Zaburzenie dysmorficzne ciała charakteryzuje się obsesyjnym myśleniem o określonej części twarzy lub ciała, której wygląd w umyśle jest przesadzony w umyśle i niezauważalny dla nikogo innego. Objawy tych zaburzeń obejmują obsesyjne sprawdzanie wady, próbę zminimalizowania wyglądu postrzeganej wady poprzez przykrycie jej makijażem lub ubraniem, a przede wszystkim izolację społeczną w celu zachowania wady w tajemnicy przed innymi. Choroba dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz pojawia się w okresie dojrzewania.
Wielu z nas ma takie obszary ciała, które chciałoby poprawić, ale nasze przemyślenia na ten temat niekoniecznie spędzą nam sen z powiek. Rzeczy, które inni mogą postrzegać jako niewielką niedoskonałość lub wcale ich nie widzą stają się na tyle natrętne i nie do zniesienia, że zaczynają zagrażać jakości życia. Objawy zaburzeń dysmorficznych ciała mogą się znacznie różnić w zależności od osoby, która ich doświadcza. Koncentrują się one jednak zwykle na jednej określonej części ciała lub jednej, postrzeganej wadzie, takiej jak pieprzyki lub piegi, które mogą być postrzegane jako zbyt duże i rzucają się w oczy. Inne typowe obszary mogą obejmować blizny, trądzik, zarost, włosy na głowie lub ciele, rozmiar i kształt narządów płciowych, rozmiar mięśni, kształt lub symetrię twarzy lub innej części ciała. U mężczyzn zaburzenia dysmorficzne ciała często przybierają formę dysmorfii mięśniowej lub tak zwanej „bigoreksji”. Typowe objawy dysmorfii mięśniowej wykraczają poza normalny wysiłek fizyczny, związany z budowaniem masy mięśniowej ciała i często są związane z nadużywaniem sterydów.
Co powoduje zaburzenia dysmorficzne?
Podobnie jak wiele innych zaburzeń zdrowia psychicznego, zaburzenia dymorficzne prawdopodobnie wynikają z kombinacji kilku czynników: neurologicznych, biologicznych, środowiskowych i genetycznych. Ryzyko zachorowania jest zwiększone, jeśli masz cechy osobowości, takie jak niska samoocena lub odczuwasz presję społeczną, aby spełniać określone standardy dotyczące aktualnego „kanonu piękna” lub jeśli cierpisz na inne zaburzenie psychiczne, takie jak lęki, czy depresja. Szacuje się, że zaburzenia te występują u jednej na 50 osób w populacji ogólnej i mogą pojawić się u osób w każdym wieku.
Oto niektóre z zachowań, które możesz zaobserwować osoby z zaburzeniem dysmorficznym:
1. Unikanie luster,
2. Wielokrotne czesanie włosów lub inne czynności pielęgnacyjne,
3. Wielokrotnie dotykanie, sprawdzanie lub mierzenie postrzeganej wady,
4. Noszenie nadmiernego makijażu,
5. Noszenie określonych rodzajów ubrań, tylko po to, aby zatuszować wadę,
6. Wielokrotne wizyty u dermatologów,
7. Przechodzenie wielu procedur medycznych (np. operacji plastycznych) w celu wyeliminowania lub zminimalizowania postrzeganej wady (zwykle skutkującej niezadowalającymi wynikami),
8. Ciągłe myślenie o wyglądzie,
9. Unikanie sytuacji towarzyskich, rzadkie wychodzenie z domu lub wychodzenie tylko w nocy, aby ukryć swój wygląd w ciemności,
10. Problemy emocjonalne, w tym depresja, niska samoocena i lęki.
Wiele osób ukrywa swoje obsesje przed innymi, dlatego zaburzenia dysmorficzne trudno zdiagnozować. Bardzo ważne jest to, aby być otwartym i szczerym ze swoimi bliskimi na temat swoich myśli, uczuć dotyczących ciała. Bardzo ważna jest pomoc psychologa specjalizującego się w tym temacie, a czasem niezbędna jest wizyta u psychiatry.
Tekst: Martyna Ludwiniak