Pierwszą rzeczą, o której pomyśli osoba, która chce zrzucić parę kilogramów jest głodówka. Ograniczamy wtedy spożycie pokarmów do zera i myślimy, że to w zupełności wystarczy. O ile jednodniowa głodówka, stosowana raz na jakiś czas, może przynieść pozytywne efekty, o tyle nieustanne głodzenie się (często dwa, trzy dni bez posiłków) może spowodować prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie. Często zapominamy, że są bezpieczniejsze metody utraty wagi, które gwarantują uzyskanie takiego samego rezultatu przy mniejszym fizycznym i psychicznym poświęceniu.
Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na ćwiczenia, dieta jest jedyną deską ratunku, aby schudnąć. Nie ma w tym nic złego, jeśli wybierasz zdrowe i niskokaloryczne jedzenie. Problem pojawia się wtedy, gdy permanentnie zaczynasz głodować. Głodzenie samego siebie nie jest skuteczną metodą utraty wagi. Po prostu nie możesz nagle przestać jeść – dla organizmu nie jest to sytuacja normalna, którą potrafi po prostu zaakceptować, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników odżywczych. Bez nich dosłownie zabijasz powoli swój organizm. Kiedy zdecydujesz się na ekstremalne głodówki, testujesz swoje ciało do granic możliwości. Prowadzi to do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym zaburzeń odżywiania oraz słabej kondycji psychicznej.
Skutki stosowania głodówek:
- Organizm włącza tryb głodówki – jeśli sądzisz, że głodówki sprawią, że schudniesz, jesteś w błędzie. Im bardziej restrykcyjna dieta, tym odwrotny efekt jest bardziej widoczny. Kiedy nie jesz, mózg wysyła sygnał do twoich komórek, aby przeszły w tryb głodu. Kiedy ciało znajduje się w trybie głodu, będzie zatrzymało tak dużo komórek tłuszczowych, ile to możliwe. Jeśli organizm zostanie pozbawiony pokarmu przez długi czas, zacznie się zużywać białko zawarte w mięśniach jako paliwo do funkcjonowania.
- Utrata tkanki mięśniowej – dzięki substancjom odżywczym nasze mięśnie mają siłę do działania. Kiedy ciało nie może dostać składników odżywczych (czyli paliwa potrzebnego do działania) z pokarmem, zacznie szukać ich w sobie i niszczyć własne tkanki. Na pierwszy ogień pójdą mięśnie. Kiedy twoje ciało zacznie niszczyć swoje mięśnie, staniesz się słaby i bardzo szybko będziesz odczuwać zmęczenie.
- Zwolnienie metabolizmu – gdy twoje ciało wejdzie w tryb głodu, zacznie oszczędzać energię, aby przetrwać. Mózg wyśle sygnał do tarczycy, aby spowolniła tempo metabolizmu. Poczujesz się zmęczony i osłabiony. Kiedy zaczniesz jeść normalnie, ciało nie będzie już tak skuteczne w spalaniu kalorii.
- Problemy ze snem – twój organizm jest stale głodny, więc nie może się do końca zregenerować w nocy.
- Zmęczenie i bóle głowy – kiedy organizm jest pozbawiony składników odżywczych, przestaje działać prawidłowo. Mniej kalorii to po prostu mniej energii do codziennego funkcjonowania.
- Poważne problemy zdrowotne – stosowanie głodówek zwiększa ryzyko wystąpienia ataków serca oraz prowadzi do niedożywienia. Może prowadzić także do zaburzeń psychicznych (takich jak anoreksja czy bulimia).
Twoje ciało może przetrwać bez jedzenia nawet do trzech tygodni, w zależności od tego, jak dobrze jesteś nawodniony i ile masz zapasów tłuszczu, które dostarczają energię. W pewnym momencie system odpornościowy zostanie jednak znacznie osłabiony z powodu stałego braku witamin
i składników mineralnych. Choroby, które mogą wystąpić podczas głodówki to marasmus
i kwashiorkor. Marasmus jest formą ciężkiego niedożywienia i niedoboru energetycznego. Charakteryzuje się utratą masy mięśniowej i obrzękiem w okolicach żołądka. Kwashiorkor spowodowany jest brakiem wystarczającej ilości białka, charakteryzuje się zmęczeniem, obrzękiem oraz zmniejszoną masą mięśniową. Zanim zaczniecie stosowanie ekstremalnych głodówek, pomyślcie, czy wasz organizm naprawdę na tym skorzysta.
Tekst: Martyna Ludwiniak