W czerwcu warszawski dom aukcyjny DESA Unicum stanie się centrum sztuki współczesnej. Dzięki zgromadzonym na wystawach obiektom, będzie można odkryć niezwykle fascynujący świat barwnego pop-artu i bezkompromisowej awangardy. To wyjątkowa okazja, żeby na żywo obejrzeć absolutne perełki na rynku sztuki. Gratką dla kolekcjonerów będzie bardzo rzadka praca Andy’ego Warhola „Grevy’s Zebra” z cyklu „Endangered Species”, obrazy Wojciecha Fangora, niezwykle unikatowe prace Czesława Ciapało, czy op-artowe dzieło Victora Vasarely’ego.
![Andy-Warhol_Grevy's-Zebra z cyklu-Endangered Species_1983r](https://www.vers-24.pl/wp-content/uploads/2023/06/Andy-Warhol_Grevys-Zebra-z-cyklu-Endangered-Species_1983r_est.220000-30000zl-720x713.jpeg)
Andy Warhol Grevy’s-Zebra z cyklu Endangered Species 1983r
Do 29 czerwca można obejrzeć wystawę „Sztuka współczesna. Klasycy awangardy po 1945”, Uwagę przykuwa m.in. obrazy Wojciecha Fangora, którego twórczość jawi się jako prawdziwy geniusz. W końcu to Fangor został jak dotąd jedynym Polakiem, któremu została poświęcona indywidualna wystawa w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Prezentowana na wystawie w DESA Unicum praca „M 90” stanowi przykład najbardziej rozpoznawalnego, ikonicznego okresu w twórczości artysty. Powstała w 1967 kompozycja została namalowana w pracowni artysty w Madison w stanie Wisconsin, na co wskazuje inicjał w tytule pracy. Podobnie jak w poprzednich realizacjach, artysta posłużył się charakterystyczną dla niego koncepcją pulsujących ruchem i kolorem okręgów.
Spośród wielu prominentnych nazwisk pojawiających się na wystawie nie można zapomnieć o legendzie polskiej sztuki awangardowej, współtwórcy nurtu abstrakcji geometrycznej – Henryku Stażewskim. Prezentowany w katalogu relief nr 11 to charakterystyczny przykład twórczości artysty z I połowy lat 70. Powstałe w tym czasie prace były próbą uchwycenia nieporządku w „uporządkowanym układzie”. Barwne gradacje, a następnie kontrasty, gry następujących po sobie szarości, a także opozycje czerni i bieli, ascetyczne linie obok nawarstwiających się płaszczyzn były w twórczości Stażewskiego wyłamywaniem się z kanonu przyjętych zasad, którym nie chciał się podporządkować.
![Edward Dwurnik Płock z cyklu podróże autopstopem 1985r](https://www.vers-24.pl/wp-content/uploads/2023/06/Edward-Dwurnik_Plock-z-cyklu-podroze-autopstopem_1985r_est.80000-120000zl-720x651.jpeg)
Edward Dwurnik Płock z cyklu podróże autopstopem 1985r
Widoki polskich miast uchwycone z lotu ptaka pozbawione linii horyzontu, wypełnione architekturą i ludźmi – to jeden z najbardziej charakterystycznych dla Edwarda Dwurnika cykli malarskich „Podróże autostopem”. I o ile większość kompozycji zaliczających się do tego kanonu cechuje bujna kolorystyka i duża szczegółowość, tak wystawiany obraz „Sieradz” z 1968 roku został wykonany w ciemnej tonacji, przywodząc na myśl przedstawienia Dwurnika o stanie wojennym oraz czasach „Solidarności”. Pojawienie się tej pracy na rynku aukcyjnym to prawdziwe wydarzenie jest to bowiem jedna z pierwszych prac namalowanych w ramach cyklu „Podróże autostopem”.
Od 21 czerwca rozpocznie się wystawa „Sztuka współczesna. Pop-art. Popkultura. Postmodernizm”, będąca uzupełnieniem tematyki wcześniej wymienionych prac. Wyróżnieni w ramach oferty twórcy podejmują śmiały dialog poprzez nawiązania do pop kultury, kultury masowej i konsumpcjonizmu. Wystawa pokazuje twórczość artystów, którzy przesuwali granice i inspirowali kolejne pokolenia.
