Architektura

Restaurant Market w Kamienicy Wiedeńskiej

Restaurant Market w Kamienicy Wiedeńskiej to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania, które już w drugim kwartale 2024 roku otworzy się zarówno dla mieszkańców metropolii, jak i odwiedzających je turystów. Ten nowy koncept restauracyjny jako pierwszy w Poznaniu połączy pod jednym dachem 10 lokalnych i ponadlokalnych restauratorów, zabierając wszystkich wielbicieli międzynarodowych kulinariów, poszukiwaczy sezonowych przysmaków i miłośników dobrej kuchni w niezwykłą podróż do świata doznań zarówno smakowych, jak i estetycznych. Inspirowane historią miejsce oraz śmiało nawiązujące do legendarnych już podróży Orient Expressem wnętrza zaprojektowało bowiem Biuro Kreacja – renomowana pracownia projektowa z  Dorotą Terlecką na czele.

Restaurant Market w Kamienicy Wiedeńskiej

Restau­rant Mar­ket w Kamie­ni­cy Wiedeńskiej

Kon­cep­cja Restau­rant Mar­ket, czy­li mar­ke­tu restau­ra­cyj­ne­go, to coraz bar­dziej popu­lar­ny trend w całej Pol­sce. Orga­ni­za­cja w jed­nym miej­scu przy­stęp­ne­go ceno­wo menu z roz­po­zna­wal­nych i autor­skich restau­ra­cji daje moż­li­wość uroz­ma­ice­nia ofer­ty gastro­no­micz­nej całe­go mia­sta, poprzez wpro­wa­dze­nie rzad­ko dostęp­nych potraw i sma­ków, atrak­cyj­nej loka­li­za­cji, sta­ran­nie zaaran­żo­wa­nych wnętrz, a przede wszyst­kim jako­ści ser­wo­wa­nych tu dań. W kon­cep­cję tę dosko­na­le wpi­su­je się nowy Restau­rant Mar­ket zlo­ka­li­zo­wa­ny w inwe­sty­cji Kamie­ni­ca Wie­deń­ska w samym ser­cu Pozna­nia, przy uli­cy Pod­gór­nej 11/13, zale­d­wie kil­ka­na­ście minut spa­ce­rem od Dwor­ca Głów­ne­go. To wła­śnie ona zde­ter­mi­no­wa­ła wystrój wnętrz zabyt­ko­we­go budyn­ku, któ­ry pod jed­nym dachem połą­czy aż dzie­się­ciu restau­ra­to­rów. Za ideą oraz reali­za­cją pro­jek­tu stoi pro­jek­tant­ka Doro­ta Ter­lec­ka wraz ze swo­im zespo­łem z pra­cow­ni pro­jek­to­wej Biu­ro Kre­acja. Zna­na z reali­za­cji wnętrz moc­no osa­dzo­nych w zasta­nej tkan­ce miej­skiej pro­jek­tant­ka i tym razem posta­no­wi­ła się­gnąć po inspi­ra­cje zwią­za­ne z histo­rią i loka­li­za­cją tego nie­zwy­kłe­go miej­sca. Stąd, głów­ną ideą aran­ża­cji wnę­trza sta­ła się nowo­cze­sna inter­pre­ta­cja wnę­trza zabyt­ko­we­go budyn­ku, w któ­rym się mie­ści oraz  zde­ter­mi­no­wa­na sąsiedz­twem Dwor­ca Głów­ne­go, podróż Orient Expressem.

Inspi­ro­wa­ne histo­rią miej­sca wnę­trze, zapro­jek­to­wa­ne przez pra­cow­nie Biu­ro Kre­acja na powierzch­ni 1300mkw może pomie­ścić ponad 500 osób. Inten­syw­ne życie dzien­ne i wie­czo­ro­we będzie toczyć się w czte­rech stre­fach: na par­te­rze, cało­rocz­nej oran­że­rii oraz ele­ganc­kiej kawiar­ni z funk­cją drink baru. Pro­jekt jest atrak­cyj­nym wizu­al­nie połą­cze­niem aktu­al­ne­go desi­gnu z histo­rycz­ny­mi akcen­ta­mi. To współ­cze­sna wizja popu­lar­ne­go, wiel­ko­miej­skie­go miej­sca spo­tkań, w któ­rym każ­dy czu­je się swo­bod­nie. 

Głów­nym zało­że­niem pro­jek­to­wym wnę­trza jest nawią­za­nie do histo­rii miej­sca i poznań­skiej sece­sji. Inspi­ra­cję sta­no­wi­ła sece­syj­na sty­li­sty­ka w sztu­ce i archi­tek­tu­rze, idea podró­ży Orient Expres­sem, a tak­że wnę­trze hali dwor­co­wej. Jest to bowiem wędrów­ka po sma­kach, gdzie każ­da stre­fa dedy­ko­wa­na jest innym desty­na­cjom kuli­nar­nym, a łącz­ni­kiem dla nich wszyst­kich jest wspól­na prze­strzeń konsumpcyjna.

