Temperatury za oknami nie zachęcają do wyjścia spod kołdry. Takie dni najprzyjemniej spędzić w domowym zaciszu, z interesującą lekturą w jednej dłoni i z kubkiem ciepłej herbaty w drugiej. Po raz kolejny redakcja VERS‐24 przygotowała dla Was zestawienie kilku ciekawych propozycji, którym, ze względu na zawarte w nich doświadczenia i wartości, warto poświęcić uwagę.
- „Pokolenie Ikea” Piotr C
Słodko-gorzka opowieść o pokoleniu dzisiejszych trzydziesto-parolatków z wielkich miast. Pracują w korporacjach, by móc spłacić kredyt na mieszkanie, biorąc udział w ciągłym wyścigu szczurów, nie mają czasu na życie. Są zagubieni, samotni, a miłość ograniczają do weekendowych wyjść do klubu. To wszystko podane z dawką cynicznego humoru. Jak w jednym z wywiadów powiedział autor, Piotr C: „Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które po upadku komunizmu ma w ręku pełną talię kart. I głupieje nie wiedząc, którą wybrać”.
- „Judasz” Amos Oz
Amos Oz zabiera nas w „Judaszu” do Jerozolimy z połowy dwudziestego wieku. Wraz z bohaterami autor poddaje głębokiej analizie decyzję o utworzeniu państwa żydowskiego oraz rozlew krwi i liczne wojny, które były jej skutkiem. „Judasz” to refleksyjna powieść o poszukiwaniu prawdy i mądrości, niosąca ogromny ładunek intelektualny. Książka, którą czyta się z zapartym tchem, pomimo braku typowej akcji czy kontrowersyjnych wątków obyczajowych.
- „Spektrum” Dr Dean Ornish
Początek nowego roku to idealny czas, by spróbować zmienić nasze niezdrowe nawyki. Z pomocą przyjdzie nam książka niezwykle popularnego w USA kardiologa i profesora medycyny dr Deana Ornisha, którego metody polecają m.in. Bill Clinton i Clint Eastwood. W „Spektrum” dr Ornish nie skupia się jedynie na jedzeniu, lecz próbuje nam przekazać, że prócz sposobu odżywiania, tak samo istotna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem i znalezienie odpowiednich motywacji.
- „Prawidła życia” Janusz Korczak
Pozycja obowiązkowa niezależnie od wieku. Po raz pierwszy wydana w 1929 r., jednak jak cała twórczość Korczaka, znacznie wyprzedzała swoją epokę. „Prawidła życia” to książka ponadczasowa, opowiadająca o trudnej sztuce rozumienia innych, życiu w społeczeństwie, pełna refleksji na temat tego, jak żyć, by żyć szczęśliwie. Piękna w swojej prostocie, mądrości i humorze, godna polecenia dla wszystkich, którzy pragną lepiej poznać i zrozumieć siebie.
- „Kobieta w lustrze” Éric-Emmanuel Schmitt
„Kobieta w lustrze” to powieść o trzech kobietach żyjących w różnych epokach dziejowych, które na pozór dzieli wszystko – postrzeganie świata, charakter, status społeczny. Wspólnym mianownikiem niepowiązanych bezpośrednio ze sobą historii jest pragnienie każdej z nich uwolnienia się od narzuconej z góry roli życiowej, poszukiwanie własnej tożsamości, marzeń i odwagi do ich spełniania, mimo przeciwności losu. „Życie to coś więcej”- Eric-Emmanuel Schmitt ma rację, co udowadnia przez „Kobietę w lustrze”.
For Vers-24, Warsaw