Peptydy to jeden z tych składników, po który warto sięgnąć podczas profilaktyki przeciwstarzeniowej skóry. Efekty stosowania ich potrafią być bardzo dobre, ale to kontrowersyjny składnik kremów. Dlaczego?

Peptydy – czy warto je stosować? Peter Thomas Roth Peptide 21 serum; DermaQuest intensywne serum przeciwzmarszczkowe wokół oczu z peptydami biomimetycznymi; Indeed Labs Snoxin Serum 2; Dermalogica Pure Light SPF 50 krem; PCA Skin ExLinea Peptide serum; Medik8 Copper PCA Peptides serum; Cosmedix nawilżający krem z peptydami i SPF 50; Elemis Peptide4 krem.
Peptydy to związki aminokwasów. Rozwój technologii umożliwił syntezę stabilnych peptydów, które dodawane do kremów i serów, poprawiają kondycję skóry. Dzięki swojej budowie bez kłopotu penetrują także głębokie warstwy skóry.
Peptydy – jak działają?
Działanie peptydów zależy od ich budowy. Jedne lepiej radzą sobie z przeciwdziałaniem zmarszczkom, inne dają widoczne efekty na już powstałych bruzdach. Niektórzy są zdania, że peptydów to jak botoks bez skutków ubocznych. To prawda, że peptydy są bezpieczne i mogą być stosowane w każdym rodzaju skóry. Wszystkie pobudzają produkcję kolagenu i wzmacniają skórę, włosy i paznokcie.
Peptydy możemy podzielić na:
- sygnałowe - wyraźnie stymulują wytwarzanie elastyny w skórze.
- transportujące – wprowadzają składniki aktywne w głąb skóry, przez co intensyfikują działanie całego kosmetyku
- neuropeptydy – działają na rozluźnienie mięśni przez co bezpośrednio redukują zmarszczki mimiczne.
Po peptydy warto szczególnie sięgnąć po 50-tce, aby jednocześnie redukować i przeciwdziałać zmarszczkom. Choć nie są to związki działające intensywnie, regularnie stosowane dają wymierne efekty,
Czy warto stosować kremy z peptydami?
Badania nad peptydami wykazują, że nie działają one negatywnie na skóre i nie wykazują skutków ubocznych. W związku ze stosowaniem peptydów jest jednak wiele za i wiele przeciw. Warto wiedzieć, że peptydy to bardzo niestabilne związki, przez co do kosmetyków muszą zostać dodane konserwanty. Dodatkowo związki nie są odporne na rozwój bakterii, a to rodzi potrzebę zastosowania większej ilości parabenów. Ponadto synteza peptydów jest mało ekonomiczna, a sam proces kosztowny – przez co ich cena w stosunku do stopnia działania może być zawyżona.
Tekst: Vers-24