Oczyszczanie twarzy to pierwszy i najważniejszy etap w pielęgnacji cery. Gdy twarz jest odpowiednio oczyszczona, jej kondycja też staje się lepsza, a pory mocniej absorbują składniki z zaaplikowanych kolejno kosmetyków.
Oczyszczanie twarzy to codzienna praca, którą powinniśmy wykonywać podczas wieczornej pielęgnacji (rano wystarczy zmyć kremy wodą lub delikatną pianką i tonizować skórę). Rodzaj warto dostosować do typu cery, a także urozmaicać oczyszczanie o peelingi i maseczki.
Oczyszczanie twarzy olejem
Oczyszczanie twarzy olejem to sposób, który po pierwsze zmywa makijaż, a po drugie dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami i sebum. To nie tylko metoda dla posiadaczy cery suchej, z olejów niekomedogennych, na przykład z orzechów włoskich, mogą skorzystać także osoby o cerze mieszanej i tłustej. Olej działa lepiej niż woda i substancje powierzchniowo czynne z tego powodu, że jego cząsteczki dosłownie przyklejają się do zabrudzeń i je rozpuszczają, nie naruszając przy tym warstwy lipidowej naskórka.
Podwójne oczyszczanie twarzy
Podwójne oczyszczanie twarzy łączy się bezpośrednio z myciem twarzy olejem. Dobrze jest taki olej następnie dokładnie zmyć z twarzy innym produktem – pianką lub żelem na bazie wody.
Dwustopniowe oczyszczanie twarzy warto wprowadzić szczególnie, gdy mamy kłopot z zaskórnikami. Jego formę możemy bez kłopotu dostosowywać do siebie, a gdy nie lubimy stosować wielu kosmetyków – podwójnie umyć twarz tym samym produktem. Lepsze efekty uzyskamy jednak stosując dwa produkty – na przykład delikatną zmiękczającą piankę z gliceryną i żel o działaniu antybakteryjnym.
Oczyszczanie twarzy szczoteczką
Twarz możemy oczyszczać także szczoteczką. Najpopularniejsza to szczoteczka o sonicznych wibracjach. Wibracje te mają dużą częstotliwość drgań, dzięki czemu efektywniej niż mechaniczne szczoteczki oczyszczają pory. Wykonują także mechaniczny peeling i złuszczają cerę. W efekcie skóra jest gładsza, a pory oczyszczone. Szczoteczkę do twarzy warto stosować około raz w tygodniu.
Oczyszczanie twarzy w domu – peelingi i maski
Uzupełnieniem oczyszczania twarzy są peelingi i maski, które wykonujemy również średnio raz na siedem dni. Najlepsze dla wszystkich rodzajów cer są peelingi enzymatyczne, które w przeciwieństwie do peelingów z drobinkami, nie podrażniają skóry, ale ją oczyszczają i złuszczają. Po peelingu warto każdorazowo nałożyć maseczkę, a jeśli zależy nam na dogłębnym oczyszczeniu porów, również może to być maska oczyszczająca, na przykład z białej lub zielonej glinki. Taki rytuał peelingu i maski da nam efekt, jak po wizycie u kosmetyczki.
Tekst: Vers-24