Termin ten pochodzi z mitologii greckiej, od osoby zwanej Narcyzem, który zobaczył swoje odbicie w kałuży wody i zakochał się w nim. Głównymi cechami charakterystycznymi dla narcystycznego zaburzenia osobowości są brak empatii i nieustanna potrzeba podziwu. Osoby z tym schorzeniem są często określane jako aroganckie, egocentryczne i manipulujące. Mimo tego, są przekonane, że zasługują na specjalne traktowanie. Cechy te zazwyczaj ujawniają się we wczesnej dorosłości i muszą być widoczne w wielu kontekstach, takich jak praca i związki. Osoby narcystyczne często próbują wchodzić w relacje z osobami, które ich zdaniem są wyjątkowe lub w jakiś sposób obdarowane – zwiększa to poczucie ich własnej wartości i pogłębia trudności z tolerowaniem krytyki lub porażki.
Niezwykła miłość do siebie, wysokie poczucie własnej wartości tak naprawdę ukrywają brak pewności siebie. Osobowość narcystyczna często wiąże się z ogromnym poczuciem niepewności oraz brakiem poczucia własnej wartości.
Badania pokazują, że około 8% mężczyzn i 5% procent kobiet cierpi na zaburzenie osobowości tego typu. Naukowcy odkryli również, że osoby, które nigdy nie zawarły związku małżeńskiego, rozwiodły się lub owdowiały mają tendencję do rozwijania się tego typu osobowości.
Przyczyny narcystycznego zaburzenia osobowości nie są jeszcze dobrze zbadane. Często uważa się, że czynniki genetyczne i biologiczne, a także środowisko i doświadczenia życiowe odgrywają rolę w rozwoju tego stanu.
Oto najczęściej spotykane cechy osób z osobowością narcystyczną:
- nieustanne pragnienie uwagi innych,
- ekstremalne uczucie zazdrości,
- oczekiwanie specjalnego traktowania przez innych,
- wysoka wrażliwość i skłonność do łatwego zranienia i poczucia odrzucenia,
- trudności w utrzymaniu zdrowych relacji,
- wykorzystanie innych do osiągnięcia swojego celu,
- brak empatii,
- skłonność do lekceważenia uczuć innych osób,
- odpowiadanie na krytykę gniewem,
- nieustanne szukanie pochwały i pozytywnego wzmocnienia od innych,
- pragnienie bycia najlepszym we wszystkim,
- oczekiwanie podległości od innych oraz postępowania zgodnie z tym, czego chcą.
Leczenie
Leczenie narcystycznych zaburzeń osobowości może być trudne, ponieważ ludzie z tym schorzeniem bronią się przed uznaniem swoich problemów i słabości za prawdziwe.
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości nie stosują farmakoterapii. Najbardziej korzystną formą leczenia jest dla nich psychoterapia, która pomaga im zrozumieć, co powoduje ich problemy i uczy pozytywnego nastawienia do innych. Najczęstszą formą terapii jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga pacjentowi zidentyfikować negatywne zachowania i zastąpić je pozytywnymi.
Tekst: Martyna Ludwiniak