Każdy z nas doświadcza zmęczenia lub braku energii, często w najgorszych możliwych momentach (na przykład w pracy) lub kiedy wykonujemy proste, codzienne czynności. Powody czucia się zmęczonym i wyczerpanym mogą być różne – zaczynając od prostych, takich jak brak snu lub nieradzenie sobie ze stresem w pracy, do znacznie bardziej złożonych, takich jak chociażby życie z przewlekłą chorobą. Umiejętność radzenia sobie ze zmęczeniem spowodowanym stanem przewlekłym jest trudna i wymaga czasu, jednak kształtowanie dobrych nawyków w naszym stylu życia może pomóc w maksymalizacji poziomu energii na co dzień.
W sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach możecie znaleźć wiele witamin, ziół i innych suplementów reklamowanych jako wzmacniacze energii. Niektóre z nich są nawet dodawane do napojów bezalkoholowych i innych produktów spożywczych. Jednak jest niewiele dowodów naukowych na to, że wzmacniacze energii, takie jak żeń-szeń czy guarana faktycznie działają. Na szczęście istnieją rzeczy, które możesz zrobić, aby zupełnie naturalnie poprawić swój poziom energii. Oto dziewięć wskazówek:
- Dbaj o dobry sen - od powstrzymywania się przed pójściem spać z powodu pracy, wielu z nas skraca czas, który powinien spędzić w łóżku. Szacuje się, że około 20–30% ogólnej populacji ma problemy ze snem. Brak snu może powodować senność i zmęczenie w ciągu dnia. Zaleca się, aby dążyć do około 7 godzin snu, choć niektóre osoby wymagają go nieco więcej, a inne trochę mniej. Pamiętajcie także, aby także unikać korzystania z telefonów i innych ekranów przed snem, ponieważ wiąże się to z występowaniem zaburzeń snu.
- Kontroluj stres - emocje wywołane stresem zużywają ogromne ilości energii. W wielu przypadkach całkowite usunięcie źródeł stresu jest niemożliwe. Jeśli jednak postaracie się zmniejszyć stres związany ze stylem życia, może to skutkować zwiększeniem poziomu energii.
- Aktywność fizyczna - podejmowanie aktywności fizycznej prawie gwarantuje, że będziecie spać spokojniej. Ćwiczenia powodują, że ciało uwalnia adrenalinę i noradrenalinę (hormony stresu), które w niewielkich ilościach mogą spowodować zwiększenie energii. Regularne ćwiczenia fizyczne są także ważne dla zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca i otyłość.
- Unikaj palenia tytoniu - palenie jest jedną z najgorszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia. Dym z papierosów jest niezwykle szkodliwy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak rak płuc, choroby serca i udar. Toksyny i substancje smoliste zawarte w dymie zmniejszają wydajność płuc, a tym samym zmniejsza się ilość tlenu transportowanego do komórek naszego ciała, co powoduje uczucie zmęczenia.
- Pij wodę – w zależności od wieku, ciało składa się w 70% z wody. Jeśli w twoim ciele brakuje płynów, jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest uczucie zmęczenia.
- Ogranicz spożycie alkoholu - picie alkoholu to kolejny nawyk stylu życia, który może powodować zmęczenie. Wynika to z faktu, że alkohol może działać uspokajająco i powoduje senność. Pamiętajmy jednak, że regularne picie alkoholu przed snem może zakłócać jego jakoś, co może sprawić, że poczujemy się jeszcze bardziej zmęczeni.
- Dbaj o dietę – dobre nawyki żywieniowe zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, a także mogą wpływać na poziom energii i samopoczucie. Korzystniej jest jeść małe posiłki co kilka godzin, niż trzy duże posiłki dziennie, ponieważ mózg potrzebuje stałego dopływu składników odżywczych. Jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym może pomóc korzystniej gospodarować energią.
Wiele osób czuje się zmęczonych i brakuje im energii, aby w pełni funkcjonować przez cały dzień. Zdrowe odżywianie, picie wystarczającej ilości wody, dbanie o sen i aktywność fizyczna mogą przynieść nam korzyść w postaci wzrostu poziomu energii. Warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, aby dowiedzieć się, jakie zmiany można wprowadzić, aby zwiększyć poziom energii i poprawić swoje samopoczucie.
Tekst: Martyna Ludwiniak