Istnieje wiele czynników, które mogą zakłócać spokojny sen. Wśród nich jest kilka popularnych środków pobudzających, takich jak kawa oraz niektóre leki. Kaloryczny posiłek zjedzony tuż przed snem oraz intensywne ćwiczenia fizyczne także mogą powodować problemy z zaśnięciem, podobnie jak miejsce, w którym śpimy. Jasne światło, telewizor, komputer, stale dzwoniący telefon komórkowy oraz zbyt wysoka temperatura w sypialni to potencjalni wrogowie zdrowego snu. Na szczęście znamy kilka cennych wskazówek, które pomogą wam zadbać o dobry sen.
1. Zadbaj o swoją sypialnię
- Światło – jedną z najważniejszych cech sypialni, która sprzyja wysypianiu się jest utrzymywanie jej w ciemności. Melatonina, hormon odpowiedzialny za senność, jest bardzo wrażliwa na światło i nie może być produkowana przez organizm w optymalnej ilości, jeśli stale przebywamy w oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli masz problemy ze snem, nawet najmniejsza ilość światła w sypialni może mieć negatywny wpływ na wytwarzanie melatoniny i powodować problemy z zaśnięciem. Dobrym sposobem jest zakładanie maski na oczy. Powinna być ona lekka, ale jednocześnie odpowiednio gruba, aby zablokować światło.
- Temperatura – właściwa cyrkulacja powietrza wspomaga głęboki i spokojny sen. Należy zatem zadbać o odpowiednie wywietrzenie sypialni, optymalna temperatura powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza. Zbyt zimny pokój może utrudniać dobry sen, dlatego dobrym pomysłem jest zakup specjalnego termometru do sypialni, który pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej temperatury.
- Gadżety – Sypialnia powinna służyć przede wszystkim do snu. Trzymanie telewizora i komputera, traktowanie sypialni jako miejsca pracy może odwracać naszą uwagę od snu. Korzystanie z elektronicznych gadżetów z podświetlanym wyświetlaczem, takich jak laptop, tablet czy telewizor na dwie godziny przed snem może wpływać na stężenie melatoniny i powodować kłopoty z zaśnięciem.
2. Unikaj stresu:
- W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam nieustannie, 24 godziny na dobę. Dużo obowiązków i brak czasu na odpoczynek powoduje, że wieczorem ciężko nam zebrać myśli i spokojnie zasnąć. Zasadniczo nasze troski sprowadzają się do dwóch rzeczy: albo martwimy się, że czegoś nie osiągniemy albo boimy się, że stracimy to, co już mamy. Jeśli permanentnie żyjemy w emocjonalnym i psychicznym napięciu oraz nie umiemy poradzić sobie ze stresem może dotknąć nas problem bezsenności.
- Techniki relaksacyjne – jednym ze sposobów na wyciszenie przed snem jest stosowanie technik relaksacyjnych. Dzięki temu uspokoimy swój umysł i przygotujemy się do snu. Jedną z technik jest głębokie oddychanie: zamknij oczy i spróbuj oddychać głęboko, oddychaj powoli, sprawiaj, aby każdy oddech był głębszy niż poprzedni. Aby zwolnić tętno, połóż rękę na sercu i wsłuchaj się w jego bicie. Oddychaj głęboko i powoli, przez 3 – 4 sekundy. Powtarzaj czynność, aż poczujesz, że tętno zwalnia.
3. Dbaj o prawidłowe odżywianie
- Unikaj jedzenia obfitych, kalorycznych posiłków przed snem – postaraj się, aby posiłki spożywane w godzinach wieczornych były lekkostrawne. Żywność o dużej zawartości tłuszczu, kwaśne czy ostre potrawy mogą powodować dolegliwości żołądkowe i zgagę. Kolację najlepiej zjeść 2 – 3 godziny przed snem.
- Unikaj picia alkoholu przed snem – wbrew powszechnemu przekonaniu alkohol nie poprawia naszego snu. Osoby zestresowane często sięgają po alkohol i rzeczywiście zasypiają szybciej, jednak ich sen jest płytszy, przerywany i ma gorszą jakość.
- Ogranicz kofeinę – kofeina zawarta w kawie oraz napojach energetyzujących może wpływać na nasz sen nawet od 10 do 12 godzin od jej spożycia wraz z napojem, dlatego należy ograniczyć jej ogólne spożycie.
- Nie pij zbyt dużej ilości płynów wieczorem – picie dużej ilości wody, soku, herbaty lub innych płynów może powodować, że w nocy często będziemy odwiedzać łazienkę.
4. Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej
- Regularna aktywność fizyczna – pomaga zasnąć szybciej oraz cieszyć się głębszym snem. Należy jednak pamiętać, aby nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem – możemy być wtedy bardziej pobudzeni i trudniej będzie nam zasnąć. Najlepszą porą na ćwiczenia jest godzina 17 – 18, ale poranek i wczesne południe to równie dobry czas na aktywność. Energiczny spacer, przejażdżka rowerem, a nawet ćwiczenia relaksacyjne i lekkie rozciąganie może poprawić jakość naszego snu.
- Pomoc w walce ze stresem – aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia nasze kości i mięśnie, ale także poprawia nasz nastrój i pomaga rozładować napięcie związane ze stresem dnia codziennego.
Podsumowując:
- Nie zasypiaj na siłę,
- Staraj się wstawać rano zawsze o tej samej porze,
- Unikaj zbyt dużej ilości kofeiny, alkoholu i nikotyny,
- Kolację jedz 2 – 3 godziny przed snem,
- Unikaj długich drzemek w ciągu dnia,
- Dbaj o regularny tryb życia,
- Unikaj zbyt dużej ekspozycji na światło w godzinach wieczornych,
- Dbaj o aktywność fizyczną.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Rysunek: Mariola Piechowicz
For Vers-24, Warsaw