Węglowodany są obecnie najbardziej kontrowersyjnym składnikiem odżywczym. Dietetycy zalecają, aby połowa naszego zapotrzebowania energetycznego była zaspokajana właśnie w postaci węglowodanów. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że dieta bogata w węglowodany prowadzi do otyłości i cukrzycy typu 2, dlatego większość ludzi powinna ich unikać. Zarówno jedna jak i druga strona ma rację i przytacza dobre argumenty, jednak doszliśmy do punktu, w którym coraz częściej słyszymy, że zapotrzebowanie na węglowodany jest indywidualne i zależy w dużej mierze od organizmu każdej osoby. Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie z mniejszą ilością węglowodanów, podczas gdy inni czują się dobrze, gdy jedzą dużo węglowodanów. Są jednak węglowodany, których powinna unikać jedna i druga grupa osób.
Głównym celem węglowodanów jest dostarczanie energii. Większość węglowodanów rozkłada na glukozę, którą można wykorzystać jako energię. Węglowodany, jeśli spożywamy ich za dużo, mogą przekształcać się w tłuszcz (energię zmagazynowaną, do późniejszego wykorzystania). Należy pamiętać, że nie wszystkie węglowodany są sobie równe. Istnieje wiele różnych rodzajów żywności zawierającej węglowodany i różnią się one znacznie pod względem zdrowotnym. Węglowodany są często określane jako “proste” i “złożone”, czyli nieprzetworzone i przetworzone (rafinowane). Węglowodany nieprzetworzone to warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ziemniaki i produkty pełnoziarniste. Rafinowane węglowodany to między innymi słodzone cukrem napoje, soki owocowe, ciastka, biały chleb, biały makaron, biały ryż. Liczne badania pokazują, że spożycie węglowodanów przetworzonych jest związane z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość i cukrzyca typu 2. Zebraliśmy dla was listę dziesięciu najpopularniejszych produktów bogatych w rafinowane węglowodany, których musicie unikać.
10 produktów bogatych w węglowodany, których należy unikać:
- Wafle ryżowe – puste kalorie, które nigdy nie sprawią, że poczujesz sytość. Jedenwafel to około 17 gramów węglowodanów prostych (w zależności od rodzaju produktu). Zamień wafel ryżowy na pełnoziarnisty, aby dostarczyć więcej błonnika i lepsze węglowodany.
Biały ryż – jedna czwarta filiżanki ryżu to około 36 gramów rafinowanych węglowodanów. Zamień ryż na komosę ryżową, która ma więcej białka i błonnika oraz prawie 10 gramów mniej węglowodanów niż ryż.
- Muesli – uważaj na wysoko przetworzone płatki zbożowe, które często zamiast węglowodanów złożonych, zawierają dużo cukrów prostych. Płatki, które znajdują się na półce ze zdrową żywnością niekoniecznie muszą być zdrowe – pamiętaj, aby czytać etykiety.
- Biały chleb – to nic innego jak pozbawione wartości odżywczych węglowodany przetworzone. Zamień go na pełnoziarnisty chleb (najlepiej z dużą ilością nasion).
- Chipsy ziemniaczane – ta słona przekąska dostarcza ci więcej węglowodanów niż myślisz. Zamień je na chipsy warzywne, na przykład z jarmużu lub marchewki i sięgaj po nie za każdym razem, gdy będziesz mieć ochotę na słone chipsy.
- Muffiny – jedna muffinka to często około 50 gramów węglowodanów prostych i prawie 400 kalorii. Jeśli jesteś wielkim fanem muffinek, postaraj się, aby to ciastko nie gościło u ciebie częściej niż raz w miesiącu.
- Makaron – jeśli spożywasz dużo makaronu zamień go na ten pełnoziarnisty lub spróbuj makaronu z warzyw (doskonale nadaje się do tego cukinia).
- Bajgle – to nic innego jak przetworzone, pozbawione błonnika pokarmowego oraz innych wartości odżywczych węglowodany.
- Sok – nawet ten świeżo wyciskany nie jest doskonały, zawiera nawet 50 gramów węglowodanów – zamień go na wodę z cytryną lub wodę kokosową.
- Energetyczne batony zbożowe – często zawierają dodatkowe cukry i syropy, które powodują, zwiększają ich kaloryczność oraz zawartość węglowodanów.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Vers-24