Jeśli jesteście na etapie szukania najlepszej diety dla świecie, spieszymy wam z pomocą. Na tegorocznej liście rankingowej US News & World Report znalazło się 38 planów żywieniowych, które oceniane były między innymi pod względem łatwości stosowania, wpływu na utratę masy ciała, bezpieczeństwa oraz zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Która dieta wypadła najlepiej? Sprawdźcie sami!
Pamiętajcie – nie wszystkie diety są skuteczne i bezpieczne. Często te, o których jest najgłośniej w mediach, wcale nie są najlepsze. Dietetycy i specjaliści od żywienia ocenili 38 diet pod względem: łatwości stosowania, bezpieczności, odżywczości, wpływu na utratę masy ciała (zarówno krótko jak i długoterminowej) oraz prewencji chorób: cukrzycy i chorób układu krążenia. Warto wspomnieć, że na szarym końcu listy znalazły się dwie popularne diety – Dukana oraz Paleo. Na miejscu dziesiątym znalazły się ex aequo 3 diety, na miejscu ósmym 2 diety, a na miejscu czwartym – aż 4 diety.
TOP 10
1. Dieta wegetariańska
W porównaniu do poprzedniego roku awansowała o 3 pozycje. Jest dość prosta w stosowaniu: dozwolone jest jedzenie wszystkiego oprócz mięsa. Podstawą są rośliny strączkowe, duża ilość warzyw i owoców oraz ziarna.
2. Dieta Ornisha
Opracowana przez dr Dean Ornish ma jedną prostą zasadę – im mniej przetworzone produkty, tym lepiej. Podstawą są produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa oraz produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega‑3. Warto wspomnieć, że dieta ta znajduje się również w rankingu najlepszych diet dla zdrowego serca.
3. Dieta Jenny Craig
Specjalny program, z którego korzystają głównie celebryci. Jenny Craig twierdzi, że utrata masy ciała prosta, wystarczy ograniczenie kalorii, tłuszczu i zmniejszenie porcji. Paczkowane posiłki i przepisy Jenny zrobią te wszystkie trzy rzeczy, a dodatkowo podkreślą, jak ważne jest zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i modyfikacja dotychczasowego zachowania. Jenny Craig oferuje dwa programy: standardowy program oraz program Jenny Craig typ 2, który jest przeznaczony dla osób z cukrzycą typu 2.
4. Dieta wolumetryczna
Opracowana przez profesor Barbarę Rolls, specjalistę ds. żywienia. Podstawą jest klasyfikacja żywności w oparciu o gęstość. Badaczka zauważyła, że ludzie mają tendencję do jedzenia codziennie takiej samej ilości jedzenia. Niektóre produkty mają niższą gęstość energetyczną niż inne, to znaczy, że mają mniej kalorii na 100 gram. Zapełnianie swojego talerza taką żywnością pomoże Ci dostarczyć mniej kalorii bez zmniejszania ilości jedzenia. Żywność o niskiej gęstości energetycznej, ale wysokiej gęstości odżywczej zapewni ci sytość bez rozbijania banku kalorii.
5. Dieta płodności
Głównym celem tej diety jest pomoc kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę. Opracowana przez dr. Jorge Chavarro i Walter Willett z Harvard T.H. Chan School of Public Health dieta, obejmuje 10 popartych naukowo kroków zmierzających do zwiększenia płodności u kobiet. Dieta zwraca uwagę na rolę białka roślinnego i olejów roślinnych oraz szklanki mleka dziennie. Dieta została również uznana za jedną z najprostszych diet do stosowania.
6. Dieta Strażników Wagi
Utrata masy ciała to coś więcej niż liczenie kalorii – to zdrowsze wybory i zmiana zachowania. Program posiada własną Skalę Ocen Wyboru (wprowadzoną pod koniec 2015 roku) i został zaprojektowany, aby pomóc ludziom lepiej jeść, poruszać się więcej i zmieniać swoje nastawienie. Każda żywność i napój ma wartość SmartPoints, opartą o jego wartość odżywczą (większe ilości tłuszczów nasyconych i cukru zwiększają wartość punktową; większe ilości białka zmniejszają wartość punktową). Możesz jeść co tylko chcesz, pod warunkiem, że trzymasz się wartości SmartPoints odnoszących się do płci, wieku, wzrostu oraz masy ciała.
7. Dieta TLC
W stosowaniu tej diety chodzi przede wszystkim o obniżenie stężenia cholesterolu. Wybieramy produkty z mniejszą ilością tłuszczów nasyconych (takich jak tłuste mięsa, masło, sery), takich jak owoce, warzywa, chude mięso, ryby oraz niskotłuszczowe produkty mleczne.
8. Dieta Kliniki Mayo
Opracowana przez grupę badawczą w Rochester, w stanie Minnesota. Główną zasadą jest przełamanie złych nawyków i zastąpienie ich dobrymi. Dieta ma własną piramidę żywieniową, która stawia na owoce i warzywa.
9. Fleksitarianizm
Fleksitarianizm to dieta opracowana przez zarejestrowanego dietetyka Dawna Blatner i jest doskonałą opcją dla osób nastawionych na bycie wegetarianinem, ale nie zrezygnowanie z mięsa w całości. Fleksitarianizm opiera się na 5 grupach żywności: „nowe mięso” (tofu, fasola, soczewica, groch, orzechy i nasiona, jaja), owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, nabiał oraz cukier i przyprawy. Dawn Jackson Blatner twierdzi, że nie musisz całkowicie wyeliminować mięsa, aby czerpać korzyści zdrowotnych związane z wegetarianizmem – można być wegetarianinem przez większość czasu, ale gdy masz ochotę na hamburgera czy steka po prostu go zjedz. Nie musisz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.
10. Dieta MIND
O tej diecie było swego czasu bardzo głośno, a na naszym portalu znajdziecie artykuł poświęcony jej w całości. Koncentruje się ona na żywności, która ma zapobiegać chorobom neurologicznych, takim jak choroba Alzheimera. Jest to wersja hybrydowa diety śródziemnomorskiej i diety DSAH.
11. Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska wzorowana żywności spożywanej w krajach położonych w sąsiedztwie Morza Śródziemnego. Bogata jest w owoce, warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste. US News & World Report uznał tę dietę za najłatwiejszą do stosowania. Aktywny tryb życia, małe spożycie czerwonego mięsa, cukru i tłuszczów nasyconych także nie jest bez znaczenia.
12. Dieta DASH
Siódmy rok z rzędu, dieta DASH został uznana za najlepszą. DASH oznacza w tłumaczeniu „zatrzymanie nadciśnienia przez podejście dietetyczne”. Dieta opiera się na obniżeniu spożycia sodu do nie więcej niż 2300 miligramów dziennie, oraz zwiększeniu spożycia warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Oprócz honorowego pierwszego miejsca, dieta DASH została uznana za najlepszą dietę dla zdrowego odżywiania, najlepszą dietę dla osób z cukrzycą, oraz jedną z najlepszych diet dla zdrowego serca.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: Laura Osakowicz