Opóźniają starzenie się skóry i chronią ją przed szkodliwym działaniem promieniowania. Po jakie antyoksydanty warto sięgnąć podczas codziennej pielęgnacji?
Pielęgnacja twarzy to nie tylko rozwiązywanie jej problemów, ale także profilaktyka przeciwstarzeniowa i wychodzenie naprzeciw potrzebom skóry. Choć działania antyoksydantów być może nie widać na pierwszy rzut oka, warto je stosować, by zapobiec powstawaniu zmarszczek, przebarwień, a także chorób skóry w przyszłości.
Co to są antyoksydanty?
Antyoksydanty nazywane są także przeciwutleniaczami. Ich dobroczynne działanie na skórę polega na hamowaniu rozwoju wolnych rodników. Przeciwutleniacze chronią komórki skóry, nie dopuszczają do naruszenia ich i pojawienia się przedwcześnie oznaków starzenia. Wiąże się to z tak zwanymi uszkodzeniami oksydacyjnymi – czyli uszkodzeniem skóry spowodowanym przez promieniowanie UV, smog czy alkohol. Czynniki te wpływają bezpośrednio na utlenianie się skóry i powstawanie szkodliwych wolnych rodników. W efekcie mamy do czynienia z powiększonymi naczynkami skóry, przebarwieniami, a także zmarszczkami.
Antyoksydanty usuwają wolne rodniki i zapobiegają ponownemu powstawaniu. Te związki chemiczne można podzielić na dwie grupy ze względu na ich rodzaj występujący w kosmetykach:
- antyoksydanty nieenzymatyczne – to najczęściej występujące przeciwutleniacze w kosmetykach. Działają na wszystkie wolne rodniki. To przede wszystkim witamina C, witamina A, witamina E, koenzym Q10
- antyoksydanty enzymatyczne – to przeciwutleniacze selektywne, unieszkodliwiają tylko wybrane wolne rodniki, są bardziej skuteczne, ale mniej wydajne niż nieenzymatyczne.
Antyoksydanty w kosmetykach – jakie wybrać?
Antyoksydanty są nieodłącznym elementem terapii anti-aging. Chcąc zacząć przygodę ze stosowaniem antyoksydantów w codziennej pielęgnacji najlepiej sięgnąć po witaminę C i E, glutation i koenzym Q10. Choć są to związki mało wchłanialne, często nietrwałe i mało fotostabilne, to regularnie stosowane dają dobre efekty na skórze. Możemy spodziewać się:
- wygładzenia zmarszczek
- zmniejszenia przebarwień
- zwiększenia nawilżenia cery
Lepiej unikać antyoksydantów syntetycznych. Mogą podrażniać skórę i powodować alergię. Doskonałym wyborem są za to naturalnie występujące przeciwutleniacze. Znajdziemy je w serach i kremach do twarzy z rokitnikiem, szałwią, arniką, rozmarynem.
Tekst: Vers-24