Każdemu z was na pewno zdarzyło się o czymś zapomnieć. Nie ważne czy był to numer telefonu, nazwisko znajomej osoby, czy też godzina spotkania z przyjacielem. Dopóki zdarza się to sporadycznie, nie ma się czym martwić, ale jeśli taka sytuacja staje się naszym chlebem powszednim, warto zacząć dbać o swoją pamięć. Przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek, jak to zrobić.
- Przestań mówić, że masz złą pamięć albo, że w ogóle jej nie masz. Wiele osób myśli, że jeśli o czymś zapomni, jest to wina ich fatalnej pamięci. Nic bardziej mylnego. To normalne, jeśli czasem zapomnimy do kogoś zadzwonić albo kupić czegoś w sklepie. Podobnie jest z nazwiskami oraz numerami telefonów – po prostu czasem wypadają z naszego umysłu z jakiegoś nieznanego nam powodu.
- Codziennie staraj się ćwiczyć swój umysł. Pobudza to rozwój nowych połączeń nerwowych, które mogą poprawić naszą pamięć. Nauka nowego języka czy też nauka gry na instrumencie muzycznym powoduje, że nasz mózg stale jest aktywny. Jeśli brak nam na to czasu z pomocą przychodzą puzzle i gry logiczne. Równie dobrym sposobem ćwiczenia mózgu jest rozwiązywanie krzyżówek oraz sudoku.
- Zapamiętując daną rzecz daj sobie czas. Nasze wspomnienia są delikatne i bardzo łatwo jest nam zapomnieć najprostszą rzecz, na przykład numer telefonu bliskiej osoby lub nasz własny. Zapamiętując daną rzecz, skup się na niej i staraj się nie myśleć o niczym innym.
- Angażuj wiele zmysłów. Jeśli chcesz zapamiętać daną informację, użyj tak wielu zmysłów, na ile jest to możliwe. Stymulowana jest wtedy większa część mózgu i łatwiej nam zapamiętać informacje (na przykład zapisuj to co chcesz zapamiętać).
Dla lepszego zapamiętywania informacji możesz stosować „triki pamięciowe”.

Sposoby na lepszą pamięć
„Triki pamięciowe”
- Powiedz na głos to, co chcesz zapamiętać – jeśli chcesz zapamiętać imię nowo poznanej osoby, po prostu naturalnie je powtórz („Cześć Ania, miło cię poznać”).
- Oddychaj głęboko – jeśli chcesz coś zapamiętać oddychaj głęboko i powoli, staraj się uruchomić swoją przeponę. Po kilku minutach będziemy bardziej podatni na zapamiętywanie nowych informacji.
- Ściskaj piłeczkę antystresową – pomoże to zapamiętać informacje w późniejszym czasie. Pamiętaj, żeby ściskać piłeczkę w dominującej ręce.
- Żuj gumę – niektóre badania wskazują, że ta prosta czynność stymuluje nasz mózg i poprawia koncentrację.
O czym musisz pamiętać?
- Regularna aktywność fizyczna – ćwiczenia fizyczne poprawiają naszą koncentrację i działają relaksująco na organizm. Nasz mózg jest lepiej „dotleniony” i łatwiej nam zapamiętywać pewne rzeczy.
- Redukcja stresu – przewlekły stres działa degenerująco na nasz mózg, może powodować uszkodzenia hipokampa, czyli miejsca, gdzie przechowywane są nasze wspomnienia. Oczywiście, nigdy nie zostanie on całkowicie wyeliminowany z naszego życia, ale możemy nauczyć się, jak go kontrolować. Medytacja, ćwiczenia rozciągające czy joga to tylko niektóre sposoby walki ze stresem. Pamiętaj, że depresja także utrudnia koncentrację i zapamiętywanie informacji.

Sposoby na lepszą pamięć
- Zdrowe odżywianie – zdrowa dieta to zdrowy mózg. Produkty zawierające antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe Omega‑3 poprawiają funkcjonowanie naszego mózgu. Nasza dieta powinna być bogata w takie produkty jak: brokuły, jagody, szpinak, kalafior, orzechy włoskie, awokado, tłuste ryby, oliwa z oliwek, kalafior, ciecierzyca.
- Witamina D – badania wskazują, że niski poziom witaminy D może być związany ze spadkiem funkcji poznawczych. Umiarkowana ilość nasłonecznienia zapewni odpowiednią dawkę witaminy D, dlatego pamiętajmy o codziennym, krótkim spacerze. Należy unikać zbyt dużej ilości nasłonecznienia, gdyż może powodować uszkodzenia skóry.
- Odpowiednia ilość snu – ilość snu wpływa na funkcjonowanie naszej pamięci. Sen poprawia naszą pamięć krótko i długotrwałą.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Vers-24
For Vers-24, Warsaw