„Endangered Species” to jeden z kluczowych i najbardziej i rozpoznawalnych cykli graficznych Andy’ego Warhola wykonany na zlecenie wieloletnich mecenasów artysty – Ronalda i Frayda Feldman. Mimo że Warhol zazwyczaj prezentował bardzo liberalne podejście do kwestii doboru tematów, w tym przypadku tematyka okazała się niezwykle ważna dla artysty. W cyklu „Endangered Species” Warhol sportretował 10 zwierząt ujętych w Endangered Species Act – amerykańskiej ustawie o zagrożonych gatunkach z 1973 r. Akt ten zdefiniował zagrożone gatunki jako kwestię humanitarną, zakazał handlu zagrożonymi zwierzętami i pozwolił na podęcie kroków w celu ochrony pierwotnych siedlisk zwierząt.
Jednocześnie cały cykl okazał się swego rodzaju podsumowaniem działalności artystycznej Warhola i zawiera w sobie wszystkie cechy charakterystyczne dla twórczości graficznej tego artysty. Za jedną z ciekawszych grafik w całej serii można uznać „Grevy’s Zebra” – to właśnie ta niezwykle rzadka praca trafi na czerwcową wystawę w DESA Unicum. Jest to dzieło wyjątkowo poszukiwane przez kolekcjonerów, ponieważ bardzo dobrze uwidacznia dojrzałą estetykę wypracowaną przez Warhola do początku lat 80. O wyjątkowości grafiki świadczy również sygnowanie pracy, która pochodzi z nakładu, który zawierał 10 odbitek numerowanych cyframi rzymskimi, a prezentowana odbitka jest właśnie jedną z nich. Jest tym samym jedną najrzadziej występujących na rynku grafik z tego cyklu.
![Czesaw Pius Ciapało Opus d73 czyli Wenus roztańczona 1973r](https://www.vers-24.pl/wp-content/uploads/2023/06/Czesaw-Pius-Ciapalo_Opus-d73-czyli-Wenus-roztanczona_1973r_est.60000-80000zl-720x552.jpeg)
Czesław Pius Ciapało Opus d73 czyli Wenus roztańczona 1973r
Prawdziwym rarytasem kolekcjonerskim będą również dwie prace Czesława Piusa Ciapało, eksplorujące obszary seksualności. Prace prezentowane na niniejszej aukcji należą do wczesnej twórczości artysty z lat 70., kiedy to uległ on fascynacji erotyzmem, a także idealizacją piękna formy detali kobiecego ciała. Tematem poszukiwań malarskich jest w pracach Ciapały pragnienie, tak nierozerwalnie związane z erotyką. Ze względu na szokujący i przyciągający indywidualizm, przez wielu krytyków, artysta uważany jest za jednego z najbardziej atrakcyjnych europejskich twórców ostatnich dziesięcioleci. A tak o swoich pracach pisał sam twórca: „Erotyka w sztuce była rozmaicie obrazowana, ale pragnienie, pożądanie (desire) – nieobecne. Nie miało ikonografii. Człowiecze libido mam wykrzyczeć rozpalającymi się od środka obiema obłymi formami, uwzględniając kulminacje słońca latem, zawrzeć także wątek narodowo-patriotyczny, jednocześnie panując nad klarownym rytmem i harmonią całej struktury. I jej skalą! W małej pracowni”.
![Jan Dobkowski Miłość 1970r](https://www.vers-24.pl/wp-content/uploads/2023/06/Jan-Dobkowski_Milosc_1970r_est.220000-300000zl-528x720.jpeg)
Jan Dobkowski Miłość 1970r
Mówiąc o polskim pop-arcie, nie sposób przejść obojętnie obok twórczości Jana Dobkowskiego – legendy polskiego malarstwa powojennego. Prezentowane na aukcji obiekty skupiają się wokół motywu związku miłości i sztuki – są odzwierciedleniem źródła inspiracji i twórczych poszukiwań artysty. Odnoszą się do seksu i miłości rodzinnej, do głębokich uczuć. Prezentują jedną z głównych malarskich wizji Dobkowskiego – przypominającą abstrakcyjną, jednak zdecydowanie kobiecą sylwetkę, boginię otoczoną nieograniczoną i chaotyczną przestrzenią.
Obie wystawy koncentrujące się wokół sztuki współczesnej są wyjątkową okazją, aby podziwiać prace najznakomitszych światowych twórców, takich jak Warhol czy Wojciech Fangor, ale również, żeby odkryć tych artystów, których znaczenie na rynku sztuki w ostatnich latach znacząco wzrasta.
* * *
Wystawa „Sztuka współczesna. Klasycy awangardy po 1945”: 16.06 – 29.06.2023
Koordynatorzy aukcji: Alicja Sznajder, Michał Bolka
Aukcja: 29.06.2023, godz. 19:00
Tekst/zdjęcia: materiały prasowe