Uczą, bawią, wzruszają i rozwijają – książki. A gdyby tak w Nowym Roku postanowić, że będziemy czytać ich więcej? We współczesnym świecie, w dobie social mediów i Internetu zapominamy o pięknie i radości, jakie daje czytanie „żywych” książek. 10 absolutnie wyjątkowych książek, które znalazły się na naszej redakcyjnej liście to pozycje obowiązkowe w 2019 roku.
Książki, które musisz przeczytać w 2019:
Becoming. Moja historia (Michelle Obama)
Pierwsza Dama Ameryki, Michelle Obama w poruszającej biografii opisuje wszystko to, co ukształtowało ją od dzieciństwa w południowym Chicago aż po czas spędzony u boku męża – Prezydenta w Białym Domu. Szczerze i z humorem: nie brak tu opisów zwycięstw, ale i porażek nie tylko w życiu publicznym, ale i prywatnym. Książka “Becoming” to pewnego rodzaju podsumowanie lat życia niezwykle wrażliwej, konsekwentnej kobiety.
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania (Stephen Hawking)
Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła? To tylko jedne z wielu pytań, na które Hawking stara się odpowiedzieć. Autor przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, walczący heroiczne ze stwardnieniem zanikowym bocznym stworzył dzieło, które dla wszystkich może stanowić źródło inspiracji.
Homo deus. Krótka historia jutra (Yuval Noah Harari)
Połączenie historii, filozofii, socjologii, biotechnologii i wiele innych dziedzin nauki w jednej książce! Fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach (m.in. wojna to przeżytek) sprawia, że książka Harrariego jest porywająca.
# to o nas (Piotr C.)
Autor popularnej powieści “Pokolenie Ikea” ukrywający się pod pseudonimem artystycznym Piotr C., 37-letni mieszkaniec warszawskiej Ochoty mierzy się z problemami typowymi dla człowieka XXI wieku. Ta książka to opowieść o miłości w czasach Tindera, Instagrama i Facebooka. Swoistego rodzaju tragikomedia o szukaniu spełnienia w sieci, na ulicy i w klubie bolesna diagnoza współczesnych ludzkich relacji.
Mądrość ciała (Dr Rachel Abrams)
Dr Abrams prezentuje plan na 28 dni specjalnie zaprojektowany z myślą o zdrowiu fizycznym, ale i emocjonalnym. Za pomocą testów i narzędzi diagnostycznych wyjaśnia, jak każda z nas może użyć własnej mądrości ciała w ocenie takich zjawisk jak stres, sen, lęk, depresja czy choroby autoimmunologiczne.
Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka (Leo Babauta)
Autor będący zdeklarowanym minimalistą za pomocą swojej książki wprowadzi każdego do swojego świata. Komunikat jest prosty: przestań konsumować i zacznij wreszcie żyć. Jeśli jesteś osobą, która myśli, że minimalizm sprowadza się jedynie do tego, by wszystkiego było mniej, ta pozycja jest dla Ciebie obowiązkowa. Przekonasz się, że minimalizm nie jest celem samym w sobie, ale drogą.
Dżungla. Marzenie, które stało się koszmarem (Yossi Ghinsberg)
Prawdziwa historia trzech młodych mężczyzn, którzy poznają się podczas podróży po Ameryce Południowej i decydują na wyprawę w głąb boliwijskiej dżungli. Marzenia o przygodzie, poszukiwaniu złota, dotarciu do odciętych od cywilizacji indiańskich wiosek szybko zamieniają się jednak w koszmar i dramatyczną walkę o życie.
Góry. Stan umysłu (Robert Macfarlane)
Uczucia i postawy, które determinowały działania pierwszych wspinaczy do dziś fascynują Zachód, a my stajemy się oraz bardziej spragnieni bezpośredniego kontaktu z dzikością. Autor w swojej książce opisuje niezwykły fenomen: góry i emocje z nimi związane, które wcześniej wprawiały w osłupienie- odosobnienie, śmiertelne niebezpieczeństwa- dziś okazują się największymi zaletami.
Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz (Hans Joachim Lang)
Ta powieść to przykład rzetelnej pracy badawczej połączonej z wrażliwością, gdzie w centrum zainteresowań naukowca znajduje się człowiek, który ma na swoich rękach krew i który zaprzecza etycznym zobowiązaniom związanym z zawodem lekarza.
Pamiętnik inteligenta (Jerzy Rakowiecki)
Kilkadziesiąt lat polskiej historii XX wieku, w której melancholia miesza się z patriotyzmem, kpiną, okupacją hitlerowską czy stanem wojennym. Odkryjecie w niej także największe kulisy teatralnych sław ówczesnej Polski, m.in. Kazimierza Dejmka, Leona Schillera, Tadeusza Łomnickiego i Niny Andrycz, a wszystko to spowite nad wyraz współczesnymi refleksjami.
Tekst: Marlena Wysocka