Słowo motywacja wszyscy dobrze znamy. Ile razy, kiedy nie udawało nam się osiągnąć pierwotnie ustanowionego celu, bądź nawet nie podejmowaliśmy się realizacji jakichś zadań tłumaczyliśmy się brakiem motywacji? Na pewno niejednokrotnie. Ale czy zastanawialiście się kiedyś czym właściwie jest tak dobrze nam znana i chętnie przez nas przytaczana motywacja? Niestety wyjaśnienie tego terminu nie jest takie proste jak się wydaje, ale próba zrozumienia czym jest motywacja jest pierwszym krokiem do bardziej produktywnego, a co za tym idzie lepszego życia.
Skąd się bierze motywacja?
W wyniku wielu lat badań prowadzonych przez naukowców na całym świecie, powstało wiele teorii, z których każda wyjaśnia niektóre rodzaje motywacji. My skupimy się na tej świadomej, ponieważ to głównie ona pozwala nam na rozwijanie się i realizację różnych celów. Jedna z głównych teorii mówi o tym, że motywacja powstaje wtedy, kiedy między tym czego pragniemy, a naszą obecną sytuacją istnieje rozdźwięk. (Chciałabym mówić w 3 językach, a mówię tylko w dwóch, więc zacznę się uczyć trzeciego / Chciałabym ważyć 60 kilo, ważę 65, więc chcę schudnąć itp.) Rozdźwięk ten rodzi potrzebę zmiany obecnej sytuacji, co jest bodźcem wyzwalającym motywację.
Jednak dobrze wiemy, że to nie początek jest trudny, ale wytrwanie w tym, co postanowiliśmy i dążenie do celu mimo różnych przeszkód. Na szczęście zostały opracowane pewne techniki, które mogą nam pomóc w utrzymaniu motywacji, a co za tym idzie w skutecznym osiągnięciu celu.
Co robić, aby nie stracić motywacji?
Wybierz priorytety i dokładnie przeanalizuj cel
Jeżeli wyznaczymy sobie kilka celów naraz i każdy z nich uznamy za równie ważny, nie tylko poczujemy się przytłoczeni, ale też najprawdopodobniej w efekcie nie osiągniemy żadnego z nich. Jeżeli chcemy mieć siłę, by coś zacząć, ale również dokończyć, musimy dokładnie wiedzieć do czego dążymy. Najlepiej jest wyznaczyć jeden, główny cel, a następnie przeanalizować go – to znaczy zastanowić się nad tym w jaki sposób możemy go osiągnąć, co może stanąć na przeszkodzie oraz jak ją ominąć. Ważne jest to, żeby cel nie przerastał naszych możliwości – nie tylko go nie osiągniemy, ale też prawdopodobnie pogorszy się nasza samoocena, a nawet częściowe wykonanie zadania uznamy za porażkę.
Opracuj swój system nagród
Nic tak dobrze nie motywuje jak wizja nagrody, która nas czeka za wykonane zadanie. To wcale nie musi być coś wielkiego, wystarczy mała rzecz, lub czynność, która sprawia nam przyjemność.
Przykład : „Jeśli dzisiaj do wieczora skończę całą prezentację, później czeka mnie ciepła kąpiel i kolejny odcinek ulubionego serialu.” Z taką wizją na pewno szybciej się uporasz z zadaniem.
Podziel działania na etapy
Metoda ta sprawdza się zwłaszcza przy większych zadaniach, których wykonanie za jednym razem jest praktycznie niemożliwe. Dużo łatwiej nam będzie osiągnąć nasz wymarzony cel, jeśli zrobimy to poprzez wypełnianie kilku mniejszych kroków. Metoda ta będzie bardziej efektywna, jeżeli połączymy ją z wcześniej wymienionym systemem nagród – nagrodzimy się po każdym mniejszym etapie. Nie tylko będziemy wtedy bardziej zmotywowani, ale też systematyczni.
Przykład : Zamiast postanawiać, że schudnę 12 kilo w ciągu roku, postanowię chudnąć 1 kilogram co miesiąc. Będę to powtarzać 12 razy i zanim się obejrzę schudnę 12 kilo.
Spisz konsekwencje wykonania oraz niewykonania zadania
Zastanów się nad tym, co się stanie jeśli wykonasz zadanie. Pojedziesz na wakacje? Dostaniesz podwyżkę? Zmieścisz się w stare jeansy? Spisz na kartce wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Następnie pomyśl o tym co się stanie, jeśli się poddasz i zapisz to obok, na tej samej kartce. Spoglądaj na nią kiedy tylko poczujesz spadek motywacji, lub powieś ją w dobrze widocznym miejscu. To powinno Ci pomóc odnaleźć motywację, ale też przypomnieć dlaczego realizujesz to zadanie i jaki jest jego sens.
Oczywiście technik utrzymania motywacji jest dużo więcej i nie wszystkie działają na każdego. Najlepiej przetestować każdą z nich i wybrać te, które sprawdzają się najlepiej. Mamy nadzieję, że z tą pomocą łatwiej Wam będzie odnaleźć motywację w kryzysowych momentach, a osiąganie celów stanie się nie tylko prostsze, ale też przyjemniejsze.
Tekst: Julia Szułdrzyńska