Narodziny dziecka mogą wywołać mieszankę silnie skrajnych emocji - od podniecenia i radości po strach i niepokój. Mogą również spowodować coś, czego na pewno się nie spodziewasz – depresję. Większość nowych matek doświadcza po porodzie tzw. “baby blues”, które obejmuje wahania nastroju, płaczliwość, niepokój i trudności w zasypianiu. Baby blues zwykle rozpoczyna się w ciągu pierwszych dwóch do trzech dni po porodzie i może trwać do około dwóch tygodni. Niestety, niektóre nowe matki doświadczają cięższej, długotrwałej postaci depresji zwanej depresją poporodową.
Depresja poporodowa występuje zwykle od 2 do 8 tygodni po urodzeniu, choć czasami może się zdarzyć nawet rok po urodzeniu dziecka. Uważa się, że depresja poporodowa dotyczy około 1 na 10 kobiet. Wiele z tych kobiet cierpi w milczeniu. Ich rodzina i przyjaciele nie wiedzą, jak się wtedy czują. Objawy takie jak zmęczenie, drażliwość lub brak apetytu są normalne i niegroźne, jeśli nie przeszkadzają ci prowadzić normalnego życia. Depresja poporodowa sprawia, że czujesz się coraz bardziej przygnębiona i przygnębiona. Wtedy opieka nad sobą lub nad dzieckiem może wymagać zbyt wiele wysiłku fizycznego i psychicznego. Depresja poporodowa jest złożoną mieszanką zmian fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych, które zachodzących u kobiet po porodzie. Zgodnie z klasyfikacją zaburzeń psychicznych, jest formą dużej depresji, która ma początek w ciągu dwóch, czterech tygodni po porodzie. Rozpoznanie depresji poporodowej opiera się nie tylko na długości okresu między porodem a początkiem, ale także na nasileniu jej objawów.
Objawy depresji poporodowej są podobne do tego, co dzieje się normalnie po porodzie. Obejmują one trudności w zasypianiu, zmiany w apetycie, nadmierne zmęczenie, zmniejszenie libido i częste zmiany nastroju. Jednak towarzyszą im również inne objawy depresji, których występowanie po porodzie nie jest normalne i mogą obejmować: znacznie obniżony nastrój, utrata przyjemności z codziennych czynności, poczucie bezwartościowości, beznadziejności i bezradności, myśli o śmierci i samobójstwie. Objawy baby blues trwają od kilku dni do tygodnia lub dwóch po urodzeniu dziecka i mogą obejmować: wahania nastroju, niepokój, drażliwość, płaczliwość, obniżoną koncentrację, problemy z apetytem i snem. Depresja poporodowa może początkowo być mylona z baby blues, ale jej oznaki i objawy są bardziej intensywne, trwają dłużej i mogą ostatecznie uniemożliwiać zdolność do opieki nad dzieckiem i radzenia sobie z innymi codziennymi zadaniami. Objawy depresji poporodowej mogą obejmować: obniżony nastrój lub silne wahania nastroju, nadmierną płaczliwość, bezsenność, wycofanie z życia rodzinnego, utrata apetytu, poczcie bezwartościowości, wstydu, poczucie winy, ataki paniki, zmniejszona zdolność jasnego myślenia, koncentracji lub podejmowania decyzji, myśli o wyrządzeniu krzywdy sobie lub dziecku, myśli o śmierci i samobójstwie.
Depresja poporodowa – jak sobie z nią radzić?
Nieleczona depresja poporodowa może trwać wiele miesięcy lub znacznie dłużej. Jeśli uważasz, że masz depresję poporodową, nie walcz z tym sama. Pamiętaj – to nie znak, że jesteś złą matką. Depresja poporodowa jest chorobą i potrzebujesz pomocy lekarza, tak jak wtedy, gdy chorujesz na grypę. Porozmawiaj z kimś bliskim lub zgłoś się do psychiatry czy psychologa.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Vers-24