Chłodne zimowe wieczory sprawiają, że w poszukiwaniu historii które poruszają, a jednocześnie intrygują i ciekawią, częściej sięgamy po książki. To chwile, kiedy możemy być sam na sam ze sobą oraz własnymi myślami – na chwilę zapominamy o rzeczywistości i przenosimy się do wciągającego świata bohaterów. Książki, które warto przeczytać to pozycje obowiązkowe, klasyki, których nie wypada nie znać. Przejmujące, wywołujące skrajne emocje historie, które skłaniają do refleksji. Poznajcie subiektywny wybór redakcji Vers-24, książek, które warto przeczytać.
Od kelnera do milionera, aż na samo dno. Historia, która uczy pokory i tego, że nic nie jest dane nam na zawsze, a los bywa obrotny. Bohater („Obsługiwałem angielskiego króla” Bohumil Hrabal) uparcie realizuje swoje marzenia krok po kroku, wyciągając z każdej okoliczności jak największy zysk. Przepełniona ironią opowieść o czeskim kelnerze, który z pikolaka staje się właścicielem hotelu. Odważnie przyznaje się do niechlubnych historii swojego życia, a do tych smutnych podchodzi ze świadomością własnej niedoskonałości. Hrabal błyskotliwie i z lekkim przymrużeniem oka opowiada w swojej książce o chwilach wesołych, ale także o sprawach poważnych, a chwilami nawet tragicznych.
Magnetyczna powieść Eco („Wahadło Foucault” Umberto Eco) w której pisarz zastanawia się nad spiskową teorią dziejów balansując gdzieś pomiędzy erudycją i schematami kultury popularnej. Intelektualiści z Mediolanu zainteresowani historią i naukami hermetycznymi, snują hipotezy ma temat tajnych zamierzeń templariuszy którym przypisywano dążenia do zawładnięcia światem. Tymczasem bohaterowie powieści wymyślają własny Plan, a na ich drodze stają zagadkowe postacie, co sprawia, że szybko zacierają się granice rzeczywistości, a odkrywanie prawdy przeradza się w obsesję. Wszystko to doprowadza do dramatycznych sytuacji. Czym jest niezgłębiona tajemnica tajemnych zgromadzeń? – autor umiejętnie prowadzi z czytelnikiem grę intelektualną, zachęcając go do własnych poszukiwań i wyciągania wniosków. Najgłośniejsze dzieło literackie XX wieku, którego bohaterowie należą do „straconego pokolenia”, a ich młodość przepadła gdzieś na skutek pierwszej wojny światowej („Na zachodzie bez zmian” Erich Maria Remarque). Nastolatkowie za namową nauczycieli trafiają prosto ze szkoły na front, zadając sobie pytania, czym jest obowiązek wobec Ojczyzny. Okrucieństwo wojny szybko odbiera im poczucie człowieczeństwa, a finalnie także życie. Mistrzowskie przedstawienie emocji bohatera, opisy ataków z lądu i powietrza i atmosfera śmierci sprawia, że “Na Zachodzie bez zmian” jest do dziś książką niezwykle przejmującą i przerażającą.
Młody Anglik („Mag” John Fowles) zatrudnia się jako nauczyciel na jednej z grackich wysp, gdzie zaprzyjaźnia się z właścicielem pięknej posiadłości. Wkrótce jednak przyjaźń z milionerem staje się dla niego koszmarem, a rzeczywistość z każdym dniem coraz bardziej miesza się z fantazją. Bohater desperacko walczy o zachowanie życia, a jego historia skłania do refleksji nad iluzją otaczającego nas świata i panujących w nim zasad moralnych.
Najsłynniejsza powieść Kundery („Nieznośna lekkość bytu” Milan Kundera). Splatające się gdzieś życiorysy psa i kilku postaci sprawiają, że wkrótce jedynym, co jest im dane jest tytułowa lekkość bytu. Kunderę interesuje przypadek jako czynnik wpływający na ludzie losy, decydujący niemal o wszystkim. To za sprawą przypadku zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie, zajmujemy się określonymi rzeczami, od niego zależy kim jesteśmy i jakimi ludźmi się otaczamy. Południowe Stany Zjednoczone, lata trzydzieste XX wieku- adwokat broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny („Zabić drozda” Nelle Harper Lee). Z powodu panującego rasizmu, prosta sprawa szybko wyrasta do rangi symbolu. W walce o równouprawnienie wciąż powraca pytanie o granice ludzkiej tolerancji. Szokująca a zarazem poruszająca historia o dzieciństwie odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.
Dziesięcioletni chłopiec zostaje zaprowadzony przez ojca księgarza i antykwariusza na Cmentarz Zapomnianych Książek, który znajduje się w sercu starej Barcelony („Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón). Zgodnie ze zwyczajem chłopiec kierując się intuicją ma wybrać spośród tysięcy zbiorów tą jedną jedyną – książkę swego życia. Wybór pada na “Cień wiatru” Juliana Caraxa. Wkrótce Daniel usiłuje odnaleźć inne książki autora oraz odkryć tajemnicę pisarza, rozpoczynając w ten sposób największą, pasjonującą przygodę swojego życia jego życia. Dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu- lekarza przeprowadzającego nielegalne operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice („Łuk triumfalny” Erich Maria Remarque), który zupełnie przypadkiem poznaje kobietę. Wkrótce to ona wypełnia jego puste życie, a bohater rozlicza się jednocześnie ze swoją dramatyczną przeszłością. Powieść o przyjaźni wystawionej na próbę.- historia życia czterech przyjaciół, ich niełatwego dojrzewania, życia pełnego sukcesów, ale i porażek („Małe życie” Hanya Yanagihara). W tle jedno z najcudowniejszych i najbardziej fascynujących miast świata – Nowy Jork. Na wskroś poruszająca opowieść o wielkim mieście, które pozwala zapomnieć o przeszłości, a także o życiu w nieustającym bólu.
Tekst: Marlena Wysocka