Witaminy działają zbawiennie na nasz cały organizm – zarówno od środka jak i od zewnątrz. Hamują starzenie się skóry, uelastyczniają ją i likwidują jej problemy. Dodają nam energii, zmniejszają znużenie i pozytywnie wpływają na układ nerwowy i hormonalny. Nie inaczej jest z witaminą B3, znaną także pod nazwą niacyna i niacynamid.
Witaminę B3 warto suplementować – w kwestii skóry udowodniono jej działanie zmniejszające podrażnienia, redukujące trądzik i zmarszczki. To jednak nie wszystko, suplementowanie tej witaminy poprawia naszą pamięć, zmniejsza bóle głowy i zmęczenie, a nawet leczy depresje zwiększając odporność organizmu na stres.
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach witamina B3 występuje pod postacią związku zwanego niacynamidem, czyli amidu kwasu nikotynowego – to najstabilniejsza i najłatwiej przyswajalna przez skórę postać tej witaminy. Związek ten nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, od bardzo suchej, po tłustą i problematyczną. Dlatego absolutnie każdy powinien sięgnąć po krem lub serum z niacynamidem.
Niacynamid przede wszystkim działa regenerująco na skórę, koi ją i zmniejsza stany zapalne oraz przebarwienia. Wykazuje także działanie antytrądzikowe i jest silnym antyoksydantem. Zwiększa produkcję kwasu hialuronowego, ceramidów i kolagenu – widocznie redukuje zmarszczki, zwiększa gęstość i jędrność skóry twarzy i szyi.
Aby zobaczyć jak najlepsze efekty stosowania niacynamidu na skórę ważne jest, aby sięgać po stężenie wyższe niż 2–3 procent. Im wyżej witamina B3 w składzie danego kosmetyku, tym lepiej. W porównaniu do witaminy A czy C nie musimy obawiać się podrażnień skóry. Co więcej, niacynamidy wspierają bezpośrednio działanie filtrów UV, dlatego warto sięgnąć po nie szczególnie wiosną i latem.
Niacynamid warto stosować w kremie lub serum wraz z składnikami nawilżającymi – połączymy w ten sposób codzienne nawilżanie z poprawą kondycji skóry. Witamina B3 nie powinna być jednak nigdy stosowana z witaminą C – te dwie witaminy znoszą swoje działanie. Ponadto, niacynamid w połączeniu z kwasem L‑askorbinowym zmienia się w kwas nikotynowy, co może podrażnić skórę. Niacynamid jest za to w kosmetykach chętnie łączony z wąkrotką azjatycką, algami, witaminą E, kwasami AHA, śluzem ślimaka, kwasem hialuronowym.
Przy regularnym stosowaniu kosmetyków z niacynamidem skóra staje się wyraźnie gładsza, pory mniej się zanieczyszczają, a w efekcie skóra jest bardziej matowa. Drobne zmarszczki zostają zredukowane, poprawia się jędrność cery i owal twarzy. Wszelkie niedoskonałości i podrażnienia zdecydowanie lepiej się zabliźniają dzięki poprawie procesu regeneracji skóry.
Tekst: Vers-24