Mole książkowe wiedzą jaką przyjemność sprawia trzymanie w rękach ulubionego tomu, z jego wszystkimi przybrudzeniami, zagiętą okładką i stronami, które kartkowało się nieprzyzwoitą ilość razy. Nowe egzemplarze wzbudzają radość swoją świeżością, tym szczególnym zapachem i poczuciem, że nikt wcześniej nie dotykał ich papieru. Ale może warto dać szansę też tym, które w obiegu są od pewnego czasu i zmieniają właścicieli?
Dzięki targom książki i cyklicznym spotkaniom antykwariuszy każdy znajdzie coś dla siebie.
Rzym
Wieczne miasto może poszczycić się co najmniej kilkoma targami, na których znajdziemy najróżniejsze przedmioty. Największy i najpopularniejszy z nich to Porta Portese – asortyment jest tu naprawdę zadziwiający, więc obok książek i starodruków, swoje miejsce mają tu też meble, rowery czy kwiaty. Stare woluminy sprzedawane są też na Borgo Parioli oraz Borghetto Flaminio, gdzie zaglądają czasami ludzie świata literatury.
Paryż
Stolica Francji, patrząc na nią pod kątem bibliofilskich poszukiwań, ma jedno specjalne miejsce, które znajdziemy we wszystkich przewodnikach i którego z pewnością nie przegapimy wędrując ulicami miasta. Między bulwarami obydwa nabrzeża Sekwany usiane są zielonymi skrzynkami bukinistów, którzy sprzedają używane książki, płyty winylowe, wiekowe pocztówki czy różne bibeloty. Jeśli nie chce nam się targować, a przy okazji szukamy również nowych wydań, to warto zajrzeć do Shakespeare & Company − niezwykle klimatycznej księgarni, w której można spędzić całe godziny…
Ateny
Monastiraki to definicja targu śródziemnomorskiego. Nie specjalizuje się konkretnie w książkach, ale można ich tam znaleźć całe mnóstwo. Część po prawej stronie od placu, nieprzeznaczona dla turystycznego kiczu, skupia w sobie prawdziwy charakter handlowej Grecji.
Londyn
Gratką dla bibliofila będzie Charing Cross Road czy Bloomsbury. Niestety w ostatnich latach księgarnie i antykwariaty zlokalizowane w tych miejscach weszły w stan zagrożenia i duża część z nich przeszła już do historii. Te, które zostały, tworzą niesamowity klimat i warto poświęcić na nie sporo czasu. Przechodząc od jednego do drugiego, naprawdę łatwo stracić rachubę, ale wchodząc do środka całkowicie odcinamy się od londyńskiego zgiełku i możemy w spokoju cieszyć się znaleziskami.
Madryt
Najpopularniejszym miejscem spotkań księgarzy i wydawców są coroczne targi książki, które odbywają się w czerwcu. Wtedy park Retiro opanowuje Feria del Libro de Madrid, gdzie można spotkać literaturę z całego świata, wziąć udział w dyskusjach i spotkaniach z pisarzami.
Frankfurt
Targi książki we Frankfurcie nad Menem mają bardzo długą historię i są prestiżowym wydarzeniem − przez pewien czas właśnie to miasto posiadało miano europejskiego centrum handlu książką. Jest to największa taka impreza na świecie, a na jej zakończenie przyznawana jest nagroda. Oczywiście dla przeciętnego czytelnika może być zbyt przytłaczająca, jednak warto zwrócić na nią uwagę.
Belgrad
Serbskie targi znajdują się w światowej czołówce i są jednym z najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych. Podobnie jak frankfurckie, odbywają się w październiku i trwają kilka dni. Jeśli jednak zależy nam na starszych wydawnictwach i bardziej kolekcjonerskich egzemplarzach, warto odwiedzić jedną z turystycznych atrakcji − zabytkową uliczkę w Starym Mieście. Skadarlija jest głównym skupiskiem życia artystycznego, więc nie mogło zabraknąć tam i antykwariatów.
Warszawa i Kraków
Warszawski Żoliborz, Śródmieście czy (niestety mało aktualne już) okolice Starego Miasta to najczęstsze punkty odwiedzin łowców używanych książek. Czy to lokale w starych kamienicach, czy poukrywane stragany bazarowe − jest szansa, że znajdziemy to, czego szukamy. Kraków również ma kilka takich miejsc, a na dodatek może pochwalić się jedną z najstarszych, ciągle działających księgarń w Europie. Ponadto te dwa miasta przez kilka dni w roku zamieniają się w stolice świata książek. Warszawskie i Krakowskie targi urosły do rangi światowych i zdobywają coraz większą popularność.
Tekst: Kinga Warszawska
For Vers-24, Warsaw