Według danych statystycznych ponad ⅔ przedszkolaków regularnie korzysta z internetu. Ich jednorazowa sesja w sieci trwa około 45 minut. Co mogą obejrzeć w tym czasie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Wpisując do wyszukiwarki YouTube hasło “dla dzieci” wyskoczy wiele propozycji w postaci bajek, filmów, piosenek oraz wiele innych treści przeznaczonych dla najmłodszych. Coraz więcej rodziców zastępuje telewizyjne programy skierowane dla dzieci treściami dostępnymi “za jednym kliknięciem myszki”. Dzisiaj największy serwis wideo jakim jest YouTube oferuje wiele treści przygotowanych specjalnie dla dzieci. W trosce o najmłodszych odbiorców, od lutego dostępna jest specjalna aplikacja “YouTube Kids”, która pozwoli w prosty i bezpieczny sposób przeglądać treści przeznaczone dla dzieci. Pomysł na przygotowanie aplikacji dla dzieci był inspirowany między innymi 200% wzrostem zainteresowania materiałami związanymi z rozrywką rodzinną, który YouTube odnotował w ubiegłym roku. Jest to pierwszy produkt Google zbudowany z myślą o najmłodszych użytkownikach sieci. Aplikacja YouTube Kids jest dostępna w App Store i Google Play za darmo, jednak na chwilę obecną mogą z niej korzystać tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.
Rodzice często zadają pytanie czy telewizja internetowa to dobre medium dla ich dziecka. Postanowiliśmy poprosić Katarzynę Socash, mamę dwóch córeczek, założycielkę i producenta edukacyjnego programu internetowego dla dzieci UBU, o opinię na temat korzyści jakie przynosi korzystanie przez dzieci z serwisu Youtube.
Pierwszą i główną zaletą telewizji internetowej jest możliwość wyboru treści dla naszej pociechy. W sieci znajduje się ogrom programów, które można dopasować do swoich preferencji i sprawić, żeby te 45 minut spędzone na oglądaniu Youtube było rozwojowe dla malucha. Rozrywka jest ważna, ale internet daje też alternatywną formę “edutainment” w postaci ciekawych playlist z animowanym alfabetem lub popularnymi piosenkami dla dzieci. Kolejnym ważnym punktem jest niezależność od ramówki stacji telewizyjnej – to rodzic decyduje o tym co i kiedy ogląda jego dziecko. Dochodzi do tego również kontrola dostępności: dziecko nieumiejące jeszcze pisać nie może samodzielnie wyszukać dla siebie bajki tak łatwo jak włączyć pilotem telewizor. Do tego, żeby maluch obejrzał treści na Youtube, potrzebne jest zaangażowanie rodzica. Daje to rodzicom jeszcze więcej wkładu w sposób w jaki ich pociechy odbierają nowe media. Dodatkowo, rewelacyjne jest to, że Youtube umożliwia dostęp do programów dla dzieci w innych językach. Moje córki od urodzenia oglądaja bajki w języku hiszpańskim i pomimo tego, że nie uczą się go w profesjonalnej placówce, zaczynają porozumiewać się w tym języku. Wystarczyła ekspozycja od najmłodszych lat na treści hiszpańskojęzyczne.Youtube oferuje przedszkolakom wiele, lecz Katarzyna Socash podkreśla, że mogłoby być więcej treści stworzonych specjalnie dla małego widza w Polsce. Wiele programów jest licencjonowanych z zagranicznych telewizji, więc producentka wyszła naprzeciw potrzebom polskich rodziców i ich pociech, tworząc rozrywkowo-edukacyjny program UBU – adresowany do dzieci polskojęzycznych.
Na polskim Youtube brakowało mi programu, który byłby nasz, polski, nie licencjonowany z zachodnich stacji. Mieliśmy w przeszłości Kulfona i Monikę, Alę i Asa, a dziś czuję, że nasze dzieci mają lepszy dostęp do zagranicznych programów wyprodukowanych na rynek globalny niżeli naszych rodzimych. Zmotywowało mnie to do pracy nad programem zaadresowanym do dzieci w Polsce, nagranym w naszym języku oraz odnoszącym się do polskiej kultury. Tak powstał program “UBU”, w którym ciekawski, mały kosmita poznaje ziemskie zwyczaje, bawi dzieci i uczy tego, co każdy przedszkolak powinien wiedzieć.
Program UBU publikowany jest na platformie Youtube od marca 2015 roku. Składa się z trzech formatów: Ubu Poznaje Świat, gdzie mały kosmita wraz ze swoją przyjaciółką Polą w zabawny sposób poznaje ziemskie zwyczaje, UBU na Dobranoc, w którym ciocia Daga czyta dzieciom piękną baśń na dobranoc oraz UBU Gotuje – dzięki któremu dzieci zobaczą jak zabawne może być przygotowanie posiłków, a rodzice zdobędą inspiracje do stworzenia wyjątkowych potraw dla swoich pociech.
For Vers-24, Warsaw