Są pyszne, słodkie i zdrowe. Jagody są bardzo zdrowe, posiadają duże ilości przeciwutleniaczy. Ich obecność powoduje, że wykorzystywane są jako element terapeutyczny chorób cywilizacyjnych. Jak często należy je jeść i jakie właściwości posiadają?
Owoce jagodowe goszczą na stołach w okresie wakacyjnym. Najczęściej spożywane są w jagodziankach. Z uwagi na ich wyjątkowe właściwości warto spożywać je na surowo, a nie tylko w bułce drożdżowej. Jagody wykorzystywane były już w medycynie ludowej jako surowiec leczniczy. Owoce oraz liście stosowano przy biegunkach, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła czy problemach ze wzrokiem.
Jagody powinny być wykorzystywane do śniadań, koktajli czy deserów jak najczęściej. W 100 g zawierają około 60 kcal. Mogą je jeść z umiarem zarówno osoby odchudzając, jak i te, które nie muszą nadmiernie zwracać uwagi na kaloryczność produktów. Jagody posiadają wiele cennych związków.
Związkami aktywnymi biologicznie znajdującymi się w owocach jagód są m.in. antocyjany – pochodne delfinidyny, malwidyny, cyjanidyny, peonidyny, petunidyny. Co więcej zawierają kwas urosolowy i fenolokwasy – kwas chlorogenowy, ferulowy, kawowy. Jagody to także witaminy i składniki mineralne: A, C, PP, z grupy B, wapń, magnez, fosfor, miedź, potas, mangan oraz pektyny i cukry.
Za właściwości prozdrowotne jagód odpowiadają głównie antocyjany. W 100 g świeżych owoców znajdziemy od 300 do nawet 700 mg antocyjanów.
Zastosowanie jagód
Jagody zazwyczaj stosowane są w nieżytach żołądka i jelit jako lek przeciwbiegunkowy, zwłaszcza u dzieci. Dawniej podawano je także najmłodszym, aby zapobiegać szkorbutowi i zapaleniom jamy ustnej i gardła. Wyciąg z jagód polecany był także dla osób, które miały problem z widzeniem zmierzchowym, drogami moczowymi czy chorobami skóry.
Aktualnie z uwagi na zawartość antocyjanów jagody są dalej wykorzystywane we wspomaganiu leczenia zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy retinopatii cukrzycowej.
Nie należy zapominać o działaniu antynowotworowym antocyjanów. Działają przeciwzapalnie, neutralizują wolne rodniki i zapobiegają mutacjom komórek. Badania sugerują, że mogą nawet hamować rozrost komórek nowotworowych.
Właściwości przeciwbakteryjne jagód wynikają z obecności związków fenolowych działających przeciwzapalnie. Uważa się, że wspomagają nawet eradykację Helicobacter pylori – bakterii, która odpowiada za różne schorzenia przewodu pokarmowego.
Naszym faworytem jest koktajl jagodowy. Proste smaki są przecież najlepsze.
Składniki:
- 400 g kefiru
- 200 g jagód
- 2 łyżki miodu
- pestki słonecznika
Przygotowanie:
Należy wlać kefir do miksera, dodać jagody i miód. Całość dokładnie zmiksować i posypać na wierzchu pestkami słonecznika. Na zdrowie!
Tekst: Katarzyna Kałaska
Zdjęcia: Vers-24