzędziem do planowania zdrowej, zbilansowanej diety. Przedstawia ona grupy żywności, które spożywane w odpowiednich ilościach nie doprowadzą do niedoborów żywieniowych. Weganizm to spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego, dlatego u podstawy piramidy znajdują się produkty na bazie zbóż (pszenica, ryż, żyto, proso, owies) oraz warzywa i owoce. Środkowy poziom to rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, rośliny oleiste, na przykład: siemię lniane, słonecznik, sezam oraz pestki dyni, a także zamienniki mleka, czyli tzw. mleka roślinne – sojowe, ryżowe, migdałowe, oraz tofu (zamiennik sera). Na szczycie znajdziemy produkty, których spożycie należy ograniczyć, a są to: cukier, miód (jeśli uznamy, że to nie jest to produkt pochodzenia zwierzęcego) oraz kawa i herbata.
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Udowodniono, że weganizm zmniejsza ryzyko wystąpienia: otyłości, nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, chorób nowotworowych (m.in. jelita grubego, sutka i płuc), kamicy żółciowej i pęcherzyka żółciowego, zaparć, hemoroidów oraz próchnicy zębów. Niestety, należy pamiętać o tym, aby prawidłowo bilansować dietę, ponieważ może przynieść więcej szkód niż pożytku, na przykład doprowadzić do niedoborów energetycznych oraz odżywczych. Szczególną uwagę zwracamy na: białko, witaminę B12, witaminę D, wapń, żelazo ora cynk. Nieprawidłowo zbilansowana dieta wegańska może doprowadzić do anemii, krzywicy, osteoporozy, niedożywienia białkowego, woli tarczycowych, zaburzeń neurologicznych, zaburzeń miesiączkowania oraz biegunek (z powodu dużej zawartości błonnika pokarmowego).
Kilka przydatnych wskazówek:
- Wapń – pomaga budować mocne kości i zęby. Najlepszym źródłem jest mleko i nabiał, jednak spożywane w odpowiednich ilościach ciemnozielone warzywa (kapusta, brokuły) są dobrym źródłem roślinnym wapnia. Pozostałe to wzbogacane mleka roślinne oraz tofu.
- Witamina D – brak jej w diecie wegańskiej, ale może być dostarczona wraz z ekspozycją na światło słoneczne. Źródła witaminy D w diecie wegańskiej to wzbogacone mleka roślinne, np. mleko sojowe, mleko ryżowe, płatki zbożowe oraz margaryny. Jeśli mamy ograniczoną ekspozycję na słońce możemy potrzebować suplementacji.
- Cynk – jest podstawowym składnikiem wielu enzymów. Jeśli akceptujemy produkty mleczne, dobrym źródłem będzie ser. Roślinne źródła cynku obejmują całe ziarna, produkty sojowe, rośliny strączkowe, orzechy i kiełki pszenicy.
- Żelazo – jest składnikiem czerwonych krwinek. Dobrym źródłem żelaza są: suszona fasola i groch, soczewica, wzbogacone zboża, produkty pełnoziarniste, ciemne, zielone warzywa liściaste i suszone owoce. Aby wspomóc przyswajanie żelaza należy jeść pokarmy bogate w witaminę C, takie jak truskawki, owoce cytrusowe, pomidory, kapusta i brokuły, w tym samym czasie, kiedy spożywamy produkty zawierające żelazo.
- Witamina B‑12 – niezbędna do wytwarzania czerwonych krwinek, zapobiega wystąpieniu anemii. Występuje praktycznie wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego wegetarianie i weganie powinni ją suplementować.
- Białko – źródła roślinne obejmują produkty sojowe, rośliny strączkowe, soczewicę, orzechy oraz nasiona i produkty pełnoziarniste.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Vers-24
For Vers-24, Warsaw