10 000 książek, które zapełnią biblioteczne półki w 10 podstawówkach. To pula nagród w konkursie Empiku „Tysiąc powodów by czytać”. 30 września startuje kolejna edycja tej corocznej akcji, w której mogą wziąć udział biblioteki szkolne z całej Polski.
Już po raz czwarty Empik zaprasza do udziału w konkursie, w którym nagrodą są książki, o których przeczytaniu marzą młodzi czytelnicy. Książki – nie nudne czy trudne lektury szkolne, ale tytuły odzwierciedlające bogaty świat dziecięcych pasji. Supermanki i supermani, detektywi, piraci, czarodziejki, pisarki i naukowcy. Bohaterowie, od których dzieci uczą się i do których chcą być podobne. O tym, które książki znajdą się na półkach w bibliotekach w 10 szkołach podstawowych zdecydują sami uczniowie – młodzi czytelnicy.
Rozwój konkursu
32 000 książek – o tyle powiększyły swój stan posiadania biblioteki w 32 miejscowościach, dzięki trzem edycjom akcji Empiku, prowadzonym od 2017 roku.
“Z roku na rok obserwujemy coraz większe zaangażowanie lokalnych społeczności w ten konkurs. Wszystkich jednoczy jeden wspólny cel – pozyskanie książek dla najmłodszych czytelników i ułatwienie im kontaktu z literaturą. „Tysiąc powodów by czytać” aktywizuje nauczycieli, bibliotekarzy, uczniów, rodziców – całe szkoły, do których informacja dociera nie tylko za pośrednictwem mediów, ale dzięki urzędom gmin czy instytucjom kultury. W tym roku apelujemy także do przedstawicieli samorządów oraz lokalnych liderów o promowanie i wspieranie konkursu „Tysiąc powodów by czytać”, służącemu rozwojowi pasji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.” – Monika Marianowicz, Rzecznik Prasowa Empik
Raporty na temat stanu czytelnictwa w Polsce z roku na rok wskazują na utrzymujący się poniżej progu 40% odsetek dorosłych Polaków, którzy przeczytali przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. „Tysiąc powodów by czytać” Empiku ma wymiar społeczny i pozwala wierzyć, że w dłuższej perspektywie znacząco wzrośnie liczba osób, które czas spędzony z książką będą traktować jako wartościowy, cenny i rozwijający.
Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?
Zasady są proste. Wystarczy, że pracownik szkoły – np. bibliotekarz bądź nauczyciel wypełni formularz zgłoszeniowy i dołączy podgląd pracy plastycznej przygotowanej przez uczniów. Ma ona przedstawiać wybraną scenę z dowolnej książki.Konkurs pod kątem zgłoszeń podzielono na dwie kategorie (szkoła do 120 uczniów, szkoła powyżej 120 uczniów), co pozwala równo rozłożyć szansę mniejszych i większych placówek.Kolejny etap konkursu to głosowanie w aplikacji mobilnej na prace zgłoszone przez szkoły. Głosować mogą wszyscy i to codziennie: uczniowie, rodzice, znajomi, lokalne społeczności oraz miłośnicy książek.Przedostatni etap to wyłonienie zwycięskich szkół i oddanie dzieciom możliwości wyboru książek. Akcję kończy rozwiezienie 10 000 pachnących jeszcze farbą drukarską publikacji do 10 szkół – laureatów.
Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.09–20.10.2019 r.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie: empik.com/biblioteki
Tekst/grafika: materiały prasowe