Tekst/grafika: Ivan Torchilov
Plecak. Rzecz zdecydowanie wygodna. Wystarczy raz zastąpić torbę fajnym plecakiem, żeby docenić jego niezliczone atuty: bo funkcjonalny, bo pojemny, bo korzystny dla zdrowia oraz – bo wygląda stylowo. Dobierzmy prawidłowo model wraz z kolorem i plecak będzie pasował do każdej sylwetki i stylu. Czy to nieformalny garnitur, czy wytarte jeansy z flanelową koszulą – z plecakiem zawsze będzie modnie.
Swego czasu zaczęto propagować modę na plecaki. W warszawskim tłumie migotały kolorowe plamy podstawowych modeli firmy Eastpak. W równym stopniu co chłopcy, także dziewczęta poświęcały ”ciężarom” swoje plecy. Ci pierwsi rozwiązywali w ten sposób męczący problem poszukiwania i wyboru torby lub aktówki, natomiast kobiety wymykały się z obowiązku oszczędzania na kolejną it-bag. Z czasem plecakowy bum stracił topową pozycję w branży i na ulicach, aczkolwiek pozostawił po sobie oddanych fanów kostek na plecach. Wracając do Eastpak, są to najlepsze plecaki, gdy ktoś chce zacząć przygodę z tym rodzajem worka, doświadczyć, czy w ogóle warto się z nim zaprzyjaźnić. Jednak plecak – ten własny – nie może się nie podobać. Z czasem, kiedy nabierzemy wprawy w plecakowych wyborach, można zacząć kupować bardziej ciekawe i zaawansowane modele z wyższej półki, podobne do Property Of… lub Porter.
W Polsce plecaki nadal zakładają albo uczniowie szkół podstawowych, geekowie i zagraniczni turyści lub ci, którzy mają jakąkolwiek styczność z branżą fashion czy mediami. Ci, którzy nie tylko muszą śledzić trendy, lecz również je naśladować. Ostatni oddają przewagę bardziej funkcjonalnym, ergonomicznym modelom o mniej sztywnych formach, czasem zaciąganych sznurkiem.
Zaprzyjaźniony z VERS-24 fotograf powiedział mi:
Zacząłem zakładać plecaki od czasu, gdy fotografia stała się moją codziennością. Sam aparat fotograficzny jest dużych rozmiarów, a do tego jeszcze potrzebne są jakieś szpargały – książki czy magazyny, butelka z wodą, szalik czy inne niezbędne drobiazgi. Zawsze jest lepiej równomiernie rozłożyć ciężar na plecach, niż targać ze sobą torbę na jednym ramieniu czy – o zgrozo – w ręku. Z czasem w oko wpadały mi street style zdjęcia z męskich tygodników mody, często pośród nich spotykałem ujęcia modeli po pokazach zakładających plecaki. Kupując plecak wolę taki ze sztywnej, mocnej brązowej skóry, czasem nawet otartej, obowiązkowo z akcesoriami z miedzi. Takie plecaki można znaleźć na eBay, mają one charakter i swoją historię, za którą czasami trzeba dopłacić, lecz na tym samym eBay można znaleźć plecaki gdzieś z Azji Południowej w cenie $40–70 ze skóry ekologicznej lub sztywnego płótna. Nie ma co liczyć na to, że w te tańsze da się wpakować większy ciężar.
Klasyczny plecak ma dwie przegrody- wewnętrzną i zewnętrzną . Tak samo dobrze sprawdza się przy odwiedzaniu uczelni, jak i podczas krótkiego wypadu za miasto. Polecamy zwrócić szczególną uwagę na plecaki uniwersalne, produkowane przez kameralną amerykańską markę Battle Lake. Każdy taki plecak wykonany jest z technologicznej tkaniny typu nylon codura- wytrzymałego materiału godnego zaufania. Jedyny minus tych plecaków to brak wewnętrznego przedziału na laptopa.
Planując natomiast długotrwałą wyprawę, przyda się poważny plecak turystyczny o większej ilości przegródek, kieszeni i regulowanych pasów. Tym, którzy pragną w trakcie podróży wyglądać stylowo, polecamy najbardziej wygodne i funkcjonalne plecaki Fjallraven. Warto zwrócić uwagę na to, że plecaki tej szwedzkiej marki to temat niejako osobny i ważny. To właśnie produkcja ram do plecaków, zapoczątkowała w zamierzchłym, 1950 roku historię tej marki. Niewiele później w Fjallraven wymyślono Kanken- legendarny model plecaka, który od roku 1978 emitowany jest bez najmniejszych zmian. To ten sam Kanken, z którym nie rozstaje się bohaterka filmu Sofii Coppoli „Somewhere. Między miejscami”.
Osobnej wzmianki wymagają plecaki, które również wygodnie zakłada się zarówno na plecy jak i na jedno ramię. Takie tornistry aktywnie w swoich liniach wykorzystują Ally Capellino i Penfield. Nusta Modebadze także działa w tym segmencie. Podobne plecaki nie są może zbyt uniwersalne, lecz zawsze będą pasować poważnym, młodym ludziom.
Większość miejskich plecaków jest zaprojektowana zgodnie z zasadą „laptop+ pozostałe”. Taki plecak może zmieścić w sobie sporo drobiazgów, lecz jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie laptopa właściciela od uderzeń i złych warunków pogodowych oraz schronienie w swoich niezliczonych kieszeniach i przegrodach wszystkiego – od dokumentów i dowodu do ładowarki i iPada. Idealny miejski plecak jest wykonany z czarnego nylonu- nylon to materiał mocny, jeden z najmocniejszych, a czarny kolor pasuje prawie do wszystkich ubrań z garderoby. Jeżeli bezpieczeństwo własnego majątku jest dla nas szczególnie ważne, zalecamy wybierać plecaki z nylonu typu rip-stop zabezpieczającym od podstępnych cięć złodziei, ale też od deszczu. Przedział dla laptopa powinien być chroniony miękkim materiałem, amortyzującym uderzenia. Ważne jest też, by zamek błyskawiczny w centralnym przedziale plecaka miał dwa suwaki: po pierwsze załatwia to możliwość otwarcia plecaka jakąkolwiek ręką, po drugie po roku-półtorej, aktywnego użytkowania jeden suwak zapewne się zniszczy, zostanie więc opcja zamknięcia plecaka pozostałym do czasu zakupu nowego.
Praktycznie wszystkie wyżej wymienione zalety spotyka się w marce Covertec i choć dokonanie zakupu w Polsce nie jest łatwym zadaniem, są to jedne z najlepszych na rynku plecaków miejskich, które bez obaw można zabrać nawet na najdalsze wyprawy. Inną sprawdzoną przez czas marką, jest od lat łącząca w sobie stylowy wygląd wraz z funkcjonalnością InCase. Zakup tych plecaków w Polsce jest również problematyczny, jednak w Stanach czy Wielkiej Brytanii sprzedawane są bezpośrednio w AppleStore. InCase polecane są do laptopów Apple, jednakże właściciele innych urządzeń również powinni być zadowoleni –ważne, aby dopasować właściwy rozmiar.
For Vers-24, Warsaw