Restaurant Market w Kamienicy Wiedeńskiej

Restau­rant Mar­ket w Kamie­ni­cy Wiedeńskiej

- Pro­jekt wnę­trza to nie­sa­mo­wi­ta podróż nawią­zu­ją­ca do wypra­wy Orient Expres­sem. Roz­po­czy­na się ona w pięk­nej sece­syj­nej prze­strze­ni mają­cej odnie­sie­nie nie tyl­ko do budyn­ku, w któ­rym się znaj­du­je­my, ale rów­nież do gale­rii dwor­co­wych. Znaj­dzie­my tu tapi­ce­ro­wa­ne sie­dzi­ska przy­po­mi­na­ją­ce te sto­so­wa­ne w pocią­gach oraz sece­syj­ne deta­le – opo­wia­da pro­jek­tant­ka Doro­ta Ter­lec­ka z Biu­ro Kreacja.

Wyso­ka, prze­stron­na, pięk­nie doświe­tlo­na witry­na­mi sala nawią­zu­je do histo­rii tego budyn­ku. Sece­syj­ne ele­men­ty, takie jak posadz­ka, łuki czy ręcz­nie malo­wa­ne deta­le two­rzą tu nie­po­wta­rzal­ną atmos­fe­rę. Cen­tral­nym i naj­waż­niej­szym ele­men­tem tego wnę­trza jest jed­nak bar. Jego łuko­wa for­ma wykoń­czo­na orze­cho­wym for­ni­rem maje­sta­tycz­nie dopeł­nia prze­strzeń. Całość peł­na jest nawią­zań do począt­ku XX wie­ku – gię­te krze­sła, mięk­kie sofy, szkli­wio­ne kafle czy meta­lo­pla­sty­ka to ukłon pro­jek­tan­tów w stro­nę roz­kwi­ta­ją­ce­go w tym cza­sie Art Noveau.

Dal­sza podróż wie­dzie poprzez stre­fę indu­strial­ną, gdzie może­my zoba­czyć daw­ne paro­wo­zy i poznać histo­rię fabry­ki H. Cegiel­skie­go. Tu histo­ria Pozna­nia gra głów­ną rolę.

Restaurant Market w Kamienicy Wiedeńskiej

Restau­rant Mar­ket w Kamie­ni­cy Wiedeńskiej

- Archi­tek­tu­ra budyn­ku oraz wnę­trza zmie­nia­ją się od stro­ny dzie­dziń­ca. Wnę­trze sta­je się indu­strial­ne. Jest to nawią­za­nie do poznań­skiej fabry­ki H. Cegiel­skie­go, któ­ra na począt­ku XX wie­ku była naj­więk­szym w kra­ju ośrod­kiem pro­duk­cji paro­wo­zów – wyja­śnia Doro­ta Terlecka.

Nawią­za­nie do tej histo­rii nie jest przy­pad­ko­we, gdyż wil­la Cegiel­skie­go sta­ła na dzie­dziń­cu sąsia­du­ją­cym z inwe­sty­cją. We wnę­trzu znaj­dzie­my indu­strial­ne ele­men­ty, takie jak sta­lo­we oku­cia, lam­py i meble. Domi­nu­ją tu beton i stal, na ścia­nach poja­wią się zaś mura­le z daw­ny­mi maszy­na­mi paro­wy­mi pro­duk­cji H. Cegiel­skie­go, pod­kre­śla­jąc inten­syw­ny roz­kwit prze­my­słu tej epo­ki i nawią­zu­jąc do przy­świe­ca­ją­ce­go mu hasła „Mia­sto – Masa – Maszyna”.

Kolej­ny przy­sta­nek to Azja i mini­ma­li­stycz­ne ele­men­ty w mod­nym sty­lu Japan­di. Wnę­trze wypeł­nia­ją jasne drew­no, natu­ral­ne mate­ria­ły i papie­ro­we lam­pio­ny. Pro­ste roz­wią­za­nia prze­cho­dzą w bar­dziej nasy­co­ne kolo­ry i pro­wa­dzą nas do stre­fy, gdzie kolor i zapach łączą się w inten­syw­ne, moc­ne dozna­nia. 

- Jasna, mini­ma­li­stycz­na prze­strzeń jest bar­dzo pro­sta i upo­rząd­ko­wa­na. Mini­ma­li­stycz­ne sto­li­ki i sto­ły nawią­zu­ją do kul­tu­ry Japo­nii. Wnę­trze wypeł­nio­ne jest natu­ral­ny­mi mate­ria­ła­mi, taki­mi jak jasne drew­no czy tka­ni­na pokry­wa­ją­ca ścia­ny. Pro­ste oświe­tle­nie w posta­ci papie­ro­wych lam­pio­nów dopeł­nia cało­ści wra­żeń – zdra­dza pro­jek­tant­ka z Biu­ro Kreacja.

Stre­fa Wschód z kolei to moc­ne, nasy­co­ne kolo­ry i ciem­ne drew­no, któ­re przy­wo­dzą na myśl sma­ki Indii czy Liba­nu. Prze­strzeń wscho­du jest inten­syw­na, nawią­zu­jąc do moc­nych zapa­chów i sma­ków kuch­ni, któ­re tu gosz­czą. Wnę­trze wypeł­nio­ne jest nasy­co­ny­mi kolo­ra­mi taki­mi jak bur­gund czy oranż. Całość pod­bi­ta jest ciem­nym drew­nem i kolo­ro­wy­mi lam­pio­na­mi wyko­na­ny­mi z indyj­skich tka­nin. 

Pro­jekt: Biu­ro kre­acja: Doro­ta Ter­lec­ka, Karo­li­na Poliń­ska, Ewa Micha­łow­ska, Maja Sko­łysz 

Wizu­ali­za­cje: Nata­lia Miłosz 

Tekst/zdjęcia: mate­ria­ły prasowe

Komentarze

komentarzy