Objawy depresji – jak je rozpoznać? Nawet ludzie, z którymi jesteśmy najbliżej, żyjemy na co dzień, mogą nie zdawać sobie sprawy, że jesteśmy przygnębieni i mamy pierwsze objawy depresji. Biorąc pod uwagę coraz większą świadomość społeczeństwa na temat depresji, ciężko nam zrozumieć jak można nie wiedzieć, kiedy dotyka kogoś obok nas. Istnieje kilka czynników, które są tego przyczyną.
Statystycznie od 8% do 12% z nas doświadczy okresu depresji w ciągu roku, ale wielu z nas nigdy nie zostanie zdiagnozowanych. Pomimo zwiększonej świadomości problemów zdrowia psychicznego, ludzie mogą żyć z wieloma objawami depresji, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Po pierwsze – depresja u każdego z nas może wyglądać bardzo różnie. Dwie osoby, które mają depresję, mogą nie żadnych wspólnych objawów. Nasilenie depresji również może być bardzo różne, od całkowitej niezdolności do funkcjonowania, do normalnego funkcjonowania i dbania o swoje obowiązki. Po drugie, depresja ma tendencję do stopniowego rozwoju. Rozwój każdego z objawów depresji może być tak różny, jak wzrost włosów – bez zauważalnych zmian z dnia na dzień lub nawet z tygodnia na tydzień. Po trzecie – nie zauważamy żadnego oczywistego powodu, który miałby wywołać depresję. Często jest tak, że mamy genetyczne predyspozycje do depresji lub po prostu jesteśmy wrażliwi na zmiany sezonowe (tzw. depresja jesienna). Po czwarte – niektórych objawów nie łączymy z depresją. Często zakładamy, że osoba, która jest w depresji musi być smutna, a mimo to, depresja nie musi obejmować smutku. Wiele osób z depresją czuje się bardziej otępiałymi, niż smutnymi. Inni tracą zainteresowanie rzeczami, które kiedyś przynosiły im radość. Po piąte, nie chcemy widzieć siebie, jako człowieka “przygnębionego”. Często postrzegamy to, jako osobistą porażkę i w rezultacie możemy nawet nie chcieć rozpoznać własnej depresji. Chwalimy się naszą siłą i odpornością, a depresja po prostu nie zgadza się z naszą tożsamością.
Chociaż przypadki nie są dokładnie takie same, istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Niektórymi z nich są:
- Osłabiony nastrój
Jest to oczywiście najbardziej oczywisty objaw depresji. Ludzie z depresją mają poczucie niskiej samooceny, jest wobec siebie bardziej krytyczna i często osądza siebie niesprawiedliwie.
- Brak odczuwania zainteresowania i radości
Anhedonia, jak nazywają to psycholodzy, jest kolejnym bardzo częstym objawem depresji. W tym stanie nie czerpiemy już przyjemności z rzeczy, które kiedyś nas cieszyły. Anhedonia to brak lub utrata zdolności odczuwania przyjemności.
- Utrata apetytu
Ludzie z depresją mogą przejadać się, ale częściej tracą apetyt – wiąże się do ze stanem anhedonii (przestajemy czerpać przyjemność z jedzenia).
- Bezsenność i zmęczenie
Wiele osób z depresją deklaruje problemy ze snem – najczęściej jest to bezsenność i wczesne budzenie – ludzie budzą się około 3–4 nad ranem i nie mogą zasnąć.
- Bóle
Depresja zwiększa podatność na ból. Może się to objawiać jako niewyjaśnione bóle oraz bóle, które nie ustępują, nawet podczas leczenia.
- Pogarszająca się pamięć
Podczas depresji, twoja pamięć staje się bardzo ogólna – trudno przywołać ci szczegóły wielu sytuacji.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że aż 50 procent z 300 milionów ludzi żyjących obecnie z depresją nie jest leczonych – nawet w krajach o najwyższych dochodach. Może to wynikać z wielu powodów – w tym z faktu, że depresja może być trudna do rozpoznania. Jeśli rozpoznajesz wyżej wymienione objawy u siebie lub kogoś, kogo znasz, ważne jest, aby poszukać pomocy u lekarza ogólnego, psychologa lub fundacji zajmującej się pomocą dla osób z depresją.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Vers-24