Suche skórki na twarzy to problem, który dotyka nie tylko posiadaczy suchej skóry. Każdemu z nas mogą się zdarzyć nieestetyczne zgrubienia, widoczne na przykład pod podkładem. Jak się ich pozbyć bez podrażnienia i naruszenia struktury skóry?
Suche skórki to łuszczący się miejscowo naskórek. Najczęściej powstają przez stosowanie zbyt mocno złuszczających kosmetyków, niedostateczne nawilżanie cery lub czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy wiatr.
Sposób na pozbycie się suchych skórek na twarzy
Znalezienie przyczyny suchych skórek nie jest jednak najważniejsze w procesie pozbywania się ich. Tak naprawdę niezależnie od tego czy powstały przez zbyt mocny kosmetyk z kwasami, czy przez niedostateczne nawilżenie, będziemy je traktowali podobnie.
Miejsce, gdzie schodzi skóra, może być podatne na podrażnienia i skłonne do zaczerwienień, dlatego nie należy używać w tym miejscu silnie działających kosmetyków, w szczególności gruboziarnistych peelingów. Nie jest to też dobry czas, aby testować nowe produkty.
Łuszczącą się skórę najlepiej dokładnie oczyścić delikatnym detergenem, na przykład pianką do cery wrażliwej, a następnie wykonać delikatny masaż peelingiem enzymatycznym. Do czasu, kiedy cera się nie wygładzi, unikajmy nakładania peelingów kwasowych.
Następny etap to nawilżenie cery. Żelowy krem może tu nie wystarczyć. Warto sięgnąć po treściwszy krem z odżywczymi składnikami, który skutecznie redukuje suchość. Krem warto nałożyć częściej, niż rano i wieczorem.
Jak zapobiegać suchym skórkom na twarzy
Kluczem do pozbycia się suchych skórek na twarzy jest zapobieganie im. Jeśli mamy suchą skórę, nigdy nie wychodźmy z domu ani nie kładźmy się spać bez nałożenia wcześniej kremu odpowiedniego dla naszej cery. Gdy panuje mróz i wieje silny wiatr, chrońmy twarz nie tylko kosmetykami, ale i kawałkiem ubrania – szczególnie w okolicach nos i ust, nam szczególnie lubi pękać i się łuszczyć. Gdy zauważymy suche skórki na nosie i w okolicach strefy T, prawdopodobnie problemem jest zbyt wysuszający kosmetyk do makijażu. Zamieńmy matujący puder na delikatniejszy kosmetyk mineralny, a pod makijaż zawsze nakładajmy nawilżającą bazę.
Tekst: Vers-24