Gdy dni są krótkie i zimne częściej czujemy się melancholijni i przygnębieni. Dla niektórych osób zmiany sezonowe pociągają za sobą coś poważniejszego niż zwykłe obniżenie nastroju – sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to forma depresji, która może być wyniszczająca.
Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD – Seasonal affective disorder) jest formą depresji, w której ludzie doświadczają epizodów depresyjnych w określonych porach roku. Najczęstszym sezonowym schematem są epizody depresyjne, które pojawiają się jesienią lub zimą, a zmniejszają się wiosną. Mniej powszechny rodzaj SAD, określany mianem letniej depresji, zwykle rozpoczyna się późną wiosną lub wczesnym latem. To zaburzenie nastroju związane jest głównie z sezonowymi zmianami w świetle i charakteryzuje się okresami depresji, zmęczenia i wycofania społecznego. SAD to rodzaj depresji, która ma powtarzający się sezonowy schemat. Aby móc zdiagnozować SAD, osoba musi spełniać kryteria depresji zbiegającej się z określonymi porami roku przez co najmniej dwa lata. Zaburzenie to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, a wiek zachorowania szacuje się na między 18 a 30 lat. U niektórych osób objawy są na tyle poważne, że mogą wpływać na jakość życia, niewielki procent może wymagać hospitalizacji.
Objawy sezonowego zaburzenia afektywnego dotyczą strefy fizycznej i psychicznej. Jednym z nich jest zmiana apetytu. Niekontrolowane zachcianki na słodkie i bogate w skrobię pokarmy, takie jak ciastka, czekolada, makaron i chleb powodują przybieranie na wadze kilku kilogramów. Niektórzy zauważają wyraźne zmiany w zapotrzebowaniu na sen ora zmniejszoną zdolność do spania w normalnych godzinach. Zmęczenie w ciągu dnia utrzymuje się bez względu na to, ile snu dostarczymy organizmowi w nocy. Osoby, które długo śpią w nocy, również zgłaszają największe zmęczenie w ciągu dnia – dla tych osób długi sen nie jest po prostu regenerujący. Fizyczne objawy sezonowego zaburzenia afektywnego – zmiana apetytu i zmęczenie w ciągu dnia – są zwykle pierwszymi, które można zauważyć. Następnie objawy depresji nasilają się (styczeń i luty to zwykle najgorsze miesiące) i mogą prowadzić do naprawdę niszczycielskich zaburzeń w sferze psychicznej – poczucia bezwartościowości, utraty koncentracji, niezdolności do podejmowania decyzji, a nawet myśli o śmierci.
Objawy, które są związane z SAD:
- Uczucie smutku i beznadziei
- Myśli o samobójstwie
- Hipersomnia lub tendencja do zaspania
- Zmiana apetytu, przybieranie na wadze
- Spadek poziomu energii
- Zmniejszona aktywność fizyczna
- Przewlekłe zmęczenie
- Trudności z koncentracją
- Wyobcowanie społeczne
Osób z SAD nie można zostawiać bez specjalistycznej pomocy. Terapia obejmuje leczenie lekami przeciwdepresyjnymi, terapię światłem, podawanie witaminy D i terapię psychologiczną. W związku z tym, że SAD jest spowodowane brakiem światła słonecznego terapia światłem szerokopasmowym jest często stosowana u tych osób. Terapia światłem trwa od 30 do 60 minut każdego dnia przez całą jesień i zimę. Gdy terapia światłem wystarcza, aby zmniejszyć objawy SAD i zwiększyć poziom energii, jest kontynuowana dopóki wystarczająca ilość światła dziennego nie będzie dostępna. Zbyt wczesne przerwanie leczenia światłem może spowodować nawrót objawów. Przy prawidłowym stosowaniu, terapia światłem ma niewiele skutków ubocznych. Działania niepożądane obejmują zmęczenie oczu, ból głowy, zmęczenie, drażliwość i bezsenność (tylko wtedy, gdy światło jest używane zbyt późno w ciągu dnia).
Tekst: Martyna Ludwiniak