WoshWosh to pierwsza w Polsce i Europie firma zajmująca się profesjonalnym czyszczeniem, renowacją, naprawą i personalizacją obuwia. PIerwszy punkt powstał w 2015 r. z idei Zero Waste – zadbaj, nie wyrzucaj, pomyśl o środowisku, a dziś może się już pochwalić kilkunastoma lokalizacjami w całej Polsce i ponad 100 tysiącami par butów, które odzyskały drugie życie. Ponadto, firma wspiera działania proekologiczne generujące oszczędności, edukując i poszerzając świadomość w zakresie Zero Waste w biznesie.
Zima to szczególnie ciężki okres dla osób dotkniętych bezdomnością, a których w samej Polsce jest ponad 35 tys. Wraz z nadejściem minusowych temperatur, częściej słyszy się o tragediach, które zdają się być odległe od nas odległe. Tymczasem, osoby bezdomne, skazane na życie na ulicy, bez odpowiedniego ubrania i zimowego obuwia codziennie toczą walkę o przeżycie. To właśnie z myślą o nich cztery lata temu Martyna Zastawna – założycielka marki WoshWosh postanowiła zorganizować zbiórkę obuwia. Szczególnie, że w kontekście działalności marki, na co dzień popularyzującej działania Zero Waste i zajmującej się odnową, czyszczeniem i naprawą obuwia, stworzenie i zainicjowanie tak ważnej dzisiaj akcji społecznej na stałe wpisało się już w strategię związaną z realizacją założeń CSRowych wielu partnerów przyłączających się do akcji.
Jak przetrwać zimę po ludzku? Z pewnością niezbędne jest ciepłe, solidne obuwie. Stąd też IV już edycja zbiórki obuwia dla osób w kryzysie bezdomności organizowana przez WOshWosh, która rusza 20 września. Zebrane i odświeżone obuwie trafi do osób najbardziej potrzebujących. Dotychczas firma pomogła już ponad połowie potrzebujących w Polsce, udowadniając, że realna pomoc zawsze zaczyna się od małego gestu, a kończy na tysiącach zebranych i dostarczonych par butów dla najbardziej potrzebujących.
Główny cel akcji to po prostu „Oddaj – nie wyrzucaj”, jednak pod tym hasłem kryje się znacznie więcej. Marka WoshWosh nie tylko zachęca wszystkich do dawania drugiego życia butom zamiast kupowania nowych czy oddawania tych niepotrzebnych par osobom bezdomnym, ale angażuje się także w tworzenie nowych strategii opartych na Zrównoważonym Rozwoju. Od ponad sześciu lat firma realizuje misję związaną z edukacją branży całego biznesu w zakresie wdrażania realnych, transparentnych zmian mających na celu obniżenie śladu węglowego i zmianę nawyków zakupowych.
Od trzech edycji WoshWosh zaprasza do udziału w zbiórce obuwia inne marki. W tym roku głównym partnerem zbiórki jest firma Decathlon, która będzie zbierała obuwie dla osób bezdomnych zarówno wśród swoich pracowników, jak i w 19 sklepach w całej Polsce. Po raz drugi partnerem akcji została również firma CCC, która również będzie zbierała obuwie wśród swoich pracowników. Dodatkowo, InPost, jako partner akcji i firma chętnie angażująca się społecznie, zagwarantuje 1000 darmowych paczek via paczkomat jako alternatywę do przekazania obuwia. A ponieważ IV edycja to ponad 10 partnerów, w tym takie marki jak LPP, Allegro, Fundacja Deloitte, Stena Recycling, Siemens, Mondelez, Energa Grupa ORLEN, PepsiCo czy MetLife, dodatkowo, oprócz obuwia damskiego i męskiego ‚marka LPP zbierze wśród swojego zespołu obuwie dziecięce, które zostanie przekazane do zaprzyjaźnionej fundacji pomagającej samotnym matkom i ich pociechom.
Każdy z nas może pomóc! Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów: osobista wizyta w WoshWosh – dostarczenie butów do siedziby firmy, WoshWosh, która znajduje się przy ul. Międzyborskiej 57/65 w Warszawie; zaniesienie butów do wybranych sklepów Decathlon (lista sklepów poniżej); wysyłka butów do siedziby WoshWosh: ul. Międzyborska 57/65 04–027 Warszawa, przy czym ważne, aby na przesyłce widniał dopisek: “Buty dla osób bezdomnych”; wysyłka za pośrednictwem InPost, który jako partner akcji, gwarantuje 1000 darmowych paczek via Paczkomat (aby uzyskać kod na wysyłkę, należy wysłać maila na adres napiszdonas@woshwosh.pl ).
Punkty Decathlon, w których można zostawiać obuwie: Warszawa Targówek ul. Geodezyjna 76; Łódź ul. Ogrodowa 19a (Manufaktura), al. Jana Pawła II 30 (Pasaż Łódzki), al. Ofiar Terroryzmu 11, Września 14; Poznań, ul. Szwedzka 8; Gdańsk, ul. Szczęśliwa 1; Kraków Zakopianka, ul. Zakopiańska 62a; Katowice, tr. Nikodema i Józefa Reńców 30; Sosnowiec, ul. Sokolska 35; Gliwice, al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 7; Białystok Hetmańska, ul. Jana Pawła II 51; Rzeszów, al. Tadeusza Rejtana 65; Lublin Czechów, al. Spółdzielczości Pracy 26; Bielany Wrocławskie, ul. Francuska 2; Płock, Trasa ks. Jerzego Popiełuszki 6; Olsztyn, ul. Stanisława Doranta 3; Rumia, ul. Grunwaldzka 110; Szczawno-Zdrój, ul. Szczawieńska 4 oraz Radom, ul. Grzecznarowskiego 21.
Jakie buty WoshWosh zbiera podczas akcji? Ważne, aby przekazywać obuwie w dobrym stanie, zarówno męskie, jak i damskie, jesienne i zimowe, a także obuwie sportowe.
Buty powinny być ze sobą zasznurowane lub połączone za pomocą taśmy, gumki bądź zapakowane do worka. Nie przyjmuje się obuwia dziurawego (szczególnie dziury na podeszwie), z odchodzącymi bądź odklejającymi się elementami, niekompletnego – brak elementów konstrukcyjnych, rzepów itp., szpilek, butów na obcasie oraz butów dziecięcych.
Tekst: materiały prasowe/ Marlena Wysocka
Grafika: materiały prasowe