W psychologii emocje są definiowane jako złożony stan uczuć, który powoduje zmiany fizyczne i psychiczne, które z kolei wpływają na nasze myśl i zachowanie. Emocjonalność wiąże się z szeregiem różnych pojęć psychologicznych, takich jak temperament, osobowość, nastrój i motywacje. Trzy główne teorie emocji to teoria fizjologiczna, neurologiczna i poznawcza.
Teoria fizjologiczna mówi o tym, że wszystkie reakcje zachodzące w naszym ciele są odpowiedzialne za emocje. Teoria neurologiczna sugeruje, że to aktywność mózgu prowadzi do reakcji emocjonalnych, natomiast według teorii poznawczej to nasze myśli odgrywają istotną rolę w tworzeniu emocji.
Emocje wywierają niesamowity wpływ na nasze zachowanie. Silne emocje mogą spowodować, że podejmiemy działania, których normalnie byśmy nie wykonali. Istnieje wiele różnych rodzajów emocji, które nie tylko mają wpływ na nasze życie, ale też na interakcje z innymi ludźmi. Czasami może się wydawać, że emocje rządzą nami i naszym życiem. Wpływają na nasze wybory, podejmowane przez nas działania i postrzeganie różnych sytuacji.
W latach 70. psycholog Paul Eckman zidentyfikował sześć podstawowych emocji, które były powszechnie doświadczane we wszystkich kulturach. Te emocje: to szczęście, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i gniew. Później poszerzył swoją listę podstawowych emocji między innymi o dumę, wstyd, pogardę i zawstydzenie. Z kolei psycholog Robert Plutchik przedstawił światu „koło emocji”, które działa podobnie do koła kolorów. Emocje możemy łączyć, tworząc różne, bardziej skomplikowane uczucia, podobnie jak kolory można mieszać w celu uzyskania innych odcieni.
Jaką rolę pełnią w naszym życiu emocje?
- Motywują nas do podjęcia działania – podejmujemy określone działania, aby doświadczać pozytywnych emocji i tym samym zminimalizować prawdopodobieństwo odczuwania negatywnych emocji. W obliczu podejścia do egzaminu większość z nas odczuwa niepokój, który powoduje, że jesteśmy bardziej skłonni do nauki.
- Pomagają nam przetrwać i uniknąć niebezpieczeństwa – Darwin wierzył, że emocje pozwalają zarówno ludziom, jak i zwierzętom przetrwać i rozmnażać się. Kiedy jesteśmy źli, prawdopodobnie stajemy w obliczu źródła naszej irytacji. Kiedy doświadczamy strachu, jesteśmy bardziej skłonni do ucieczki przed zagrożeniem. Emocje pełnią rolę adaptacyjną w naszym życiu – motywują nas do szybkiego działania i zwiększają nasze szanse na przetrwanie.
- Pomagają w podejmowaniu decyzji – emocje mają duży wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Naukowcy udowodnili, że osoby, których uszkodzenia mózgu wpływają na zdolność do doświadczania emocji, mają zmniejszoną zdolność do podejmowania dobrych decyzji. Nawet w sytuacjach, w których uważamy, że nasze decyzje opierają się tylko na logice, emocje także odgrywają swoją rolę.
- Pomagają nam zrozumieć innych – podobnie jak nasze emocje dostarczają cennych informacji innym, ekspresja emocjonalna innych osób dostarcza nam wiele informacji. Komunikacja społeczna jest częścią naszego codziennego życia, a umiejętność interpretowania emocji innych i reagowania na nie jest wręcz niezbędna. Odczytywanie emocji pozwala nam odpowiednio reagować i budować głębsze z ludźmi, a także skutecznie komunikować się w różnych sytuacjach społecznych.
Emocje odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Rozumiejąc emocje możemy lepiej i łatwiej zrozumieć innych, oraz jaki wpływ wywierają na nasze zachowanie.
Tekst: Martyna Ludwiniak