Zazwyczaj kryzys traktujemy jako coś niebezpiecznego, czego chcielibyśmy uniknąć. W rozumieniu tego pojęcia wyprzedzają nas kraje Wschodu – chińskie słowo „kryzys” posiada bowiem dwa znaki. Pierwszy z nich oznacza niebezpieczeństwo, natomiast drugi – okazję. Zatem „kryzys” to zarazem niebezpieczny punkt i szansa. Wszystko zależy od tego, czy potrafimy zapomnieć o porażkach i błędach i patrzeć z nadzieją w przyszłość, by w każdej, jakkolwiek wydawałoby się fatalnej sytuacji zobaczyć niespodziewane wartości i wspaniałą okazję.
Kryzysy pojawiają się w naszym życiu zupełnie niespodziewanie, dlatego nie sposób ich uniknąć ani odpowiednio się na nie przygotować. Co gorsza, kryzys najczęściej przychodzi w postaci straty czy niepokojącego doświadczenia, które wymusza na nas wyjście poza naszą strefę komfortu. Już sam fakt pojawienia się kryzysu jest sprzeczny z wyznawanymi przez nas wartościami, gdzie na czele znajduje się pewność i przewidywalność – to wszystko kryzys wywraca do góry nogami. Wówczas, zaniepokojeni pozornym chaosem panicznie próbujemy uporządkować nasze życie. Wszystko zaczyna się jednak w głowie – jeśli nauczymy się postrzegać kryzysy nie jako porażki, ale szanse, możemy wykorzystać je w wspaniały sposób.
Wydaje Ci się to nieosiągalne? Nic prostszego, bowiem to najczęściej po kryzysie pojawia się zysk. Wszystko jednak pod warunkiem, że nauczymy się otwarcie przyjmować niechciane zmiany. W życiu dopadają nas różne kryzysy: finansowy, w związku, zdrowotny czy duchowy. Zazwyczaj staramy się ich uniknąć najlepiej jak potrafimy, lubimy mieć kontrolę nad własnym życiem i chcemy żyć dokładnie tak, jak je sobie wyobraziliśmy. Nie zawsze jednak wszystko zależy od nas.
Kryzys, choć nie jest z reguły przyjemnym doświadczeniem, z drugiej strony wymaga od nas motywacji, stawiając nas daleko poza naszą osobistą strefą komfortu. Mówiąc wprost – kryzys pozwala nam pozbyć się granic, które dotychczas mocno nas ograniczały. Z łatwością można porównać go do tornada, które pojawia się niespodziewanie, siejąc spustoszenie tak silne, że po jego przejściu wszystko się zmienia. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ ludzka natura rozpaczliwie pragnie powrócić do tego, co znane i bezpieczne. Kryzys stawia nas jednak w sytuacji, w której nie ma powrotu – a właśnie w tym tkwi nasza szansa. Rozwój osobisty i zmiany mogą mieć miejsce jedynie wtedy, gdy jesteśmy właśnie poza nasza strefą komfortu, a o pewności i przewidywalności możemy zapomnieć. Warto więc spojrzeć na kryzys nie jako coś przykrego, ale jak na błogosławieństwo, dar od losu i motywację.
Kryzys naprawdę stwarza okazję. Większości z nas dotyka zewnętrzny kryzys, a dzięki stratom baczniej przyglądamy się własnym wyborom, staramy się dostosować, a w efekcie – osiągamy korzyści. Bez względu na to, jak bolesne i stresujące mogą być nowe wyzwania i straty, zwykle na końcu okazuje się, że znacznie bardziej przeważają nad nimi korzyści.
W naszym życiu pojawiają się także osobiste, przewlekłe kryzysy. Depresja, zaniżone poczucie własnej wartości, osobiste czy rodzinne konflikty zwykle wracają do nas przez całe życie. Dzięki tym powtarzającym schematom, możesz nauczyć się je kontrolować i dostrzec szansę. Kryzys zdefiniowany jest m.in. jako kluczowy, decydujący punkt lub sytuacja; punkt zwrotny. Jeśli skupimy się na „ punkcie zwrotnym ” warto zadać sobie pytanie: w jakim kierunku się obracamy? To punkt krytyczny, a jednocześnie prowadzący do wielkiej zmiany. Wyłącznie od nas zależy, czy dostrzeżemy w nim potencjał do poczynienia zmian, czy skupimy się na tym, co utraciliśmy. Ostatecznie pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to czy pozostaniemy w martwym punkcie, czy też wykorzystamy nowe możliwości, które nas rozwijają? Pierwszy wybór można z łatwością utożsamić z niepokojem i strachem, drugi – z motywacją i otwartością. Warto sobie uświadomić, że każdy kryzys jest w rzeczywistości zmianą. I chociaż nie jesteśmy w stanie go kontrolować, kształtując swoje podejście i dokonując odpowiednich wyborów możemy z łatwością przekuwać je w szansę i sukcesy.
Tekst: Marlena Wysocka
PRZECZYTAJ:
Jak zaoszczędzić pieniądze? Proste sposoby!
Jak zmienić swoje życie? 12 pomysłów!