Podłużne bruzdy pośrodku czoła to właśnie lwia zmarszczka. Powstaje, gdy się dziwimy, skupiamy, złościmy i ekspresyjnie mówimy. Jak zmniejszyć jej widoczność?
Wraz z upływem czasu na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki. To naturalny proces, z którym nie należy walczyć. Powstawanie ich można jednak znacznie spowolnić, szczególnie jeśli chodzi o zmarszczki mimiczne. Taką zmarszczką jest właśnie tak zwana lwia zmarszczka. Z pomocą w zredukowaniu jej przyjdą ćwiczenia, masaże, odpowiednia pielęgnacja, a także zabiegi medycyny estetycznej.
Przyczyny powstawania lwiej zmarszczki
Lwia zmarszczka powstaje często już u bardzo młodych osób, a wraz z przekroczeniem 30-stki staje się coraz bardziej widoczna. Na jej powstawanie wpływ ma styl życia, odporność na stres, ale i indywidualne uwarunkowania takie jak mimika naszej twarzy i po prostu geny. Jeśli jednak w porę zareagujemy, jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu lwiej bruzdy na czole.
Jak zapobiegać lwiej zmarszczce
Aby zapobiec lwiej zmarszczce musimy przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Być może przez problemy ze wzrokiem stale rozszerzamy oczy, w wyniku czego marszczy się nam czoło. Możliwe też, że podczas spania na boku skóra na naszym czole układa się tę bruzdę. Najczęściej jednak lwia zmarszczka powstaje poprzez napięcie mięśnia marszczącego brwi. Gdy mięsień ten stale jest napięty, skóra na czole marszczy się i powstaje bruzda.
Dlatego przy zapobieganiu lwiej zmarszczki, ale także gdy jest już ona dość mocno widoczna, pomogą ćwiczenia twarzy. Regularnie wykonywana joga twarzy rozluźni mięśnie, ale nie tylko. Odpowiednimi ćwiczeniami możemy zmienić swoje nawyki tak, aby na przykład w trakcie ekspresyjnej rozmowy nie unosić jedynie brwi i marszczyć czoła, ale nieco unosić całe czoło. Dobrze rozwinięta świadomość mięśni twarz na dobre rozprawi się nie tylko z lwią zmarszczką, ale i z zmarszczkami marionetkowymi czy kurzymi łapkami.
Nie bez znaczenia są też regularne masaże twarzy. Warto wykonywać je kilka razy w tygodniu w ramach wieczornej pielęgnacji, na przykład podczas nakładania bogatego kremu. Dokładnie wypracowujemy krem w skórę, a następnie postarajmy się znaleźć punkty napięcie – najczęściej będzie to między brwiami. Kilkusekundowe przytrzymanie tego miejsca kciukiem pomoże rozluźnić mięśnie.
Jak pozbyć się lwiej zmarszczki
W profilaktyce przeciwzmarszczkowej bardzo ważne jest to, jakich kosmetyków używamy. Musimy dbać o nawilżenie cery, a w przypadku cery suchej i bardzo suchej także jej natłuszczenie. Warto każdego dnia stosować kremy z kwasem hialuronowym, ceramidami, witaminą E.
Aby pozbyć się powstałej już lwiej zmarszczki warto sięgnąć po kurację z kwasami lub retinolem. Na początku najlepiej wypróbować aktywne serum do twarzy, a gdy to nie przyniesie zadowalających efektów, wybrać się na zabieg z wyższym stężeniem tych składników do kosmetyczki. Kwasy i retinol złuszczają skórę, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne.
Botoks na lwią zmarszczkę
Najszybszym sposobem na pozbycie się lwiej zmarszczki jest zabieg z botoksem. Wstrzykiwana pod skórę toksyna botulinowa poraża mięśnie, przez co w grymasie nie jesteśmy w stanie dłużej nimi poruszać. My polecamy szczególnie baby botoks – w takcie zabiegu wstrzykiwana jest mała ilość toksyny, która nie zaburza znacznie mimiki twarzy, jednak efekt zmniejszenia bruzdy z pewnością będzie widoczny. Taki zabieg to koszt około 500 zł i trzeba go powtarzać mniej więcej co pół roku.
Tekst: Vers-24