Często skarżymy się, że mamy mało czasu na czytanie książek. W ubiegłym roku aż 58% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Są jednak takie publikacje, które warto, a nawet trzeba przeczytać. Nasza redakcja wybrała dla Was kilka zagranicznych pozycji książkowych, które z pewnością sprawdzą się na długie, jesienne wieczory.
- “Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow
Jest to najsłynniejsze dzieło rosyjskiego pisarza, które ukazało się dopiero po jego śmierci.
W rankingu czytelników i ekspertów “Rzeczypospolitej” została uznana za największą powieść XX wieku. Akcja powieści przebiega równolegle w dwóch płaszczyznach miejsca i czasu. Wątek miłosny Mistrza i Małgorzaty Nikołajewny jest przeplatany z wątkiem wizyty Szatana i jego świty w Związku Radzieckim, a dokładnie w samej stolicy – Moskwie. Do swojej powieści autor wplótł także wątek historyczny pokazujący losy Poncjusza Piłata – tytułowego bohatera powieści napisanej przez Mistrza. Znakomita akcja, inteligentne dialogi i diabeł, który koniec końców okazuje się być przyzwoitym facetem z klasą.
- “Anna Karenina” Lew Tołstoj
Polecamy szczególnie osobom, które uwielbiają czytać o nieszczęśliwej miłości. Anna Karenina to żona Aleksieja Karenina, urzędnika w Sankt Petersburgu. Pewnego dnia Anna zostaje poproszona o pomoc przez swojego brata, który próbuje odzyskać zaufanie swojej żony. Podczas podróży Anna poznaje niezwykle przystojnego hrabiego, Aleksego Wrońskiego i nawiązuje z nim romans, który doprowadzi ją do szaleństwa.
- „Nieznośna lekkość bytu” Kundera Milan
Jedna z najgłośniejszych powieści czeskiego pisarza Milana Kundery. Fabuła opisuje burzliwy związek Teresy i Tomasza, który staje się tłem rozważań nad naturą decyzji, które podejmujemy. Według Kundery życiem rządzi przypadek – to przypadek decyduje, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie. Głównym bohaterem jest Tomasz, który prowadzi niezwykle bogate życie erotyczne. Pewnego dnia los stawia na jego drodze Teresę. Powieść nawiązuje do słynnego dzieła Tołstoja, „Anna Karenina”.
- „Duma i uprzedzenie” Jane Austen
Prawdziwe arcydzieło. Pełna ironii i humoru opowieść o zamążpójściu. Akcja toczy się na przełomie XVIII i XIX wieku, w Anglii. Państwo Bennetowie muszą wydać za mąż pięć dorosłych córek. Niestety, niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji, zatem pojawienie się dwóch młodych i zamożnych kawalerów wywołuje poruszenie w rodzinie Bennetów. W końcu, jak mawia Austen: “It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.
- „Piękni i przeklęci” Francis Scott Fitzgerald
Klasyka literatury amerykańskiej. Tytułowi „piękni i przeklęci” to Anthony i Gloria – beztroscy, młodzi kochankowie z wyższych sfer, których życie składa się głownie z zabaw. Pieniądze i alkohol sprawiają, że kochankowie pogrążają się w nałogu i wzajemnej nienawiści. W głównych postaciach odnajdujemy Francisa i Zeldę Fitzgeraldów, powieść przesycona jest wątkami autobiograficznymi.
- „Lolita” Vladimir Nabokov
Najgłośniejsza powieść Nabokova, obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Opowiada o seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej pasierbicy, Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji oraz protestów, zaś autora podejrzewano o pornografię i pedofilię.
- „Szklany klosz” Sylvia Plath
„Szklany klosz” uznaje się za autobiograficzną powieść Sylvii Plath, która miesiąc po premierze książki popełniła samobójstwo. Główna bohaterka to dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, która zdobywa nagrodę w postaci miesięcznego stażu w redakcji
w Nowym Jorku. Oprócz odbywania stażu ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Niestety, neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału. „Szklany klosz” opowieść kobiety borykającej się z chorobą psychiczną, która każdego dnia, coraz ciaśniej nakrywa się tytułowym, szklanym kloszem.
- „Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski
Zbrodnia i kara to pierwsza i zarazem najgłośniejsza powieść Fiodora Dostojewskiego. Opowiada o losach byłego studenta prawa, którego finansowo wspierają matka i siostra. Bohater, zbuntowany przeciw porządkowi ówczesnego świata, decyduje się popełnić tytułową zbrodnię. Główną pobudką jest nie tylko zła sytuacja finansowa Raskolnikowa. Jest przekonany, że jako jednostka wybitna, ma prawo zabijać, gdyż geniusz usprawiedliwia wszystkie zbrodnie na „zwykłych” ludziach. Niestety, zbrodnia okazuje się początkiem jego prawdziwej udręki.
- „Na wschód od Edenu” John Steinbeck
To jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych powieści XX wieku, która opowiada o nieustannie toczącej się w człowieku walce dobra ze złem. Opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask to farmer samotnie wychowujący dwóch synów – Arona i Kaleba. Chłopcy różnią się od siebie jak woda i ogień, a jedyne co ich łączy, to nieustanna rywalizacja o miłość surowego ojca. Sytuację pogarsza miłość do tej samej kobiety.
- „Śniadanie u Tiffany’ego” Truman Capote
Główna bohaterka, Holly Golightly to jedna z najbardziej znanych kreacji pisarza oraz ikona kultury amerykańskiej. Odważna, łamiąca reguły młoda kobieta, która pracuje jako dama do towarzystwa w końcu zakochuje się w brazylijskim dyplomacie. Czy wieczna podróżniczka znajdzie w końcu swoje miejsce na ziemi?
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Pixabay.com