Tekst: Katarzyna Kałaska
Zdjęcia: Pinterest, Vers-24
Ze zdrowym stylem życia idą w parze niezliczone korzyści dla naszego ciała i ducha. Dobrze dobrana dieta i aktywność fizyczna mogą zapobiegać chorobom lub obniżyć ryzyko ich wystąpienia, dostarczyć energii i przyczynić się do obniżenia masy ciała. Wystarczy znaleźć motywację i wprowadzić w życie. Jak nie pogubić się w gąszczu reguł i zasad wygłaszanych przez specjalistów? Dzisiaj Vers-24 spróbuje usystematyzować kilka faktów.
Zasada nr 1
Dbałość o całościowy sposób odżywiania jest ważniejszy niż skupianie się na pojedynczych składnikach czy produktach. Jeśli przykładasz wagę do tego, aby każdy przygotowywany posiłek był pod względem ilościowym i jakościowym zdrowy, nie ma wielkiego znaczenia jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na odstępstwo od tej reguły. Dla przykładu- jeżeli od rana dbasz o odpowiednią ilość warzyw i owoców do śniadania czy obiadu, zachowujesz odstępy między posiłkami i właściwe porcje, nic się nie stanie jeśli wieczorem podczas kolacji ze znajomymi zjesz odrobinę więcej niż planowałaś. I odwrotnie – jeśli ogólnie odżywiasz się niezdrowo, dieta obfituje w fastfoody, to spożyta raz na jakiś czas sałatka warzywna nie pomoże. Ważne jest to, co stanowi podstawę diety.
Zasada nr 2
Zażywanie suplementów diety nie jest receptą na zdrowie. Odżywianie to bardzo złożony system biochemiczny oparty na tysiącach sposobów oddziaływań na organizm. W związku z tym przekonanie, że wyizolowane składniki odżywcze stosowane w formie suplementów mogą zastąpić nieprztworzoną żywność, jest błędne. Stosowanie suplementów nie jest właściwą drogą do zachowania zdrowia, nikt nie jest w stanie przewidzieć skutków ubocznych i interakcji z konwencjonalną żywnością.
Zasada nr 3
Uważa się, że jeśli ktoś ma skłonność genetyczną do wystąpienia jakichś chorób, to na pewno dane schorzenie wystąpi. Nie jest to prawdą. Same geny nie determinują chorób. Ich działanie opiera się na zasadzie aktywacji i ekspresji, kluczową rolę w określaniu które geny- dobre czy złe- podlegają ekspresji odgrywa odżywianie. Można to porównać do kiełkowania nasion. Aby wyrósł kwiat, potrzebne są określone warunki reakcji przyspieszające ją- woda, słońce- bez tego roślina nie urośnie. Więc jeśli ktoś jest np. obciążony rodzinnie nadwagą czy otyłością, schorzenia te nie muszą wystąpić u każdego, jeśli tylko będzie dbał o to, aby jeść zdrowo.
Zasada nr 4
Prawidłowe żywienie może w dużym stopniu ograniczać negatywne skutki szkodliwych substancji chemicznych. Niewątpliwie związki takie jak: nitrozoaminy, akryloamid, azotyny, azotany, aflatoksyny, aminy heterocykliczne negatywnie oddziałują na organizm przyczyniając się do wystąpienia tak poważnych chorób jak rak. Jednak jeśli ktoś regularnie spożywa też świeże, nieprzetworzone produkty, są one w stanie zniwelować szkoliwe oddziaływanie wyżej wymienionych substancji. Zachowanie równowagi jest najważniejsze.
Zasada nr 5
Sposób odżywiania, który jest zalecany i właściwy w danym schorzeniu np. cukrzycy, będzie korzystny w przypadku wielu innych chorób przewlekłych. Lekarze często błędnie określają pacjentom rodzaj diety jaką powinni stosować jeśli wystąpi u nich jakieś schorzenie. Czy oznacza to, że dieta polecana na nadciśnienie tętnicze będzie się diametralnie różnić od tej w cukrzycy? Nie! Jeśli znajdziemy klucz do sukcesu, możliwe jest połączenie żywienia jednocześnie w niektórych jednostkach chorobowych. Trzeba tylko wiedzieć co wybierać. Do wyboru odpowiednich produktów z pewnością przyda się dietetyk.
For Vers-24, Warsaw