Kiedy nie możesz przez dłuższy czas schudnąć zaczynasz obwiniać za to swój nieprawidłowy metabolizm. Ale jeśli naprawdę winny jest metabolizm, możesz przeciwdziałać temu efektowi, na przykład spożywając pokarmy, które pobudzą metabolizm.
Metabolizm kontroluje wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie oraz sposób, w jaki gospodaruje on energią pochodzącą z pożywienia. Procesy te umożliwiają podtrzymywanie wszystkich funkcji życiowych poprzez pozyskanie energii oraz składników odżywczych z pożywienia i wykorzystanie ich.
Co wpływa na nasz metabolizm?
Największy wpływ na metabolizm ma oczywiście genetyka. Mała ilość masy mięśniowej również wpływa na metabolizm, ponieważ nawet podczas spoczynku mięśnie spalają więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Ilość mięśni u kobiet jest mniejsza niż u mężczyzn, ale zwiększenie masy mięśniowej poprzez ćwiczenia poprawi metabolizm także u kobiet.
Kilka powodów, przez które nasz metabolizm działa powoli:
- Genetyka – metabolizm to sposób, w jaki twoje ciało zamienia jedzenie w energię. Jeśli twoje ciało powoli spala kalorie podczas wysiłku lub odpoczynku, prawdopodobnie dostałeś od rodziców takie geny. Niestety nie możesz ich zmienić, jedyne co możesz zrobić to koncentracja na swoich nawykach. Jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie metabolizmu jest zwiększenie aktywności fizycznej.
- Hormony – wszelkie zmiany hormonalne mogą hamować zużycie energii przez organizm. Niektóre choroby, takie jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy i cukrzyca, są chorobami, które wpływają na hormony i na metabolizm. Stres także uwalnia hormony, które mogą powodować spowolnienie metabolizmu.
- Brak snu – dobry sen pozwala utrzymać metabolizm na stałym poziomie. Brak snu może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak cukrzyca i otyłość.
- Restrykcyjne diety – jeśli nie jesz wystarczająco dużo, metabolizm działa w zwolnionym tempie. Surowe diety uczą organizm jak radzić sobie z mniejszą ilością kalorii. Ważne jest to aby plany dietetyczne były realistyczne.
- Jesteś odwodniony – bez wystarczającej ilości wody twój metabolizm może radykalnie zwolnić. Niektóre badania pokazują, że odpowiednie nawodnienie pomaga ciału spalać energię i wspomaga utratę masy ciała. Możecie także jeść więcej produktów, które są naturalnie bogate w wodę, takich jak arbuzy lub ogórki.
- Rezygnujesz z picia kawy – kofeina podkręca nasz metabolizm, a niektóre badania pokazują, że kawa może korzystnie wpływać na poziom cukru we krwi.
- Leki – niektóre leki mogą spowolnić metabolizm. Należy do nich wiele leków przeciwdepresyjnych oraz leków stosowanych w leczeniu schizofrenii.
- Ograniczenie spożycia węglowodanów – ograniczenie spożycia niezdrowych węglowodanów może pomóc ci w kontrolowaniu masy ciała i szybszym spalaniu tłuszczu. Nasz organizm potrzebuje węglowodanów do produkcji insuliny. Jeśli cały czas zmniejszasz ilość spożywanych węglowodanów, produkujesz mniej tego kluczowego hormonu, jakim jest insulina. Twój metabolizm zwalnia i nie spalasz tyle kalorii, co kiedyś.
- Regularność posiłków – to kiedy jesz, jest tak samo ważne jak to, co jesz. Pomijanie posiłków i ich nieregularność spowalnia metabolizm.
- Przewlekły stres – kiedy znajdujemy się w stresującej sytuacji, organizm wytwarza hormon zwany kortyzolem, który jest tzw. hormonem stresu. Ale jeśli utkniemy w stresie, nasze ciało myśli, że nadal musisz walczyć, więc nadal wytwarza kortyzol. Wysoki poziom tego hormonu utrudnia organizmowi działanie insuliny. To hamuje metabolizm i powoduje zwiększenie masy ciała.
Tekst: Martyna Ludwiniak