Trehaloza to substancja stosowana w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. To cukier składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Występuje powszechnie w przyrodzie, ale nie jest wytwarzana przez żadnego z ssaków.
Jak działa trehaloza
Trehaloza pomaga utrzymać roślinom odpowiedni poziom nawodnienia i to właśnie ta właściwość substancji jest wykorzystywana w kosmetyce. W dodatku, trehaloza jest przeciwutleniaczem, można więc powiedzieć, że działa przeciwstarzeniowo. Substancja ta dodatkowo tworzy warstwę ochronną na skórze, dzięki temu chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak smog. Wpływa na syntezę kolagenu i chroni przed odwodnieniem. Pomaga zregenerować skórę, nie powoduje uczuleń.
Gdzie występuje trehaloza
Bogate w trehalozę są najczęściej kosmetyki dla cery wrażliwej, suchej i dojrzałej. Znajdziemy ją nie tylko w kremach, ale i w kosmetykach do włosów. Dobrze, jeśli jej pochodzenie jest naturalne, a nie syntetyczne. W kosmetykach naturalnych wykorzystywana jest trehaloza ze skrobi.
Czy trehaloza jest bezpieczna
Mimo że to składnik, który posiada wiele doskonałych właściwości dla naszej skóry, istnieją pewne przesłanki, które mogą świadczyć o jego szkodliwości. Przede wszystkim ludzki organizm tylko w niewielkim stopniu potrafi zmetabolizować trehalozę. Niektóre badania dowiodły, że jej wysokie stężenie w organizmie przyczynia się do namnażania bakterii chorobotwórczych, które to żywią się trehalozą.
Trehaloza została jednak oznaczona w Europie jako bezpieczny dodatek do żywności, kosmetyków i leków oraz powszechnie uznana za substancję wartościową i dobrą dla zdrowia człowieka. Ceniona jest głównie ze względu na niską cenę oraz zdolność do utrzymania nawilżenia skóry.
Tekst: Vers-24