Wszyscy mamy tendencję do przywiązywania większej wagi do negatywnych doświadczeń niż pozytywnych lub neutralnych doświadczeń. W psychologii nazywają to efektem negatywności.
Skupiamy się na negatywach nawet jeśli są one mało istotne lub w ogóle nieistotne. Wyobraźcie sobie następującą sytuację – jesteście w pięknym, hotelowym pokoju. Wchodzicie do łazienki i widzicie w zlewie dużego, czarnej pająka. Co zapamiętacie? Piękny, luksusowy pokój czy czarnego pająka w zlewie? Zgodnie z teorią większość ludzi zapamięta incydent z pająkiem, ponieważ negatywne doświadczenia mają nas nich większe znaczenie niż pozytywne. Zjawisko to nazwane zostało efektem negatywności. Nawet podczas wyborów, częściej głosujemy na kandydata nie z powodu jego zasług, ale z powodu negatywnych informacji o jego przeciwniku.
Jeśli przypomnicie sobie dobre słowa, które powiedzieli wam przyjaciele lub współpracownicy, okazuje się, że przez chwilę poczuliście się miło, a potem szybko o tym zapomnieliście.
Porównajcie to z jedną złośliwą uwagą, którą otrzymaliście. Prawdopodobnie pochłonęło to wasze myśli na cały dzień. W jednej z bajek dla dzieci bohater stwierdza, że „dobre rzeczy trwają osiem sekund… Złe rzeczy trwają trzy tygodnie.”
Skąd bierze się negatywne nastawienie?
Nasza skłonność do zwracania większej uwagi na negatywne rzeczy jest prawdopodobnie wynikiem ewolucji. Dawniej, zwracanie uwagi na niebezpieczne zagrożenia na było kwestią życia i śmierci. Te jednostki, które były bardziej wrażliwe na niebezpieczeństwo i które zwracały większą uwagę na złe rzeczy wokół siebie, miały większe szanse na przetrwanie.
Negatywne nastawienie to nasza tendencja nie tylko do łatwiejszego rejestrowania negatywnych wydarzeń, ale też do zatrzymywania się na tych wydarzeniach. To zjawisko psychologiczne wyjaśnia, dlaczego złe pierwsze wrażenia mogą być tak trudne do przezwyciężenia i dlaczego traumy z przeszłości mogą mieć tak długo utrzymujące się skutki. Mamy tendencję do lepszego zapamiętywania traumatycznych doświadczeń, przypominania sobie nagan, reagowania silnej na negatywne bodźce, myślenia o negatywnych rzeczach częściej niż o pozytywnych, reagowania silniej na zdarzenia negatywne niż na pozytywne.
Wiemy, że negatywne nastawienie wpływa na odbiór przez nas innych ludzi, w związku z tym może wpływać na nasze relacje z innymi osobami na różne sposoby. Przykładowo, może prowadzić nas do zakładania najgorszego w ludziach, których jeszcze nie znamy. Nasze pierwsze negatywne przekonania mogą wpływać na nasze późniejsze interakcje z tymi ludźmi.
Zgodnie z koncepcją negatywnego nastawienia, jeden błąd może prowadzić nas do odbierania negatywnych wydarzeń jako ważniejsze niż pozytywne. Podobnie możemy postrzegać czyjeś wpadki jako bardziej istotne w porównaniu z pozytywnymi zachowaniami.
Jak walczyć z efektem negatywności?
- Zacznij zwracać uwagę na rodzaj myśli, które pojawiają się w twojej głowie. Negatywna rozmowa z samym sobą kształtuje sposób, w jaki myślisz o sobie i innych.
- To, jak mówisz do siebie o wydarzeniach, doświadczeniach i ludziach, odgrywa dużą rolę w kształtowaniu sposobu, w jaki interpretujesz te wydarzenia. Kiedy zauważysz, że interpretujesz coś w negatywny sposób lub koncentrujesz się tylko na negatywnym aspekcie danej sytuacji, poszukaj sposobów na spojrzenie na te wydarzenia w bardziej pozytywny sposób.
- Jeśli zauważysz, że koncentrujesz się w myślach na nieprzyjemnym wydarzeniu, spróbuj skierować swoją uwagę gdzie indziej i zaangażuj się w działanie, które przyniesie ci radość.
Poznanie jak działa negatywne nastawienie jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia jego potencjalnego, negatywnego wpływu na nasze życie i relacje.
Tekst: Martyna Ludwiniak