Przebarwienia, inaczej hiperpigmentacja, to miejscowe zmiany w barwie skóry. Mogą być jedynie kwestią estetyczną, jak i manifestacją choroby, która toczy się w naszym organizmie. Jak je rozróżnić?
Przebarwienia mogą mieć różne kolory i kształty. Zwykle wynikają z narażenia skóry na promienie słoneczne, wieku, predyspozycji genetycznym. Niektóre przebarwienia na skórze to wynik kłopotów hormonalnych.
Przebarwienia uogólnione
Przebarwienia uogólnione to zaburzenia barwnikowe, które objawiają się plamami o ciemniejszym zabarwieniu, niż otaczająca je skóra. Mają nieregularne kształty i mogą być ograniczone tylko do jednego obszaru ciała, na przykład twarzy lub dłoni, albo występować na niemal całym ciele. Takie przebarwienia występują najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych: niewydolność lub nadczynność kory nadnerczy, chorób tarczycy, a także chorób wątroby i nerek. Mogą być pierwszym objawem tego rodzaju chorób, dlatego wszelkie nagłe zmiany w kolorze skóry zawsze powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Przyczyną przebarwień uogólnionych może być też przyjmowanie niektórych leków.
Przebarwienia ograniczone
Do przebarwień ograniczonych zaliczamy między innymi piegi. Powstają one w wyniku zbyt dużej produkcji melaniny. Zmiany barwnikowe skóry to:
- Piegi – bardzo małe brązowe plamki, występują najczęściej na twarzy, szyi, dekoldzie i przedramionach. Tendencja do zwiększonej ilości piegów jest wrodzona. Powstają one w wyniku wystawienia skóry na działanie promieni UV.
- Plamy soczewicowe – większe i ciemniejsze niż piegi. Często niepokoją, ponieważ mogą być bardzo ciemne, niemal czarne. Można wziąć je za nowotwór lub czerniak mimo że z reguły są niegroźne. Powstają najczęściej we wczesnym dzieciństwie, ale ich namnażanie stymuluje także promieniowanie UV.
- Plamy starcze – plamy starcze to rodzaj plam soczewicowatych. Jak wskazuje ich nazwa, powstają wraz z wiekiem – pojawiają się zazwyczaj po 40. roku życia. Występują głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach.
- Ostuda – to blade przebarwienia składające się z licznych drobnych plamek, które występuje na twarzy, najczęściej w jego środkowej części – na brodzie, czole lub policzku. Dotyczy praktycznie wyłącznie kobiet i powstaje przez wahania hormonalne, na przykład w ciąży. Wzmaga je kontakt ze słońcem i przyjmowanie leków fototoksycznych i fotoalergicznych.
- Przebarwienia bliznowate – przybierają różne kształty i rozmiary, a ich kolor to od bladego do średniego brązu. Najczęściej borykają się z nimi osoby z trądzikiem, a przebarwienia powstają w miejscu, gdzie wcześniej był stan zapalny.
Ciemniejsze plamy na skórze zwykle udaje się efektywnie usunąć z pomocą kosmetyków (z witaminą C, witaminą A). Gdy to nie wystarcza, warto wybrać się na poradę do dermatologa, a gdy ten stwierdzi, że zmiany są nie groźne, możemy skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Laserowe usuwanie przebarwień z reguły skutecznie likwiduje problem.
Tekst: Vers-24