Główny cel kolekcji Métiers d’Art Chanel to hołd dla ręcznego rzemiosła. Czy może być zatem bardziej idealne miejsce do prezentacji najnowszej kolekcji Métiers d’art 2021/22 francuskiego domu mody, niż le19M – nowe centrum w Paryżu o ogromnej przestrzeni wymyślonej przez Chanel i zaprojektowanej przez architekta Rudy’ego Ricciottiego, poświęcone ochronie dziedzictwa rzemiosła?
To tutaj, w le19M – na 19. dzielnicy Paryża, o jednej z emblematycznych liczb Gabrielle Chanel zgromadzili się wszyscy najznamienitsi rzemieślnicy: hafciarze Lesage i Atelier Montex, złotnik Goossens, kapelusznik Maison Michel, piórnik Lemarié i pleciarz Lognon. Ta rozległa, bardzo otwarta przestrzeń, z fasadą ozdobioną nitkami białego betonu, ogrodem, pięknymi chodnikami i dużą galerią, w której będą również odbywać się wystawy to przestrzeń idealna dla oddania hołdu rzemiosłu.
Kolekcja Métiers d’art 2021/22 jest nowoczesna, wielkomiejska, a jednocześnie wyrafinowana. Nie zabrakło więc długich, eleganckich czarnych marynarek z kolorowymi, tweedowymi kieszeniami, misternie tkanych, swetrowych zestawów w intensywnym fiolecie. To także wariacje na temat tweedu, z którego (oprócz klasycznych marynarek) wykonano także spódnice midi i długie, kamizelki. W kolekcji króluje także baby blue i luźny, błękitny jeans w stylu lat 80. Trend na mini torebki trwa w najlepsze – według Chanel, teraz nosimy je zamiast paska, oplecione wokół bioder, a włosy związujemy cienką, czarną kokardą. W blasku świateł lśnią biżuteryjne guziki, stanowiące idealne wykończenie dla swetrów. Najgorętszy dodatek? Cienkie łańcuszki noszone na pępku.
Nie zabrakło tweedowych kurtek z rękawami w formie bluzy, kolorowych haftów w stylu graffiti, koralików Lesage, ogromnych, swobodnie noszonych płaszczy czy obszernych bermudów z dzianiny. Wśród kolorów, prócz klasycznej czerni i bieli królują intensywny fiolet i szafir. Inspirację dla haftów stanowiła struktura samego budynku, jak chociażby bardzo graficzne, ozdobione cekinami hafty Montexa. Dodatki zostały zaprojektowano z niezwykłą dbałością o detale: są więc obcasy ozdobione dużymi perłami, długie, skórzane rękawiczki czy kapelusze z misternie zdobionymi łańcuszkami. Biżuterię według Chanel nosimy teraz według zasady: im więcej, tym lepiej.
Pokaz z pierwszych rzędów podziwiali ambasadorzy domu mody: aktorzy, piosenkarze i celebryci, m.in. Pharrell Williams, Vanessa Paradis, Sofia Coppola czy Caroline de de Maigret
Kolekcji towarzyszyły animowane filmy i ilustracje stworzone przez Remembers Studio.
Chanel od samego początku istnienia wspaniale łączy się ze sztuką. Nic więc dziwnego, że kolekcji Métiers d’Art 2021/22 zaprezentowanej w le19M towarzyszyły animacje i ilustracje inspirowane mangą i awangardową animacją autorstwa REMEMBERS Studio. W ten sposób osiem modelek bliskich francuskiemu domu mody, m.in. Fran Summers, Pan Haowen, Mariam de Vinzelle, Rianne Van Rompaey, Loli Bahia, Mica Argañaraz, Lola Nicon i Akon Changkou przedstawiono w wyimaginowanych światach inspirowanych ośmioma Métiers d’art (Lesage, Lemarié, Massaro, Maison Michel, Goossens, Desrues, Atelier Montex i Lognon). Zjawiskowe animacje łączą w sobie symbole domu mody, historyczną modę savoir-faire i wyjątkową architekturę le19M.
Tekst: Marlena Wysocka