W sztuce jest miejsce dla każdego i każdy zasługuje na to, by mu się przyjrzeć. Dziesiątki nazwisk artystów przyciągających i hipnotyzujących w świecie sztuki. Jedni dopiero dają się poznać, drudzy – mimo upływu czasu – ciągle rozpalają wyobraźnię. My wybraliśmy kilkoro z nich.
Zagranica
Tschabalala Self
Urodzona w nowojorskim Harlemie artystka szturmem podbija amerykański rynek sztuki, poświęcając uwagę ciału czarnej kobiety, którą sama jest. Ale gdyby spojrzeć na jej graficzne kolaże z farby, tkaniny i suchych liści w szerszym kontekście, szybko zrozumie się, że mówi do każdej przedstawicielki płci pięknej. Ze śmiałych kompozycji malarki bije niesamowita siła, zachwycając kuratorów i kolekcjonerów. Jeden nazwał Self swego rodzaju „anty-Picassem”.

1. Carma, 2016 2. Bodega Run, 2015 3. Daydream, 2015
Melike Kara
Autorka z pozoru statecznych obrazów i takich, z których postaci aż się wylewają. Maluje im długie ramiona i nogi, pozwalając im wykonywać różne akrobacje. Wszystko w jednym lub dwóch kolorach na białym tle. Dzieła niemieckiej malarki nie mają głębi ostrości, ale ma to głębszy sens. Jest skrótem do emocjonalnego, wewnętrznego życia człowieka. Kilka linii ledwo kreśli twarz i ciało, najważniejsze są wyraziste oczy.

1. The Vegetable Lamb, 2016 2. Eau de Cologne, 2016 3. Ein Neuer Ton, 2016
Toos Van Holstein
Głównym tematem obrazów Toos van Holstein jest trójwymiarowość ludzkich kształtów w przestrzeni otwartej lub będące częścią budowli architektonicznych. Holenderka czerpie z różnych kultur, dobrze zna kraje Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Chin, interesuje się też zainteresowanie europejskim średniowieczu. Te inspiracje łatwo rozpoznać w twórczości Holstein.
W Holandii malarka jest doskonale znana, w renomowanych galeriach na terenie całego kraju można oglądać jej dzieła. Co ważne, nie tylko – cieszą się także zainteresowaniem w Belgii, Francji, Włoszech i USA.

1. Murmullo, 2. Ancestors 3. Porta di Pisa
Martin Wittfooth
Martin Wittfooth urodził się w Toronto w 1981 roku, większość większość dzieciństwa spędził w Finlandii. Do Kanady wrócił w wieku nastoletnim. Tam też szlifował swoje ilustratorskie umiejętności, dziś sprawdza je w Nowym Jorku. Jako artysta zderza stare ideologie z dzisiejszymi lękami. Mieszka rzeczywistości i zmusza widza do kwestionowania status quo. Jego zdaniem, nie można brać niczego za pewnik.

1. Domesticated, 2016 2. Nautilus, 2016 3. Smoke Signals, 2013
Polska
Zofia Stryjeńska
Malarka, graficzka, ilustratorka, scenograf, projektantka tkanin, plakatów i zabawek. Wielka artystka międzywojnia, przedstawicielka stylu art déco. Nazywano ją księżniczką polskiego malarstwa i boginką słowiańską. W latach 20-tych do perfekcji opanowała wybraną już w dzieciństwie technikę farbą wodną (gwaszem, akwarelą) na papierze. Z tamtego okresu pochodzi jej najbardziej doceniony cykl “Siedem Sakramentów” (1922).

1. POJENIE CIELAKA, 1949/1950, 2. PUSZCZANIE WIANKÓW NA WIŚLE, ok. 1950–52
Andrzej Wróblewski
Legenda współczesnego polskiego malarstwa. Wielbiony za życia, po tragicznej śmierci w Tatrach jeszcze bardziej. Niezwykle wrażliwy i dojrzały z wielką pasją opowiadał o obłędzie wojny, w czasach socrealizmu nie poddawał się propagandzie. Był do bólu szczery i brutalny, nie przystawał na kompromisy, idąc własną ścieżką. Jego prace kosztują krocie – polski rekord aukcyjny wyniósł 308 tys. zł.
Wróblewski pozostawił ponad 150 prac olejnych, więcej 1,4 tys. rysunków, akwarel i gwaszów, 84 monotypie, 65 grafik. Żeby mieć jedno z jego dzieło trzeba wyłożyć co najmniej 100 tys. zł.

1. Powódź w Holandii 9. Zakończenie, 1953 2. Z cyklu Wojna, 1954
Jan Dziaczkowski
Malarz, fotograf i twórca kolaży, ilustracji do pism muzycznych, społecznych i kulturalnych. Projektował też okładki książek i płyt. Zginął tragicznie 20 września 2011 r. roku pod Zawratem w Tatrach.
Jako malarza fascynował go polski pop-art oraz nowa figuracja z lat 70-tych. Lubił używać mocnych kolorów, skąd blisko było już do plakatowej estetyki. Artysta wyraźnie wrysowywał postacie w tła, charakteryzowała go płasko kładziona farba i umiłowanie do Photoshopa. W tym programie właśnie tworzył kompozycje, które później przenosił na płótna.
Dziaczkowskiego inspirowała otaczająca go rzeczywistość, na jego obrazach można było więc oglądać sytuacje towarzyskie, jak i reminiscencje z podróży – mentalnych i odbytych w rzeczywistości.

1. “Hiszpanskie wnetrza III”, z cyklu “Espana”, ok. 2005, 2. Jacques Prévert, z cyklu Pozdrowienia z wakacji, 2003 – 2007
Agata Bogacka
Malarka tworząca na płótnach, jej prace są swoistym dziennik stanów emocjonalnych. W swojej pracy czerpie z ograniczonej ilości barw, stawiając przede wszystkim na szarości. Ciekawostką jest to, że przed rozpoczęciem pracy nad obrazem robi zdjęcia bliskim sobie osobom – przyjaciołom, znajomym, a także tym, z którym w przeszłości coś ją łączyło. Twórczość Bogackiej wciąga i zmusza do myślenia nad relacjami w swoim własnym życiu.

1. Zostać tu (1), 2006 2. Agata, 2005
Anna Okrasko
Malarka, autorka rzeźb, instalacji, filmów wideo. Lubi poszerzać swoje prace o tekst i znaki graficzne, a nakłada je za pomocą szablonu. Idzie dwukierunkowo – podejmując temat feminizmu jak i stereotypów na temat artystów. Łącznikiem tych wątków jest Okrasko we własnej osobie, będąc jednocześnie kobietą i malarką.

1. Bez tytułu, Z cyklu: Marta, wracaj!, dyptyk, 2006 2. Bez tytułu, z cyklu “Lamperie”, 2006
Tekst: Karolina Błaszkiewicz