Jeszcze niedawno produkty zawierające bakuchiol na polskim rynku można było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś jest on zdecydowanie powszechniejszy, a my przewidujemy, że już wkrótce stanie się tak samo popularny jak retinol. Dlaczego? Ponieważ ma wszystkie pozytywne cechy witaminy A, ale nie wywołuje podrażnień i nie uwrażliwia skóry na słońce.
Bakuchiol to roślinny odpowiednik witaminy A, który może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży. To oznacza, że polubi się z nim nawet najbardziej wrażliwa i delikatna skóra. Wiele badań przeprowadzonych nad tym aktywnym składnikiem pozyskiwanym z roślin rosnących w Azji, nie wskazało jakichkolwiek działań niepożądanych, także u osób z cerą problematyczną, wrażliwą i suchą. Mało tego, bakuchiol wykorzystywany jest w medycynie chińskiej jako środek na egzemę.
Bakuchiol – jak działa?
Bakuchiol, podobnie jak retinol złuszcza skórę i pobudza ją do produkcji kolagenu. W efekcie spłyca zmarszczki i zmniejsza ich widoczność. To bezpieczny składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych. Dzięki niemu skóra zachowuje jędrność, staje się gładka i miękka oraz zregenerowana.
To składnik, który ma także dobroczynne działanie w przypadku trądziku dorosłego. Z jednej strony złuszcza skórę i zmniejsza reaktywność gruczołów łojowych, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zaskórników i pryszczy, z drugiej zaś spłyca pierwsze zmarszczki.
Dodatkowo bakuchiol wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni więc naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Jakby tego było mało, regularnie stosowany widocznie zmniejsza przebarwienia, a także nie dopuszcza do powstania nowych – zmniejsza aktywność komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny w skórze. Jednocześnie nie jest tak światłoczuły jak retinol, co oznacza, że gdy zapomnimy o ochronie przed słońcem, nie musimy obawiać się oparzeń, a w konsekwencji też przebarwień.
Przy wszystkich dobroczynnych właściwościach bakuchiol nie wywołuje podrażnienia, zaczerwienienia, nadmiernego łuszczenia. Nie trzeba przyzwyczajać do niego skóry, a tak jak wcześniej wspomnieliśmy, mogą z niego korzystać także kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży, co w przypadku pochodnych witaminy A jest niewskazane.
Bakuchiol – jak stosować?
Botaniczny retinol może działać nieco słabiej niż retinol. Dodatkowo, jego stężenie w kosmetykach nie jest duże – zwykle to 1%, co w przypadku sporego trądziku lub zmarszczek może nie wystarczyć. Z powodzeniem możemy stosować bakuchiol wiosną i latem, co, obok braku podrażnień jest niewątpliwie największą zaletą tego składnika aktywnego. Dlatego już teraz warto sięgnąć po przeciwstarzeniowy krem lub serum z bakuchiolem i stosować je rano i wieczorem. Efekty, choć może nie tak spektakularne jak przy wysokim stężeniu retinolu, zdecydowanie będą widoczne, i to bez zbędnych podrażnień i obaw przed przebarwieniami.
Tekst: Vers-24