Tekst: materiały prasowe
1. Wielkie oczy (2 stycznia)
W role głównych bohaterów wcielili się Amy Adams oraz Christoph Waltz. Film jest oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane w reżyserii wspaniałego Tima Burtona. W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.
2. Dzikie historie (stycznia)
Pedro Almodovar przedstawia dziką komedię, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają.
Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.
3. Whiplash (2 stycznia)
Andrew (w tej roli Miles Teller) to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium (JK Simmons) jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne – zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać się muzykiem idealnym.
4. Niezłomny (2 stycznia)
Film na podstawie bestsellerowej książki Laury Hillenbrand. Angelina Jolie tym razem występuje w roli reżyserki i producentki. „Niezłomny” został nakręcony z ogromnym rozmachem dramatu dokumentującego niezwykłe życie olimpijczyka i bohatera II Wojny Światowej Louisa „Louie” Zamperiniego (Jack O’Connell) który po zestrzeleniu swojego samolotu nad Pacyfikiem przetrwał 47 dni na tratwie, żeby ostatecznie trafić do japońskiej niewoli. Osadzony w scenerii II Wojny Światowej i działań rozgrywających się na Pacyfiku, obraz dokumentuje przemianę Louiego z beztroskiego łobuziaka w mistrza olimpijskiego i w końcu w nie poddającego się przeciwnościom losu jeńca wojennego, który staje się ucieleśnieniem nadziei i hartu ducha narodu uwikłanego w globalny konflikt. Historia ta to również opowieść o żołnierzach, którzy dzięki swojej odwadze zmieniali oblicze wojny, opowieść o tragedii i triumfie ludzkiej woli.
5. Foxcatcher (9 stycznia)
John du Pont (Steve Carell), dziedzic fortuny, schizofrenik, zbudował w swojej posiadłości ośrodek szkoleniowy dla zapaśników. Zapaśnik Mark Schultz (Channing Tatum) nawiązuje współpracę ze sponsorem, przygotowując się do igrzysk olimpijskich w 1988 roku w Seulu. Współpraca ta doprowadziła do nieoczekiwanych wydarzeń, jako że obaj – du Pont i Mark – czuli się gorsi od brata Marka, Davida (Mark Rufallo).
6. Exodus: Bogowie i królowie (9 stycznia)
Ridley Scott, legendarny twórca ”Gladiatora”, ”Królestwa niebieskiego”, ”Łowcy androidów” i ”Prometeusza”, przedstawia spektakularną, zrealizowaną z niezwykłym nawet jak na współczesne kino rozmachem, opowieść o losach biblijnego Mojżesza, plagach egipskich, rozstąpieniu się Morza Czerwonego i Dziesięciorgu Przykazaniach. W rolach głównych: nagrodzony Oscarem Christian Bale (”Mroczny rycerz”, ”American Hustle”) w roli Mojżesza, Joel Edgerton (”Wielki Gatsby”, ”Wróg numer 1”), John Turturro (”Transformers 3”, ”Big Lebowski”), nagrodzony Oscarem Ben Kingsley (”Wyspa tajemnic”, ”Książę Persji: Piaski czasu”) i nominowana do Oscara Sigourney Weaver (”Avatar”, seria ”Obcy”).
7. Gra tajemnic (16 stycznia)
Film przedstawia pasjonującą, prawdziwą historię utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. W rolach głównych występują fenomenalny Benedict Cumberbatch oraz Keira Knightley.
8. Bezwstydny Mortecardi (23 stycznia)
Mortdecai wśród płci pięknej znany jest ze swego uroku oraz najbardziej zniewalającego wąsa na Wyspach Brytyjskich. Pewnego dnia wpada na trop zaginionego obrazu Goi zawierającego wskazówki pozwalające przejąć konto bankowe pełne zrabowanego złota. Mortdecai z właściwym sobie wdziękiem i nonszalancją rusza tropem obrazu flirtując przy tym z niemal każdą napotkaną pięknością. Apetyt na skarb ma jednak także rosyjski oligarcha, amerykański miliarder i pewien tajemniczy terrorysta. Największym rywalem Mortdecaia okaże się jednak jego dawny kolega, a obecnie agent wywiadu Alistair Martland (Ewan McGregor), który ma chrapkę nie tylko na obraz Goi, ale także na piękną żonę Charliego – Johannę (Gwyneth Paltrow).
9. Teoria Wszystkiego (30 stycznia)
Jest to niezwykle piękna i budująca historia przedstawiająca postać jednego z najwybitniejszych umysłów naszych czasów, słynnego astrofizyka Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne). To również opowieść o dwojgu ludzi, którzy dzięki miłości potrafią stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. W 1963 roku Stephen ma już świetne osiągnięcia w swojej dziedzinie i ambicje znalezienia „prostego, ale wymownego wytłumaczenia” wszechświata. Dodatkowo, osobiste doświadczenia otwierają przed nim inne, zupełne nieznane terytoria. Stephen zakochuje się w koleżance z Cambridge, studentce nauk humanistycznych, Jane Wilde (Felicity Jones ). Jednak w wieku 21 lat ten młody, aktywny i znakomicie zapowiadający się naukowiec otrzymuje druzgocącą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyrokują lekarze, choroba w szybkim czasie zaatakuje jego sprawność ruchową, ograniczy możliwość porozumiewania się, a może się okazać również, że pozostawi Stephenowi nie więcej niż dwa lata życia.
For Vers-24, Warsaw